Eмисия новини
от 18.00 часа

Takimi i sivjetshëm „Në mejdanin e Bullgarisë tjetër“ përfaqëson ritualet që lidhen me mbledhjen e trëndafilave

Grupe folklorike bullgare nga vende të ndryshme evropiane mblidhen për të kënduar dhe kërcyer në edicionin e tetë të takimit "Në mejdanin e Bullgarisë jetër". Eventi zhvillohet në datat 3 dhe 4 qershor në kryeqytetin çek, Pragë, dhe tema është..

03.06.23 10:25 |
Foto: Facebook/ BulgaarseschoolinNederland

Vizitë në shkollën e së dielës “Shenjtor Kirill dhe Metodij” në Hagë

Më shumë se 40 shkolla bullgare të së dielës jashtë vendit mbajnë emrin e krijuesve të alfabetit sllav (glagolica), vëllezërve Kirill dhe Metodij. Më 11 maj, kur Kisha Ortodokse Bullgare kremton Ditën e Apostujve dhe Edukatorëve të Shenjtë , ne..

11.05.23 06:25 |

Grupe nga Ballkani mblidhen në Goce Dellçev për Ditën Ndërkombëtare të Kërcimit

Në edicionin e 14-të të Ditës Ndërkombëtare të Kërcimit, grupe folklorike bullgare, maqedonase, turke dhe greke do të performojnë në qytetin e Pirinit, Goce Dellçev. Programi fillon të shtunën pasdite (29 prill në ora 17:00) me paradën tradicionale dhe..

29.04.23 07:15 |

Krijim i ri – valle bullgare përmes një loje virtuale në celular

Kudo që të jeni në botë, për sa kohë që keni një smartphone dhe akses në internet, mund të mësoni vetë hapat gjarpërushe të popullit bullgar me ndihmën e realitetit të virtual falas përmes lojës së re bullgare Taratanci. “Ju thjesht zgjidhni një..

16.03.23 07:15 |

Bullgarët në Angli е festojnë 3 marsin me “Tubimin e Veriut”

Muzika dhe vallet popullore bullgare kanë qenë gjithmonë pjesë e botës emocionale të bullgarit. Kjo vihet re sidomos kur jeta e bashkatdhetarëve tanë “ndodh” larg rrënjëve të tyre, larg tokës. Nuk ka festë, tubime, dasma apo festime të Vitit të Ri..

03.03.23 12:05 |
Maestro Diko Iliev në një takim me një orkestër ushtarake

"Vallja e Iskërit" – vallja e parë e Diko Ilievit

Kompozitor, dirigjent, talent i madh, dukuri unike në kulturën bullgare, Diko Iliev është autor i dhjetëra valleve, manualeve, por edhe valseve, marsheve dhe veprave të tjera për orkestër frymore. Prej dekadash, bullgarët nisin Vitin e Ri duke..

17.02.23 10:11 |

Marta Petkova: Po mësoj se si të jem drejtoreshë e baletit

Para pak ditësh primabalerina e Operës dhe Baletit të Sofjes, Marta Petkova, festoi ditëlindjen e saj të 37-të me dy role të reja – në jetë dhe në art. Nga tetori i vitit 2022, ylli pranoi postin e drejtoreshës artistike të Baletit të Operës së..

31.01.23 07:15 |

Banorët e Kalloferit luajtën vallen tradicionale të akullt në Tunxha

Sot, më 6 janar, herët në mëngjes, qytetarët e Kalloferit me kostume popullore, të udhëhequr nga kryebashkiaku Rumen Stojanov me flamurin kombëtar në dorë, hynë në ujërat e ftohta të lumit Tunxha për të respektuar traditën e Theofanisë dhe..

06.01.23 09:46 |

Gati 300 kolendarë rrethojnë nëpër rrugët e qytetit Jambol

Gati 300 kolendarë kërcejnë nëpër rrugët e qytetit Jamboll dhe lajmërojnë Lindjen e Krishtit. Grupet lokale të kolendarëve të quajtura “kudi”, e nisën turneun e tyre vonë mbrëmë dhe vazhdojnë edhe sot gjatë gjithë ditës, duke tërhequr qindra spektatorë..

25.12.22 18:12 |

“Bueneku i Krishtlindjeve”, një dhuratë speciale nga Radioja Kombëtare Bullgare

Urimet e kolendarëve në festën e sotme për shëndet, bollëk dhe mirësi kanë një fuqi magjike. Dhe bashkë me urimet e Krishtlindjeve për pronarët e shtëpive që vizitojnë, djemtë gëzojnë me këngët e tyre tërë fshatin, ose vendbanimin...

25.12.22 06:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна