Eмисия новини
от 13.00 часа
Ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova

Ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova vendosi ultimatum që të anulohet dëbimi i 70 diplomatëve rusë

Ambasadorja ruse në Bullgari Eleonora Mitrofanova i ka dorëzuar një notë verbale Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, në të cilën kërkon që deri në orën 12:00 të datës 1 korrik, të tërhiqen notat për nëpunësit e përfaqësive diplomatike ruse që u..

30.06.22 19:54 |

Rumen Radev dhe Ilijana Jotova respektuan kujtesën e të vrarëve në Luftën e Dytë Botërore dhe shënuan Ditën e Evropës

Në lidhje me përvjetorin e 77-të nga fitorja mbi nazizmin dhe në shenje respekti ndaj të gjithë Bullgarëve të vdekur në Luftën e Dytë Botërore, Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova vendosën lule para Monumentit të Ushtarit të..

09.05.22 13:16 |

Ukraina po negocion një hua ushtarake prej 50 miliardë dollarësh

Për herë të 16-të që nga fillimi i luftës, ushtria ukrainase goditi me zjarr plasdarmin rus përballë Hersonit në Çernobaevka, njoftoi këshilltari presidencial Aleksej Arestoviç. U shkatërruan magazina me raketa dhe municione. Mbetet e paqartë pse..

18.04.22 09:22 |
Presidenti Rumen Radev

Vendi ynë nuk pranon ultimatume

Presidenti Rumen Radev doli me një qëndrim në të cilin e cilësoi si të papranueshme dhe të pakuptimtë këmbënguljen e Rusisë për tërheqjen e forcave të NATO-s nga Bullgaria. Sipas Presidentit, në vendin tonë nuk ka kontingjente të përhershme..

21.01.22 17:54 |

A do të mundet që entuziazmi i protestave të “lindë” politikë të re

Mos dëshira e pushtetit të dëgjojë zërat e protestave, të cilat tanimë pothuajse një muaj me radhë këmbëngulin për dorëheqjen e qeverisë dhe të prokurorit të përgjithshëm, ushqen vendosmërinë e demonstruesve ta çojnë nismën e filluar deri në përfundim..

03.08.20 13:01 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера