Eмисия новини
от 17.00 часа

Autoritetet po synojnë 50 000 vaksinime në ditë

“Pfizer” është vaksina më e preferuar. Shumica u vendosën në grup midis 25 dhe 49 vjeç. Aktualisht ka doza të mjaftueshme dhe në javën e fundit të majit priten të furnizohen edhe 400 000 doza të tjera, tha Ministri i Shëndetësisë në dorëheqje Prof...

06.05.21 17:26 |

Rritja e rasteve të reja të koronavirusit në 24 orët e fundit

1635 janë rastet e reja të koronavirusit në vend me 14 948 teste të kryera gjatë 24 orëve të fundit, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. 10.9 për qind e mostrave janë pozitive. 46 159 u regjistruan si të sëmurë aktivisht. 6158..

06.05.21 09:52 |

Korridoret e gjelbra të vaksinimit mund të zgjaten

Gati 274 000 doza të vaksinës Pfizer-BioNTech kundër Covid-19 u furnizuan në vend këtë mëngjes. Ky preparat, si dhe vaksina AstraZeneca, do të vendosen në korridoret e gjelbra të vaksinimit deri në 9 maj. Ministri i dorëhequr i Shëndetësisë..

04.05.21 11:44 |

9 për qind rezultuan pozitivë për koronavirus

631 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari. 9.38 për qind e 6724 testeve janë pozitive, sipas të dhënave në Portalin e Unifikuar të Informacionit në mesnatë. 56 veta vdiqën me Covid-19 të konfirmuar dhe 726 u shëruan. 6706..

04.05.21 10:04 |

Korridore të gjelbra për vaksinim edhe në ditën e dytë të Pashkëve

Edhe ditën e dytë festive të Pashkëve vazhdojnë të punojnë qendrat për vaksinimin kundër Covid-19 në 19 qytete të ndryshme të vendit, duke përfshirë edhe kryeqytetin. Plani i autoriteteve shëndetësore është imunizimet e lira të vazhdojnë minimum..

03.05.21 13:08 |

348 janë të infektuarit rishtas me koronavirus

Gjatë 24 orëve të fundit u zbuluan 348 raste të reja të koronavirusit nga 3194 testet e kryera, sipas të dhënave nga Portali i Unifikuar i Informacionit. Shumica e të infektuarve janë në Varna - 56, në Sofje - 51 dhe në Burgas - 27. 553 njerëz..

03.05.21 10:31 |
Doc. Mihaill Okolijski

Ne ndoshta nuk do të vaksinohemi kundër Covid-19 çdo vit

Probabiliteti që çdo vit të vihet vaksina kundër Covid-19 nuk është i lartë, komentoi për Radion Kërxhali Doc. Mihaill Okolijski. Ai sqaroi se shkencëtarët vazhdojnë të kryejnë kërkime dhe vëzhgime dhe aktualisht nuk ka prova në këtë drejtim...

02.05.21 18:09 |

Covid-19 lë pasoja edhe te pacientët me simptoma jo aq të rënda

Nuk ka ndonjë të sëmurë me koronavirus me simptoma të rëndë apo mesatare te i cili të mos mbeten pasoja për gjithë jetën. Këtë e tha për bTV Dr. Donço Donçev nga Akademia Mjekësore Ushtarake, i cili një vit më parë u bë vullnetar në repartin Covid, u..

02.05.21 15:03 |

Edhe Pashkët kishte njerëz që dëshirojnë të vaksinohen

Edhe Ditën e Pashkëve në mbarë vendin mbetën të hapura të ashtuquajturat korridore të gjelbra për njerëzit që duan të vaksinohen kundër koronavirusit. Madje kishte radhë përpara disa prej spitaleve. Në kryeqytet për imunizim pranuan spitalet më të..

02.05.21 14:06 |

Prof. Todor Kantarxhiev: Kemi vaksina për një Bullgari e gjysmë

Temp i vaksinimit te ne mund të rritet dy herë këtë muaj, ndërsa muajin tjetër – katër herë. Kemi vaksina për një Bullgari e gjysmë. Këtë e tha para Televizionit Kombëtar Bullgar /BNT/ prof. Todor Kantarxhiev, Drejtori i Qendrës Kombëtare të..

01.05.21 14:00 |
Всички новини: днес | вчера