Eмисия новини
от 08.00 часа

Nuk është Bullgaria ajo e cila bllokon rrugën e Shkupit drejt BE

Pasi doli nga seksioni zgjedhor Presidenti Rumen Radev u pyet nga një gazetar maqedonas në se parlamenti i ri do të ndryshojë politikën e Bullgarisë ndaj Shkupit. Politika e Bullgarisë nuk varet cila qeveri do të jetë në pushtet dhe cili parlament...

11.07.21 17:51 |

Bullgaria dënon gjuhën e urrejtjes në Shkup

Ministria e Jashtme bullgare dënoi ashpër deklaratën e Dragan Gyrovskit nga VMRO-DPMNE, në të cilën iu drejtuan Bullgarisë dhe bullgarëve kualifikime fyese dhe vulgare në një miting në Shkup. Deklarata në fjalë vlerësohet si një nxitje e..

02.07.21 14:18 |

Ambasadori i Maqedonisë së Veriut u thirr në Ministrinë e Jashtme Bullgare

Me urdhër të Zëvendës Kryeministres dhe Ministre të Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva, i ngarkuari me postin ambasador i Maqedonisë së Veriut në Sofje, Vlladimir Krëstevski, u thirr për një bisedë në Ministrinë e Punëve të Jashtme, njoftoi..

23.03.21 14:58 |
Andrej Kovaçev

Kryeministri maqedonas akuzon Bullgarinë për “anakronizëm”

“Për cilat negociata dhe çfarë kompromisesh shpreson Kryeministri Maqedonas Zoran Zaev me kaq shumë akuza, gënjeshtra dhe urrejtje ndaj Bullgarisë?” Këtë e komentoi eurodeputeti dhe zëvendës kryetar i Partisë Popullore Evropiane Andrej Kovaçev lidhur me..

09.02.21 15:06 |
MPJ e Bullgarisë

Shkupi duhet të mbrojë shtetasit maqedonas me vetëdije bullgare

Ministria Bullgare e Punëve të Jashtme nëpërmjet një publikimi të saj në Facebook deklaroi se Sofja ndjek me vëmendje botimet që po vazhdojnë në mediat sociale të listave të bullgarëve në Maqedoninë e Veriut. Bullgaria është e shqetësuar nga..

30.12.20 18:37 |

Bullgaria ka avancim në mbrojtjen e pakicave kombëtare

Bullgaria ka avancim në aplikimin e konventës për mbrojtjen e pakicave kombëtare. Këtë e tregon raporti i ri i Këshillit të Evropës, transmetoi BTA. Autoritetet përfshihen në luftimin e antisemitizmit. Financimi i feve merr në konsideratë..

12.10.20 17:53 |
Всички новини: днес | вчера