Eмисия новини
от 09.00 часа

Гледайте на живо

Deri në fund të qershorit Bullgaria do të marrë mbi 1.25 mln. vaksina nga BE-ja

Bullgaria do të marrë 1,251,000 doza të "vaksinave të solidaritetit". Kjo u njoftua për BNR nga Presidenca Portugeze e BE. Lajmi u konfirmua gjithashtu nga burime diplomatike në Sofje. Është arritur marrëveshje për sasinë në një mbledhje të..

02.04.21 09:20 |
Profesori Kostadin Angjellov

Ministri i Shëndetësisë: Kulmi i valës së tretë të Covid-19, për disa javë gjërat do të rregullohen

“Jemi të vendosur në krye të pikut, po fillojmë të ecim në pjesën më të lartë të pllajës dhe situata pritet të mbetet kështu në ditët në vijim.” Në këtë mënyrë  ministri i shëndetësisë profesori Kostadin Angjellov e karakterizoi situatën me valën e tretë..

01.04.21 13:48 |

Bullgaria është ndër vendet në BE, të cilat janë në pritje të vaksinave suplementare

Bullgaria është një nga 5 vendet anëtare të BE që mund të marrin gjithsej 2.86 miliona "vaksina të solidaritetit" nga Pfizer dhe BioNtech. Propozimi është i presidencës portugeze të BE, njofton sajti "Politiko". Vaksinat janë pjesë e 10 milion..

31.03.21 13:27 |

Sëmundshmëria nga Covid-19 u ul në 90 veta në çdo 100 mijë

Masat kundra epidemiologjike po vazhdojnë  të japin rezultat dhe numri i njerëzve të shëruar është afro dy herë më shumë nga ky i të infektuarve me Covid-19, deklaroi në brifingun e rregullt mbi çështjet e koronavirusit ministri i shëndetësisë profesori..

28.01.21 14:32 |

Situata në Bullgari në lidhje me Covid-19 po përmirësohet në mënyrë të qëndrueshme

Masat kundra epidemike kanë sjellë rezultate jashtëzakonisht të mira, shpalli në brifingun e sotëm ministri i shëndetësisë profesori Kostadin Angjellov. Në 15 rrethe të vendit sëmundshmëria është ulur në 150 veta nga 100 mijë, derisa numri i të shëruarve..

14.01.21 14:37 |

Natyra e vaksinimit me Covid-19 është ngjitëse

Ministri i Shëndetësisë Profesori Kostadin Angelov raportoi një tendencë të qëndrueshme për një rritje të numrit të njerëzve të kuruar nga koronavirus në krahasim me numrin e të sapo infektuarve në brifingun e rregullt të radhës të Shtabit Operativ..

31.12.20 15:08 |

Do të vaksinohemi kundër koronavirusit më së shpejti në mars

Sasitë e para të vaksinës së “Pfizer” ka shumë të ngjarë të arrijnë tek ne gjatë dhjetorit, njoftoi për TV Nova dr. Rumen Hiçev, udhëheqës i një grupi në Shtabin e krizës pranë Ministrisë amerikane të shëndetësisë.  Për shkak të “sfidave teknologjike”..

15.11.20 09:32 |
Paskall Zheljazkov

Veterinerët kërkojnë dorëheqje për shkak të politikës veterinare

Në një letër drejtuar Kryeministrit Bojko Borisov Bashkimi i Veterinerëve Bullgarë kërkoi dorëheqjen e drejtorit të Agjencisë Bullgare të Sigurisë së Ushqimeve Paskall Zheljazkov dhe të Zv.ministrit të bujqësisë Janko Ivanov. Sipas organizatës..

10.04.20 14:59 |
Dr. Angell Kunçev

Nuk pritet një valë gripi gjatë festave të fundvitit

Kryeinspektori shtetëror shëndetësor Angell Kunçev tha se sivjet gjatë kohës së festave të fundvitit nuk pritet të ketë valë gripi. Nuk priten dhe epidemi gripi deri në prill të vitit 2020, shpjegoi eksperti. Farmacistët pohojnë se vaksinat..

20.12.19 10:01 |
Всички новини: днес | вчера