Eмисия новини
от часа
Kamelija Nejkova

Votojmë me makineritë e vjetra në zgjedhjet lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) propozoi disa herë që të krijohet një softuer i ri për votimin makinerie në mënyrë që të mos ketë përfshirje të huaj, por nuk mori përgjigje nga asnjë institucion. Këtë e bëri të ditur kryetarja e KQZ-së, Kamelija..

25.09.23 18:47 |

Pas 18 vitesh qeverisje në Sofje, GERB propozon një gazetar si kryetar bashkie

Anton Hekimjan është kandidati i GERB-it për kryebashkiak të kryeqytetit dhe është regjistruar në Komisionin Komunal të Zgjedhjeve. Hekimjan ka lindur më 22 maj 1984 në familjen e një bullgari dhe një armeni në Stara Zagora. Deri pak ditë më parë..

25.09.23 11:48 |

Nis regjistrimi i partive dhe koalicioneve për zgjedhjet lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nisi sot pranimin e dokumenteve për regjistrimin e partive dhe koalicioneve për pjesëmarrje në zgjedhjet e ardhshme për këshilltarë bashkiakë dhe kryetarë bashkie të 29 tetorit. Afati për dorëzimin e dokumenteve skadon në..

04.09.23 10:13 |
Kirill Petkov (majtas) dhe Bojko Borisov

PP-DB nuk do të jetë “gjethja e fikut” e GERB-it, paralajmëroi Kirill Petkov

Nuk ka mundësi që ky parlament të vazhdojë nëse GERB-i vazhdon me shumicë luhatëse. Ky nuk është vetëm një paralajmërim, por një thirrje se po futin një rrezik të madh në sistemin politik. "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB)..

22.06.23 10:56 |
Deljan Peevski

Një deputet i sanksionuar sipas “Ligjit Magnitsky” u bashkua me Komisionin Kushtetues

Deljan Peevski, një deputet nga Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) i sanksionuar sipas Ligjit Magnitsky, u bë anëtar i Komisionit Parlamentar për Çështjet Kushtetuese, duke zëvendësuar Gjuner Ahmedin nga e njëjta parti. Prokuroria..

07.06.23 15:21 |

Parlamenti votoi për të mos pasur seancë në Ramazan Bajram

Deputetët vendosën të mos kenë seancë nesër (21 prill) pasi është dita e parë e Ramazan Bajramit. Propozimi i Lëvizjes për të Drejta dhe Liri – DPS (partia e turqve etnik dhe myslimanëve të tjerë në Bullgari) nuk u mbështet vetëm nga "Vëzrazhdane"...

20.04.23 16:33 |

Mund të votoni për një këngë në konkursin e BNR "Pranvera" 2023

Këngët finaliste në konkursin e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) për muzikën e re bullgare pop dhe rock "Pranvera" 2023 janë tashmë të qarta. Nga 76 këngë të paraqitura, 11 janë skualifikuar për shkak të shkeljes së rregullores, njëra është tërhequr..

19.04.23 11:08 |

KQZ shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve parlamentare

GERB-SDS fitoi zgjedhjet e parakohshme parlamentare me 669 924 vota dhe mori 69 vende në Legjislaturën e 49-të Kuvendit Popullor. Koalicioni "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" me 621 069 vota do të ketë 64 deputetë, ndërsa partia..

07.04.23 09:47 |

Filli Ladgman nga Australia: Ka ardhur koha t'i japim fund këtij rrethi djallëzor dhe apatisë

“Vështirë se do të them diçka më ndryshe nga ajo që kanë shpresuar të gjithë bullgarët në mbarë botën pas këtyre zgjedhjeve. Para së gjithash duam që këto zgjedhje të jenë të fundit, dmth të krijohet një qeveri e qëndrueshme dhe t'i japin fund..

05.04.23 07:15 |

Rezultatet përfundimtare: Gjashtë parti hyjnë në parlamentin e ri

“GERB-SDS” mbajti epërsi ndaj të dytit në garën zgjedhore -koalicioni “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike”, me 100% të protokolleve sektoriale të numëruara. Rezultatet deri në orën 17.55 të datës 3 prill janë: GERB-SDS –..

03.04.23 19:00 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна