Eмисия новини
от 17.00 часа
Godina e MPJ-së bullgare

MPJ-ja i falënderoi bashkatdhetarët tanë jashtë vendit për ndihmën e tyre në organizimin e zgjedhjeve

Ministria e Punëve të Jashtme bullgare shpreh mirënjohjen e saj për komunitetet tona jashtë vendit për ndihmën e tyre në organizimin e votimit të qytetarëve bullgarë në mbarë botën. Në zgjedhjet për president dhe parlament më 14 nëntor 2021..

22.11.21 16:32 |
Kryeministri në detyrë Stefan Janev

Kryeministri bëri thirrje për pjesëmarrje të lartë në zgjedhjet më 21 nëntor

Në fillim të seancës së qeverisë Kryeministri në detyrë Stefan Janev bëri apel për pjesëmarrje më të madhe në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. "Pjesëmarrja e ulët në zgjedhjet e fundit është shqetësuese. U bëj thirrje qytetarëve që të..

17.11.21 11:12 |
Rumen Çollakov

Klubi Milenium - Bullgaria nuk dëshiron një qeveri me çdo kusht

Zgjedhjet treguan se votuesi nuk është lujal, por kërkon moral dhe cilësi, tha për BNR, Rumen Çollakov, kryetar i Klubit Milenium Bullgaria, një shoqatë e të rinjve bullgarë të lindur pas vitit 1981, të cilët kanë studiuar ose janë ende duke..

17.11.21 10:50 |

Pjesëmarrja elektorale më 14 nëntor ka qenë 40.5%

Nisi fushata zgjedhore për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve /KQZ/ shpalli përfundimisht rezultatet e votimit për Kreun e Shtetit. Më 21 nëntor do të garojnë kandidatët për president Rumen Radev - Ilijana..

17.11.21 09:14 |

Politologu Nedellço Mihajllov: Ndjenja e pasigurisë së bullgarëve shpjegon rezultatin e votimit

Ky ishte votimi i tretë i paprecedentë për Parlament, së bashku me atë për President, në një situatë të paprecedentë të një pandemie globale me të gjitha krizat që rezultuan, të cilat ndikuan në ndjenjën e pasigurisë së bullgarëve dhe rrjedhimisht..

16.11.21 14:01 |

Me mbi 99% të protokolleve të përpunuara zgjedhore, “Po e vazhdojmë ndryshimin” mbetet forca e parë politike

“Po e vazhdojmë ndryshimin” ruan vendin e parë në zgjedhjet parlamentare pas 99,51% të protokolleve të numëruara të votimit. Rezultatet deri në orën 18.30 të datës 15 nëntor janë: "Po e vazhdojmë ndryshimin" - 25,65 % -..

15.11.21 19:36 |

Shtatë parti në parlament dhe një kërkesë serioze për një qeveri koalicioni

Vetëm pjesëmarrja jashtëzakonisht e ulët elektorale e pengoi Rumen Radevin që të fitojë lehtësisht mandatin e dytë presidencial, ndërsa partia e re “Po e vazhdojmë ndryshimin” mori kryesimin në garën parlamentare – në kundërshtim me parashikimet..

15.11.21 14:30 |
Sllavi Trifonov

“Ka një popull të tillë”: Negociatat për qeveri duhet të zhvillohen haptazi

“Po të kisha një makinë kohe, do të bëja sërish të njëjtën gjë”. Këtë e tha lideri i “Ka një popull të tillë” /ITN/ Sllavi Trifonov në televizionin 7/8. Ju rikujtojmë se pasi ishte forca e parë në zgjedhjet parlamentare të korrikut, por nuk arriti..

15.11.21 00:55 |
Hristo Ivanov

“Bullgaria Demokratike”: Mund të krijohet qeveri pa GERB dhe DPS

"Le të përshëndesim “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Rezultati i tyre është i fortë dhe një prej shkaqeve kryesore për humbjen e votave tona i detyrohet pikërisht suksesit të tyre”, deklaroi bashkëkryetari i “Bullgarisë Demokratike” Hristo..

15.11.21 00:39 |
Kostadin Kostadinov

Partia “Ringjallja”: Qëllimi ynë është ta qeverisim Bullgarinë në mënyrë të pavarur

Ndër surprizat që sollën këto zgjedhje është partia që po shfaqet si forca më e vogël parlamentare e mundshme, por që hyn për herë të parë në parlament – ​​“Ringjallja” /“Vëzrazhdane”/. Qëllimi i partisë është të bëhet forca e parë politike dhe të..

15.11.21 00:13 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР