Bullgaria është ndër liderët në eksportin e lulediellit, vajit dhe bionaftës

Bullgaria është ndër liderët botërorë në eksportet e lulediellit dhe zë vendin e dytë për vitin 2021 me shitje për mbi 730 milionë dollarë, sipas një analize të Dhomës së Tregtisë Bullgare. Tregjet kryesore janë Gjermania dhe Turqia. Vendi është..

25.09.22 11:35 |

Zero TVSH për bukën dhe miellin, vendosi përfundimisht parlamenti

0 për qind Tatim mbi Vlerën e Shtuar për bukën dhe miellin deri në korrik të vitit të ardhshëm – ky është vendimi përfundimtar i Kuvendit Popullor përmes përditësimit të buxhetit të shtetit. U hodh poshtë propozimi për uljen e TVSH-së për vajin,..

29.06.22 15:01 |

TVSH për vajin, pemët dhe perimet mbetet 20%, buka nuk do të taksohet

Buka nuk do të taksohet me TVSH, vendosi komisioni parlamentar i buxhetit, i cili po diskuton përditësimin e dytë të buxhetit të shtetit. Megjithatë, ajo hodhi poshtë propozimin e GERB-it dhe “Vëzrazhdane” për uljen e taksës për vajin,..

27.06.22 14:53 |

9 për qind TVSH për vajin dhe zero për bukën propozon Komisioni i Bujqësisë

Të ulet TVSH-ja për vajin e lulediellit, frutat dhe perimet në 9 për qind nga 1 korriku për një vit – këtë e propozon Kryetari i Komisionit Parlamentar për Bujqësi Pllamen Abrovski së bashku me kolegët e tij nga “Ka një popull të tillë”. Propozimi u..

22.06.22 15:31 |

Një zanat pak i harruar jahnaxhijstvo kthehet në Luginën e Trëndafilave

Në rajonin e qytetit Kazanllëk, i famshëm për masivët e trëndafilave vajdhënës dhe prodhimin e vajit të trëndafilit, më shumë se një shekull e gjysmë më parë i ashtuquajturi “sharllan” ose “sharllagan” - vaj i parafinuar i arrave me presion të..

05.06.22 08:15 |

Bullgaria nuk është e kërcënuar nga deficiti i vajit, miellit dhe misrit

Gati 90 për qind e grurit, lulediellit dhe misrit të mbjellë në Bullgari janë nga varietetet hibride të importuara, megjithëse për bujqësinë bullgare këto janë tri kulturat më të rëndësishme. Në radhë të parë është gruri, si kultura më e përhapur..

29.05.22 13:05 |

Bullgaria ka mjaft luledielli, por kërkesa dikton çmimin e vajit

Vetëm një muaj e gjysmë më parë, pritshmëria e analistëve kryesorë në bursat botërore të mallrave ishin për një rritje të eksportit të vajit të lulediellit nga vendet e rajonit të Detit të Zi me mbi 2 milionë tonë, që do të arrijë në 13.5..

06.04.22 07:15 |
Festivali i byrekut në fshatin Banica

Byreku bullgar u njoh si një delikatesë botërore

Byreku (bullgarisht banica) është një pjatë tradicionale bullgare e bërë nga kore fine të lyera me vaj ose me gjalpë dhe mbi sipër me një përzierje vezësh, kosi dhe djathi të bardhë . Më pas koret rrotullohen. Mund të përgatitet me mbushje të..

21.01.22 11:43 |

Inflacioni në vitin 2021 është më i larti në 13 vitet e fundit

Inflacioni në Bullgari për vitin 2021 është 7.8 për qind. Një nivel i ngjashëm krahasuar me një vit më parë u raportua në vitin 2008, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Për shkak të pandemisë, inflacioni parashikohet të jetë 6 për qind..

18.01.22 15:47 |

Rruzuj vaji palme shqetësojnë turistët në bregdetin jugor

Që prej disa ditësh nëpër plazhet e bregdetit jugor në det lundrojnë rruzuj vaji palme, informon bTV. Turistët janë të shqetësuar sepse përhapet edhe erë e pakëndshme. Institucionet kontrolluan plazhet dhe Drejtoria e Pishinave mori mostra. Supozohet se..

02.08.20 12:07 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна