Eмисия новини
от 19.00 часа
Stefan Janev

Duan të përshpejtojnë procedurat për blerjen e armëve

Qeveria do të krijojë një batalion të reagimit të shpejtë prej 1000 ushtarësh, tha në parlament Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev. Kështu, vendi do të zbatojë vendimet e NATO-s për të forcuar krahun lindor të Aleancës dhe i përgjigjet kërkesës së..

27.01.22 10:31 |
Aeroplan “Eurofighter”

Aeroplanë spanjollë “Eurofighter” do të mbrojnë hapësirën ajrore bullgare

Bullgaria po punon për tre skenarë të mundshëm në rast konflikti midis Rusisë dhe Ukrainës, tha Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev për Nova News TV.“Për momentin, nëse dhe çfarë vendimi pritet, do të jetë e qartë në javët e ardhshme. Një takim i..

21.01.22 09:50 |

Varrezat ushtarake bullgare pranë Kavadarci u shkatërruan në shekullin e 20-të

Varrezat ushtarake bullgare pranë Kavadarcit nga koha e Luftës së Parë Botërore ndoshta u shkatërruan në vitet 30-të nga autoritetet e atëhershme jugosllave. Kjo u tha për BNT nga Radosllav Simeonov, eksperti kryesor për monumentet ushtarake në..

19.10.21 11:03 |
Georgi Panajotov

Nevojiten 4.2 milionë leva në muaj për mbrojtje efektive të kufirit

Ministrisë së Mbrojtjes i duhen 4.2 milionë leva në muaj për të përballuar presionin e emigrantëve, tha ministri Georgi Panajotov në parlament në përgjigje të një pyetjeje se çfarë fondesh shtesë nevojiten për të trajtuar krizën e emigrantëve...

20.08.21 13:34 |

Bullgaria do të dërgojë zjarrfikës në Maqedoninë e Veriut për ndihmë

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut bisedoi me kreun e shtetit bullgar Rumen Radev. Arsyeja janë zjarret e shumta në vend. “Ne ramë dakord sa më shpejt që të jetë e mundur Bullgaria të dërgojë zjarrfikës për të ndihmuar tonat në..

03.08.21 09:33 |

Trajnimi ndërkombëtar "Strike Back 21" vazhdon deri më 5 qershor

Presidenti Rumen Radev, Ambasadorja e SHBA Hero Mustafa, Ministri i Mbrojtjes Georgi Panajotov dhe Shefi i Mbrojtjes Admirali Emill Eftimov ndoqën stërvitjen ushtarake Strike Back 21 në poligonin Koren pranë qytetit Haskovo. 800 ushtarakë..

04.06.21 12:29 |

Presidenti dëshiron një hetim mbi incidentin me ushtarët amerikanë

Është e papranueshme që jeta dhe qetësia e qytetarëve bullgarë të jenë rrezikuar nga formacione ushtarake, pavarësisht nëse ata janë bullgarë apo nga një ushtri e huaj. Këtë e tha Presidenti Rumen Radev para Ministrit të Mbrojtjes Georgi Panajotov dhe..

31.05.21 13:34 |
Monumenti i kolonelit Konstantin Kavarnaliev

Shkupi pengon restaurimin e monumenteve ushtarake bullgare

Ne duam të ngremë monumente ushtarake në territorin e Maqedonisë Veriore, por bisedimet janë të vështira, tha për Radion Kombëtare Bullgare Ivo Antonov nga Ministria e Mbrojtjes. Problemet nuk janë për shkak të mosveprimit të Bullgarisë, por për..

06.05.21 13:14 |

Për idealet dhe trimërinë e gjeneralëve në Bullgarinë pas Çlirimit

Për të eliminuar copëzimin e padrejtë të vendit tonë sipas Traktatit të Berlinit nga viti 1878, Bullgaria zhvillon katër luftëra për bashkimin kombëtar. Kurse më vonë, e vendosur nën komandën sovjetike, përfshihet në fazën përfundimtare të Luftës..

06.05.21 07:25 |

Helikopterë dhe avionë të Forcave Ushtarako Ajrore trajnojnë në qiellin mbi Sofje për 6 majin

Në qiellin mbi Sofjen sot helikopterë dhe avionë të Forcave Ushtarako Ajrore Bullgare do të bëjnë provë. Rasti është kremtimi solemn i 6 majit - Dita e Trimërisë dhe festë e Ushtrisë Bullgare. Makineritë do të kryejnë fluturime të përbashkëta në..

05.05.21 07:20 |
Всички новини: днес | вчера