Eмисия новини
от 13.00 часа

Nuk ka krizë shëndetësore me Covid-19 në Bullgari

Nuk ka krizë shëndetësore me Covid-19 në Bullgari. Hartohen kritere të qarta dhe të sakta për numrin e të sëmurëve me koronavirus në rajone. Nuk duhet të krijojmë ndjenjën e panikut dhe frikës te njerëzit. Këtë e tha para bTV   ministri i..

29.09.20 10:18 |
Bojko Borisov

Bojko Borisov: “Duhet të punojmë bashkë për të përballuar krizën”

„Bota po hyn në një periudhë të rrezikshme dhe të paqëndrueshme. Shkencëtarët supozojnë se virusi mund të mbetet me ne vite me radhë. Thirrja jonë është e qartë – duhet të punojmë bashkë. Për përballimin e pasojave nga pandemia janë të domosdoshme..

02.09.20 18:09 |

Në Bullgari evidentohen më pak infarkte

Në krahasim me vitin e kaluar në spitalet hyrën me 709 pacient më pak me infarktin miokardial , evidenton Qendra Kombëtare e Shëndetit Shoqëror. Sivjet numri i të vdekurit nga infarkti në spital uli me 84. Kjo tendencë shihet në mbarë..

30.08.20 12:44 |
Profesor Konstantinov

Pandemia hyn në një fazë të re

Kohët e fundit numri i të infektuarve si në vend ashtu edhe në botë po rritet, por numri i të vdekurve po ulet. Pandemia hyn në një fazë të re – gjithnjë e më shumë infektohemi dhe gjithnjë e më pak vdesim, pra ne mësohemi me virusin. Këtë e tha para..

08.07.20 10:04 |

Rreziku më i madh do të jetë në tetor dhe nëntor, kur fillon stina e viruseve të tjera

Drejtori i Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Ngjitëse dhe Paraziti dhe anëtar i Shtabit Operativ profesor Todor Kantarxhievtha se nuk është e mundeshe që çdo spital të bëjë teste PCR të pacientëve që pranon. Kjo do të thotë që përditë të bëhen nga 200..

08.07.20 09:53 |

Koronavirusi dhe njeriu adaptohen dhe evoluojnë

Pritej që virusi të përhapej në vatra të lokalizuara, vuri në dukje para BNR-së prof. Radostina Aleksandrova – virusologe pranë Akademisë Bullgare të Shkencave. Virusi nuk ka qëllim të na vrasë, por të përhapet më shumë, gjë që mund të ndodhë..

11.06.20 18:17 |
Akad. Angell Gëllëbov

Një akademik bullgar dyshon se do të ketë valë të dytë të Covid-19

Nuk mendoj se do të ketë valë të dytë të koronavirusit. Është me rëndësi se virusi dobëson. Është i gëzueshëm fakti se krijohen antitrupa pas vaksinimit, komentoi para BNR-së akad. Angell Gëllëbov. Virusologu tha se nuk dihet se çfarë e..

26.05.20 17:46 |

Fillon testimi i banorëve të qytetit Bansko për antitrupa dhe Covid-19

Në Bansko – qytetin e parë bullgar i cili u vu nën karantinë, filloi testimi i popullsisë për anitrupa dhe Covid-19. Supozohet se testimi do të zgjatet afro një muaji. Qëllimi kryesor është të tregojë sa njerëz në Bansko u prekën nga virusi.

12.04.20 14:09 |
Profesor Mutafçijski

Të infektuarit me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit janë me 3.6 për qind më shumë se një ditë më parë

Shtabi Operativ Kombëtar për luftimin e koronavirusit njoftoi, se më 6 prill te ora 08.00, orë lokale, në vend brenda 24 orëve u regjistruan 19 raste të reja me COVID-19. Numri i të porsa regjistruarve është me 3.6 për qind më i larë se sa një ditë më parë...

06.04.20 09:02 |

Kryeministri thirr Këshillin e Sigurisë për shkak të koronavirusit

Në një mbledhje të jashtëzakonshme thirrur nga kryeministri Bojko Borisov, Këshilli i Sigurisë pranë Këshillit të Ministrave do të diskutojë çështje lidhura me përhapjen e virusit COVID-19. Në rendin e ditës do të jenë plotësimi i masave të ndërmarra kundër..

24.02.20 13:13 |
Всички новини: днес | вчера