Eмисия новини
от часа

Pritet që “viza startup” të tërheqë kapital të freskët në Bullgari

Pritet që “viza startup”, e cila së shpejti do të fillojë së funksionuari edhe në Bullgari, të tërheqë më shumë investitorë të huaj në vend. Disa ditë pasi ajo hyri formalisht në legjislacionin bullgar ndaj saj shfaqin interes një sërë shtetesh...

03.03.21 08:34 |

Problem me vizat ndalon turistët rusë dhe turq për Bullgarinë

Pothuajse nuk ka turistë nga Rusia dhe Turqia në vendpushimet tona dimërore. Arsyeja për këtë nuk është vetëm pandemia. Problemi i madh janë vizat dhe procedura e rëndë për lëshimin e tyre. Çështja u ngrit edhe një herë nga dega turistike në..

16.02.21 16:22 |
Rumen Radev

Presidenti Radev përshëndeti presidentin e ri të ShBA

Në një letër urimi drejtuar Presidentit të ri të ShBA Joseph Biden, Presidenti Bullgar Rumen Radev theksoi se marrëdhëniet midis dy vendeve u kthyen në një miqësi e provuar dhe e qëndrueshme dhe në mënyrë logjike fituan statusin e një partneriteti..

21.01.21 16:40 |
Tihomir Stojçev

Bullgaria pret heqjen e vizave për hyrje të bullgarëve në ShBA

Partneriteti strategjik i Bullgarisë me ShBA-në është me rëndësi për heqjen e vizave të bullgarëve që udhëtojnë për në ShBa-në. Bullgaria plotëson të gjitha kriteret tha para Nova TV ambasadori i Bullgarisë në Uashington Tihomir Stojçev. Është e..

21.01.21 12:38 |

Që nga 28 dhjetori, Japonia po mbyll kufijtë e saj për 152 vende

Nga 28 dhjetor deri më 31 janar, Japonia nuk do të lejojë shtetas të huaj që banuan, 14 ditë para udhëtimit të tyre, në 152 vende, përfshirë Bullgarinë, njoftoi Ministria e Jashtme. Përjashtim do të bëhet për banorët e përkohshëm ose të..

27.12.20 14:37 |

Bullgaria bëri thirrje për reciprocitet të plotë të vizave midis SHBA dhe BE

Ne shpresojmë për një bashkëpunim të zgjeruar me Shtetet e Bashkuara në fushat prioritare në agjendën ndërkombëtare, të tilla si luftimi i Covid-19 dhe kapërcimi i pasojave ekonomike të pandemisë, luftimi i ndryshimit të klimës, mbrojtja e të..

07.12.20 17:54 |

Bisedime për brigadat studentore në SHBA dhe për vizat e bullgarëve

Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva pasi bisedoi me ambasadoren e ShBA-së në Bullgari Herro Mustafa njoftoi se brigadat verore studentore në SHBA vetëm janë shtyrë deri më 12 maj dhe tani për tani nuk janë të hequra. Rekomandimi i..

03.05.20 11:42 |
Godina e MPJ-së në Sofje

Bullgaria i ka refuzuar vizë një diplomati rus, atashe ushtarak

Diplomati rus, i hetuar për veprimtari inteligjence në Bullgari, është larguar nga territori i vendit me një fluturim direkt për në Moskë bashkë me familjen e tij, bëri të ditur Ministria bullgare e Punëve të Jashtme. Për shkak të qëndrimit negativ të..

30.10.19 17:32 |
Universiteti i Sofjes

Nuk do të ketë viza për studentët e huaj me origjinë bullgare

Anulohet kërkesa për vizat e tipit D për qëndrim afatgjatë të të huajve me origjinë bullgare, të cilët janë regjistruar si studentë të rregullt në universitetet në Bullgari. Amendamenti u miratua me ndryshimet e fundit të Ligjit për të huajit në..

14.08.19 14:42 |
Всички новини: днес | вчера