Eмисия новини
от 14.00 часа

Një lloj hepatiti, i ndryshëm nga ato të njohura më parë, është regjistruar në Burgas

Studimet e mostrave të marra nga një fëmijë 5-vjeçar i trajtuar për hepatit akut në një spital në Burgas tregojnë se nuk bëhet fjalë për hepatit të llojeve të virusit të njohur deri më tani. Këtë e bëri të ditur Qendra Kombëtare e Sëmundjeve Infektive..

09.05.22 16:46 |
Prof: Todor Kantarxhiev

Jemi duke pritur përfundimin e epidemisë së Covid-19

Duke iu referuar publikimeve të autoritetshme mjekësore Prof. Todor Kantarxhiev, këshilltar në Bashkinë e Sofjes për çështje shëndetësore, tha për BNR, se imuniteti qelizor i fituar gjatë vaksinimit kundër Covid-19 mbron nga të gjitha variantet e..

03.02.22 11:30 |

Vala e Omikronit po depërton në vend së bashku me virusin e gripit AH3N2

Mund të thuhet se varianti i koronavirusit “Omikron” dominon në vend. 40 për qind është kuota e mostrave me “Omikron”, njoftoi para bTV Drejtoresha e Qendrës së Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare Prof. Iva Hristova. “Ky variant i virusit..

14.01.22 10:34 |

10.3 për qind e rasteve të SARS-CoV-2 në Bullgari janë të Omikron

52 raste të variantit të virusit Omikron të SARS-CoV-2 u regjistruan në Bullgari pas sekuencës celogjenomike të kryer nga Qendra Kombëtare për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare. Mostrat u morën deri më 3 janar 2022 në 13 institucione mjekësore nga 9..

10.01.22 14:35 |

Bullgaria përcjell një vit të paqëndrueshmërisë politike me shqetësim për të ardhmen

Ditët dhe orët e fundit të dhjetorit janë koha e bilancit. Sidoqoftë, vitet 2020 dhe 2021 ishin më të veçanta, pasi kaluan nën shenjen e epidemisë globale. Rendi i ditës i shoqërisë sonë i nënshtrohet luftës me Covid-19, numrit gjithnjë në rritje..

30.12.21 11:02 |
Nina Nankova

Nina Nankova: Bota nuk do të mbetet pa shkencëtarë

Në dy vitet e fundit, lidhur me kërkimin e ilaçeve kundër koronavirusit, bima Graptopetalum paraguayense ka tërhequr vëmendjen e shkencëtarëve me vetitë e saj antimikrobike. Në pamje të parë, kjo është një bimë e zakonshme e familjes Crassulaceae, që..

16.12.21 07:10 |

Gjendja e jashtëzakonshme epidemike zgjatet deri më 31 mars

Këshilli i Ministrave miratoi një vendim për zgjatjen e periudhës së gjendjes së jashtëzakonshme epidemike, nga 1 dhjetori 2021 deri më 31 mars 2022. Qëllimi është kufizimi i përhapjes së Covid-19. Të gjitha zonat e vendit janë të prekura nga..

24.11.21 17:06 |
Tieri Breton

Në BE kanë frikë se nga Bullgaria mund të nisë një mutacion të ri të Covid-19

Për shkak të vaksinimit të ulët kundër Covid-19 Bullgaria mund të shndërrohet në një burim të variantit të ri të virusit, paralajmëroi komisioneri evropian Tieri Breton. Mezi 26 për qind nga popullsia e rritur në Bullgari është e vaksinuar, përderisa në..

19.11.21 14:28 |

Bullgarët mbeten mbrapa me planin e imunizimit

Për nga natyra bullgari është një njeri dyshues dhe ka të vështirë t’u besojë apeleve, veçanërisht kur ato vijnë nga etazhet e larta të pushtetit. Kjo është një nga arsyet pse ai nuk nxiton me entuziazëm në larminë e ofruar kaq bujarisht të..

14.09.21 15:41 |
Stojço Kacarov

Protestat nuk do të anulojnë masat kundër pandemisë

Urdhri me masat e reja kufizuese kundër Covid nuk do të ndryshojë për shkak të protestave në vend. Kjo u njoftua në parlament nga Ministri në detyrë i Shëndetësisë Stojço Kacarov. Ai theksoi se masat nuk u miratuan nga biznesi, por në bazë të..

08.09.21 13:34 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера