Eмисия новини
от 08.00 часа

11.6 për qind e mostrave për Covid-19 janë pozitive

Rastet e reja me Covid-19 për 24 orët e fundit janë 237. Sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit, 11.6 për qind e 2043 testeve të kryera janë pozitive. Në spitale janë të shtruar 897 të infektuar, 105 prej tyre në repartet e trajtimit..

25.04.22 10:42 |

Masat hiqen – virusi është akoma këtu

Nga 1 prilli, shumica e masave kundër epidemisë në Bullgari  hiqen, të tjerat mbeten të dëshirueshme. Pas diskutimeve të gjata në nivele të ndryshme ekspertësh, vendimi i Këshillit të Ministrave anulon situatën e jashtëzakonshme të pandemisë në..

01.04.22 11:43 |

Më shumë se dy të tretat e punonjësve të urgjencës janë të imunizuar kundër Covid-19

70 për qind e 233 punonjësve në qendrat e urgjencës në vend janë vaksinuar kundër Covid-19, sipas një studimi anonim. Anketa është kryer nga data 24 shkurt 2022 deri më 17 mars 2022, në lidhje me diskutimet javore të organizuara nga Ministria e..

23.03.22 15:53 |

Faktori Covid-19, i cili ndryshoi për dy vjet jetën këtu dhe në mbarë botën

Korona kriza e cila  filloi në fillim të vitit 2020po vazhdon dhe sot, pavarësisht se frika nga virusi u zëvendësua nga tmerri i luftës në Ukrainë.  Më 8 mars, përpara 2 vjetëve në Bullgari ishte regjistruar rasti i parë i infeksionit me..

10.03.22 07:15 |

“Marshi i Lirisë" në Sofje – pa liderë, pa parti, pa skenar

Në sfondin e protestës më të madhe të Kanadasë kundër masave kufizuese anti-epidemike, Sofja gjithashtu e ndoqi këtë shembull bashkë me vende të tjera evropiane. Ndoshta sepse nuk ishte organizuar nga forcat politike, ose për shkak të mungesës së..

09.02.22 10:23 |
Angell Kunçev

Kushtet e certifikatave jeshile në Bullgari nuk ndryshojnë

Nuk ka plane për ndryshim të afateve të vlefshmërisë së certifikatave të Covid brenda vendit, tha kryeinspektori shtetëror shëndetësor, Doc. Angell Kunçev. Kushtet e certifikatës së gjelbër digjitale nuk vlejnë për Bullgarinë, theksoi Kunçev pasi..

25.01.22 15:57 |

Bullgaria ndryshon vlefshmërinë e certifikatës së gjelbër për vaksinim

Certifikata e gjelbër për kursin e kryer të vaksinimit do të jetë e vlefshme për 9 muaj. Vendimi do të hyjë në fuqi më 1 shkurt dhe do të skadojë pas dozës së fundit. Ndryshimi është për shkak të një vendimi të Komisionit Evropian më 21 dhjetor të..

21.01.22 19:16 |

Për herë të parë mbi 11 mijë të sapo infektuar me koronavirus

Për herë të dytë këtë javë në Bullgari u regjistrua një numër rekord i të infektuarve të rinj me koronavirus – 11 181. Kjo është me 1185 të infektuar më shumë se një ditë më parë. Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacionit...

19.01.22 08:53 |

Po ndryshon regjimi për hyrjen në Bullgari të qytetarëve të Maqedonisë së Veriut, Izraelit, Turqisë dhe Serbisë

Që nga 20 janari (e enjtja), qytetarët e Maqedonisë së Veriut, Izraelit, Turqisë dhe Serbisë dhe anëtarët e familjeve të tyre që vijnë nga një shtet anëtar i BE-së, Zona Ekonomike Evropiane, Zvicra, Britania e Madhe dhe Irlanda e Veriut, Maqedonia..

17.01.22 19:31 |

Sinjalet e protestës kundër certifikatave të gjelbra në Sofje

Dje, një turmë e ekzaltuar e udhëhequr nga partia më e vogël parlamentare “Vëzrazhdane” (“Ringjallja”) bëri përpjekje për ta sulmuar godinën e Kuvendit Popullor. Shkaku për tensionin e krijuar ishte certifikata e gjelbër, e cila sipas fjalëve të..

13.01.22 14:38 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера