Eмисия новини
от 05.00 часа

Plovdivi tërheq fëmijët me vizita falas në muzetë e tij

Gjatë fundjavave të shkurtit, muzetë e Plovdivit dhe Galeria e Arteve e Qytetit do të jenë falas për fëmijët. Do të ketë atelie krijuese, lojëra argëtuese dhe leksione kudo. Nisma e Bashkisë së Plovdivit përfshin Departamentin e Fëmijëve të..

06.02.21 13:26 |
Marijana Nikollova

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Turizmit Marijana Nikollova është për vizitë në Hungari

Zëvendëskryeministrja për politikën ekonomike dhe Ministre e Turizmit Marijana Nikollova u nis për një vizitë pune në Hungari, bëri të ditur zyra e shtypit e qeverisë. Në kuadrin e vizitës ajo do të takohet me Ministrin e Jashtëm hungarez Péter..

09.12.20 14:05 |

Gjatë tetorit kemi pritur më shumë turistë nga Serbia, Turqia dhe Greqia

Në tetor 2020, u regjistrua një rritje e vogël e udhëtimeve të shtetasve bullgarë jashtë vendit. Ato janë 493.1 mijë, ose 4.2% më shumë sesa udhëtimet e regjistruara në të njëjtin muaj të vitit 2019. Në të njëjtën kohë po vëzhgohet një ulje e..

27.11.20 14:24 |

Bullgaria dhe Izraeli do të thellojnë marrëdhëniet

Ministrat e punëve të jashtme të Bullgarisë dhe të Izraelit Ekaterina Zaharieva dhe Gabi Ashkenazi arritën marrëveshje që bashkëpunimi midis dy vendeve të thellohet në fushat e interesit reciprok. Gjatë vizitës së parë zyrtare në Izrael ministrja..

12.11.20 19:16 |

“Etëra” është kandidat për destinacion më të mirë krijues në botë

Muzeu i vetëm etnografik në të hapur tek ne do të masë forca me destinacionet më të mira krijuese në botë kurse baza është çmimi i Rrjetit Ndërkombëtar të Turizmit Krijues për këtë vit. “Etëra” është i hapur gjatë vitit 1964, është i vendosur në..

10.11.20 07:05 |
Presidenti Rumen Radev

Testi i Presidentit Rumen Radev për koronavirus është negativ

PCR testi i Presidentit Rumen Radev ka rezultuar negativ. Testi u bë pas kthimit të delegacionit bullgar nga Estonia, ku ishte për vizitë , bëri të ditur zyra e shtypit e Presidencës. Ky është testi i dytë negativ për koronavirus i Kreut..

21.10.20 13:36 |

Presidenti Rumen Radev bisedoi me Presidenten e Estonisë

Kreu i Shtetit Rumen Radev shqyrtoi me Presidenten e Estonisë Kersti Kaljulaid iniciativën për bashkëpunim regjional “Tri dete” në Talin. Nisma e krijuar në vitin 2015 bashkon 12 shtete evropiane, midis Detit Adriatik, Detit Baltik dhe Detit të..

19.10.20 15:58 |

100 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike midis Bullgarisë dhe Hungarisë

Zëvendës kryeministrja dhe ministre e punëve të jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva është për një vizitë zyrtare në Hungari në lidhje me përvjetorin e 100 të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike dypalëshe. Me rastin e kësaj dite do të..

19.10.20 13:02 |

Është e domosdoshme që Maqedonia e Veriut t’i njohë realitetet historike

Në një konferencë për shtyp në Sofje me homologun e saj maqedonas Bujar Osmani Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva tha se Bullgaria gjithmonë e ka përkrahur sovranitetin e Maqedonisë së Veriut. Kurrë nuk kemi pasur pretenca..

09.10.20 16:03 |

Kryeministri Borisov: Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut t’i zgjidhin kundërshtimet e tyre deri më 10 nëntor

Deri më 10 nëntor duhet të arrihet një vendim kompromisi, i cili t’i kënaqë edhe të dyja palat, tha Kryeministri Bojko Borisov para Ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani, i cili është për vizitë në Sofje...

09.10.20 15:25 |
Всички новини: днес | вчера