Eмисия новини
от 18.00 часа

Presidenti dhe politikanët dërguan urime për Ramazanin

Dëshira e përbashkët për të mirën dhe ndjeshmërinë është filli i fortë që ka bashkuar popullin bullgar me shekuj dhe vazhdon të na udhëheqë në rrugën e shpëtimit të shpresës, respektit dhe tolerancës. Me këto fjalë presidenti Rumen Radev uroi..

21.04.23 10:41 |

Për kartolinat e para të Pashkëve në Bullgari

Në vitet '60 të shekullit XIX, në Evropën Perëndimore u shfaqën të ashtuquajturat "kartolina të hapura" - kartolina pa zarf, me adresat e marrësit dhe dërguesit në njërën anë dhe tekstin nga ana tjetër. Pas disa hezitimeve që lidhen me faktin se të..

15.04.23 08:15 |

Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj uroi bullgarët për 3 marsin

Presidenti Rumen Radev mori urime me rastin e festimit të 145 vjetorit të Çlirimit të Bullgarisë nga krerët e shteteve dhe liderët nga mbarë bota. Mes tyre është edhe presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, i cili kujton se këtë vit shënohet..

03.03.23 15:29 |

Turqia gjithashtu e uroi Bullgarinë me rastin e 145 vjetorit të Çlirimit

Ministria e Punëve të Jashtme të Turqisë ka publikuar një urim me rastin e festës kombëtare të Bullgarisë, 3 marsit . " E urojmë Bullgarinë me rastin e festës së saj kombëtare. Do të kujtojmë gjithmonë mbështetjen e qeverisë bullgare dhe..

03.03.23 12:42 |

Presidenti Rumen Radev mirëpriti survakarët me rastin e Vitit të Ri të romëve

Presidenti Rumen Radev u takua me fëmijë survakarë /fëmijë që shkojnë shtëpi më shtëpi për të uruar Vitin e Ri/ nga dy shkollat e qytetit të Slivenit me rastin e pritjes së Vitit të Ri të romëve - Vasilica, njofton uebfaqja e institucionit. Ai i ka..

13.01.23 17:57 |

Presidenti i Bullgarisë Rumen Radev dërgoi urime për shëndet, dashuri dhe prosperitet

Pak minuta para fundit të vitit 2022, një vit plot kriza dhe sfida, presidenti Rumen Radev theksoi se “pikërisht në momentet e sprovave, kur ishte në rrezik jeta njerëzore dhe ndërgjegjja jonë, shoqëria tregoi ndjeshmëri dhe forcë shpirtërore,..

01.01.23 00:10 |

Kënga “Urimi” – një urim i bukur për Vitin e Ri!

I themi lamtumirë 2022-ës dhe po shikojmë drejt Vitit të Ri 2023 me "Urimi" - një këngë që bashkon muzikantë të dashur bullgarë dhe fytyra të njohura nga ekrani i vogël. Mes tyre janë Doni, i cili ka dhjetëra hite, si në duet me Momçill, ashtu..

30.12.22 08:49 |

“Bueneku i Krishtlindjeve”, një dhuratë speciale nga Radioja Kombëtare Bullgare

Urimet e kolendarëve në festën e sotme për shëndet, bollëk dhe mirësi kanë një fuqi magjike. Dhe bashkë me urimet e Krishtlindjeve për pronarët e shtëpive që vizitojnë, djemtë gëzojnë me këngët e tyre tërë fshatin, ose vendbanimin...

25.12.22 06:15 |

Një ekspozitë tregon artin në kartolinat e shekullit të kaluar

Një urim për Krishtlindjet, një propozim martese apo një lajm për përfundimin e luftës... dhe e gjithë kjo e shkruar në një kartolinë pa zarf dhe pullë dhe e dërguar në një adresë. E kaluara duket se nuk është aq e largët sa mendojmë - na kujton..

18.12.22 12:05 |
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova u bën thirrje bullgarëve në mbarë botën të jenë së bashku, të bashkuar nga një festë e denjë

Me rastin e Ditës së Bashkimit të Principatës së Bullgarisë me Rumelinë Lindore , nënpresidentja Ilijana Jotova u drejtoi një mesazh shoqërive bullgare në mbarë botën. "Sot është një festë e shenjtë në Bullgari - ne festojmë ngjarjen e 6..

06.09.22 11:26 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна