Eмисия новини
от 21.00 часа

Ushtria bullgare do të marrë pjesë në aktivitetet kushtuar Ditës së Pavarësisë

Formacione përfaqësuese të Ushtrisë Bullgare do të marrin pjesë në manifestimet kushtuar 114 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Bullgarisë. Tradicionalisht, qendra e festimeve kombëtare më 22 shtator është qyteti Veliko Tërnovo. Nga ora 09:00..

22.09.22 06:15 |
Dimitër Stojanov

Mobilizimi i ushtrisë ruse e zgjat luftën në Ukrainë

Ekziston një rrezik për sigurinë kombëtare të Bullgarisë, por nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë, tha Ministri në detyrë i Mbrojtjes Dimitër Stojanov në një konferencë për shtypin në Këshillin e Ministrave. Duke komentuar mobilizimin e..

21.09.22 13:56 |

Turqia nuk refuzon të ndërmjetësojë mes Rusisë dhe Ukrainës

Ukraina dhe Rusia kanë rënë dakord për shkëmbimin e 200 robërve të luftës, njoftoi Presidenti turk Rexhep Erdogan për televizionin PBS. Deklarata u bë pas takimit të Erdoganit në Uzbekistan me liderin rus Vlladimir Putin. Presidenti turk shtoi se..

20.09.22 10:16 |

Dronët iranianë japin defekte në fushën e betejës në Ukrainë

Irani i ka dorëzuar Rusisë grupin e parë të dronëve, por me sa duket janë me defekt, shkruan botimi elektronik DW, duke cituar Washington Post. Sipas botimit amerikan, i cili iu referohet burimeve nga shërbimet sekrete, që më 19 gusht rusët marën..

01.09.22 13:39 |
Putin dhe Erdogan, Soçi 2021

Presidentët e Rusisë dhe Turqisë takohen në Soçi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të bëhet sot lideri i parë i NATO-së që viziton Presidentin rus Vlladimir Putin pas fillimit të luftës në Ukrainë, njoftoi BTA. Të dy liderët pritet të diskutojnë një gamë të gjerë temash, duke..

05.08.22 09:29 |

Pensionistët ushtarakë plotësojnë pozicionet vakante në mbrojtje

Më shumë se 10 për qind e përbërjes së Forcave të Armatosura të Bullgarisë janë pensionistë. Kjo duket nga përgjigja me shkrim e Ministrit të Mbrojtjes në dorëheqje Dragomir Zakov drejtuar deputetit të “Bullgarisë Demokratike” Martin Dimitrov...

01.08.22 12:16 |

Për shkak të grurit ukrainas, BE hapi furnizimet në enklavën Kaliningrad

Një delegacion ushtarak rus mbërriti në Stamboll për hapjen më 27 korrik të Qendrës së Përbashkët të Koordinimit për Transportimin e Grurit nga Portet e Ukrainës. Më 19 korrik, afër Bosforit, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje për ta..

27.07.22 09:57 |
Rexhep Erdogan dhe Vlladimir Putin - Teheran

Putin përmendi përparimin në eksportet e grurit të Ukrainës

Rezultati i përpjekjeve ndërmjetësuese të Turqisë në lidhje me eksportet e grurit ukrainas do të ketë një ndikim pozitiv në botë”, tha presidenti Rexhep Tajip Erdogan, i cili u takua me homologun e tij rus Vlladimir Putin në Teheran. Nga ana e tij,..

20.07.22 10:22 |

Pas pushtimit të rajonit të Luganskut, ushtria ruse përparoi në Doneck

Ushtria ukrainase njoftoi se tërhoqi njësitë e saj të fundit nga Lisiçansk për të shmangur rrethimin. Shtabi i Përgjithshëm në Kiev theksoi se për të arritur sukses, nuk mjafton vetëm vullneti i çeliktë dhe patriotizmi, por nevojiten burime materiale..

04.07.22 09:09 |

Prania e përparme e NATO-s në Bullgari nuk ka alternativë

Pas agresionit rus në Ukrainë, forcat e NATO-s duhet të vendosen në territorin bullgar si masë paraprake. Prania e përparme e Aleancës nuk ka alternativë, sipas një raporti mbi gjendjen e mbrojtjes dhe forcat e armatosura të paraqitur në parlament...

16.06.22 10:54 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера