Eмисия новини
от часа

Jova Jordanova: Kur njeriu i zhvillon idetë e veta, ai nuk ndihet i lodhur

Jova Jordanova është ndër të paktët që kanë përjetuar lumturinë e zbulimit të diçkaje me të vërtetë të re, duke bërë ndryshime në rregullat e vendosura dhe duke i lëvizur përpara njohuritë dhe përvojën njerëzore. Kjo është metodologjia e saj në..

28.04.21 07:15 |

Pavell Minev: “Kultura bullgare është forca e popullit tonë”

“ Paganini i ardhshëm është bullgar!” bëri të ditur disa kohë më parë revista italiane Grazia në lidhje me debutimin e fëmijës-çudi 6 vjeç Pavell Minev. Ai ka lindur në qytetin Pleven  dhe mësimet e veta të para i merr nga nëna e tij Jova..

11.04.21 07:40 |

Aleksandër Zemcov: “Unë e dua Bullgarinë, do të doja të tingëllonte më shumë muzikë bullgare”

Vetëm disa ditë qëndrim në Sofje arritën të akomodojnë të paktën tre ngjarje të rëndësishme muzikore me pjesëmarrjen e violinistit dhe dirigjent të famshëm Aleksandër Zemcov. Në sallën “Bëllgaria” ai drejtoi një program të Filarmonisë së Sofjes,..

27.03.21 12:15 |
Vasko Vasilev

Vasko Vasilev interpreton muzikë të Vivaldit nën majat e Pirinit

Megjithë pandeminë violinisti bullgar me famë botërore Vasko Vasilev erdhi nga Valencia për të interpretuar nën majat e malit Pirin veprën “Dimri” nga "Sezonet" e Vivaldit, njoftoi BTA. Performanca është me rastin e Kupës Botërore në sllallomin..

26.02.21 17:54 |

Një violiniste bullgare fitoi çmimin e parë nga Konkursi “ Leonid Kogan” në Bruksel

Violinistja Llora Markova fitoi çmimin e parë në kategorinë e tretë (13-17 vjeç) në Konkursin e 4 Ndërkombëtar për Violinistë të Rinj “Leonid Kogan” në Bruksel-Belgjikë. Par shkak të pandemisë nga Covid-19 edicioni i sivjetshëm u zhvillua online me..

11.11.20 18:02 |

Vasko Vasilev mbushi 50 vjeç: “E dua publikun dhe kolegët e mi, ëndërroj që të kthehemi nëpër salla!"

Ai e ka filluar karrierën e vet kur ka qenë vetëm 10 vjeç si një fëmijë-çudi. Vaskoja është një nga interpretuesit më karizmatik, të cilët skena bashkëkohore njeh. Koncertet e tij gjithmonë shkaktojnë një interes të madh, për të cilat ai shpërblehet me..

14.10.20 14:29 |
Всички новини: днес | вчера