Eмисия новини
от 22.00 часа
Oliver Varhei

Komisioneri Evropian për Zgjerimin arrin në Bullgari

Komisioneri i Zgjerimit të BE-së Oliver Varhei do të vizitojë Bullgarinë më 21 shtator, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova, duke iu referuar Komisionit Evropian. Janë të planifikuara takime të Komisionerit Evropian me..

20.09.21 17:41 |

Bullgaria dënon gjuhën e urrejtjes në Shkup

Ministria e Jashtme bullgare dënoi ashpër deklaratën e Dragan Gyrovskit nga VMRO-DPMNE, në të cilën iu drejtuan Bullgarisë dhe bullgarëve kualifikime fyese dhe vulgare në një miting në Shkup. Deklarata në fjalë vlerësohet si një nxitje e..

02.07.21 14:18 |

Parlamenti hodhi poshtë veton presidenciale mbi Ligjin për TVSh

Deputetët hodhën poshtë veton e presidentit Rumen Radev mbi ndryshimet në Ligjin për TVSh. Kreu i shtetit ktheu për rishqyrtim tekstet e lidhura me shtrenjtimin e kredive të shpejta. Teksti i diskutueshëm parashikon kostot që huamarrësi paguan në..

03.12.20 13:14 |
Presidenti Radev

Presidenti vendosi veto mbi ndryshimet në Ligjin për TVSH-në

Presidenti Rumen Radev vendosi veto mbi ndryshimet në ligjin për TVSH-në. Ato futin dispozita të reja në Ligjin për Kredinë e Konsumatorit, të cilat Kreu i Shtetit i përcakton si "të papranueshme", njoftoi reporterja jonë Mira Stefanova...

25.11.20 20:10 |

Komisioni Bullgaro-Maqedonas i Çështjeve Historike do të ketë mbledhje më 3 dhe 4 dhjetor

Mbledhja e re e Komisionit Bullgaro-Maqedonas të Çështjeve Historike do të mbahet online më 3 dhe 4 nëntor. Pas vetos së Bullgarisë, komentet negative për komisionin e përbashkët të ekspertëve për çështjet historike u rritën. Tashmë ka presion..

24.11.20 11:11 |

Parlamenti përkrah veton e presidentit për transportimin e parregulluar

Deputetët mbështetën veton e Presidentit Rumen Radev mbi ndryshimet në Kodin e transportit tregtar me anije të cilat plotësojnë Kodin Penal dhe Ligjin e transportit rrugor dhe inkriminojnë  transportin e parregulluar. Në motivet e tij  Radevi tregon..

19.11.20 12:40 |

Vendet e Procesit të Berlinit nënshkruan deklarata për tregun rajonal dhe Agjendën e Gjelbër

Kryeministrat e Bullgarisë, të Maqedonisë së Veriut dhe Gjermanisë-Bojko Borisov, Zoran Zaev  dhe Angela Merkel, përshëndetën rezultatet e arritura nga presidenca e përbashkët bullgaro-maqedonase e Procesit të Berlinit. Nëpërmjet video konferencës..

10.11.20 18:23 |

Parlamenti hodhi poshtë veton e Presidentit mbi Ligjin për pushtetin gjyqësor

Me 149 vota “pro” deputetët hodhën poshtë veton e Presidentit për pushtetin gjyqësor. Vetoja e Kreut të Shtetit Rumen Radev u përkiste teksteve, të cilat ruajnë mundësinë për rritje të numrit të anëtarëve Këshillit të Lartë Gjyqësor pas fundit..

30.09.20 12:04 |
Rumen Radev

Presidenti vendosi veto mbi një pjesë prej Kodit Elektoral

Presidenti Rumen Radev vendosi veto mbi një pjesë të Kodit Zgjedhor. Sipas tij qëllimi i ndryshimeve është   të garantohet fitore e pushtetarëve në zgjedhjet e ardhshme. Sipas presidentit ndryshimet që lejojnë votim me makina dhe me fletëvotime e..

28.09.20 17:57 |

Referendumet kombëtare mund të zhvillohen edhe për çështje që janë në kompetencat e Kuvendit të Madh Popullor

Pas shumë debateve në vazhdim të dy ditëve deputetët miratuan përfundimisht në lexim të dytë ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Votimi tjetër do të jetë me fletëvotime dhe me makina. Votuesi ka të drejtën e zgjedhjes se si të votojë. Komisioni Qendror i..

17.09.20 17:11 |
Всички новини: днес | вчера