Eмисия новини
от 20.00 часа
Presidenti Radev në Katedralen Rimokatolike

Presidenti Rumen Radev: Zgjedhjet duhej të ishin në shtator

Koha më e përshtatshme për zhvillimin e zgjedhjeve parlamentare ishte gjatë shtatorit pas protestave me kërkesën për dorëheqjen e qeverisë, deklaroi Presidenti Rumen Radev para ceremonisë së shugurimit të peshkopit Imzot Rumen Stanev në Katedralen..

17.01.21 17:00 |
Nëpresidentja Ilijana Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova: Ka një refuzim të heshtur të ndryshimeve legjislative si garanci për zgjedhje të ndershme

4 prilli u zgjodh nga Presidenti Rumen Radev për zhvillimin e zgjedhjeve parlamentare pas zhvillimit të konsultimeve të gjera, tha para BNR-së Nënpresidentja Ilijana Jotova. Shtyrja me një javë e datës së parë të shpallur nga ai ishte e nevojshme..

17.01.21 12:48 |
Godina e MPJ-së në Sofje

MPJ-ja bullgare filloi përgatitjen për votimin përtej kufirit

Ministria jonë e Jashtme filloi organizimin e zgjedhjeve parlamentare jashtë, që të mund të votojnë bashkatdhetarët tanë, megjithë gjendjen e rëndë epidemike, njoftoi zyra e shtypit e MPJ-së. Udhëheqësit e misioneve diplomatike përtej kufirit..

17.01.21 11:38 |
Ati Paolo Cortesi

Ati Paolo Cortesi u bëri thirrje katolikëve për t’i festuar Pashkët bashkë me ortodoksët për shkak të datës së zgjedhjeve

“Ne, katolikëtperëndimorë (0.6% e popullsisë), mund t’i festojmë Pashkët më 2 maj bashkë me katolikët lindorë dhe me të krishterët ortodoksë”. Këtë e shkroi në faqen e vet në Facebook Ati Paolo – Cortesi – kryetar i qendrës kulturore “Evgenij..

16.01.21 15:54 |
Cveta Karajançeva

Sipas Kryetares së Parlamentit data për zgjedhjet nuk është e argumentuar

Data e shpallur nga Presidenti për zgjedhjet parlamentare (4 prilli i këtij viti) është absolutisht e paargumentuar, por GERB gjithsesi do ta respektojë, tha Kryetarja i e Parlamentit Cveta Karajançeva gjatë kremtimit të 143 vjetorit të..

16.01.21 13:36 |
Presidenti Rumen Radev

Presidenti caktoi zhvillimin e zgjedhjeve parlamentare për datën 4 prill

Në një fjalim të posaçëm ndaj bullgarëve Presidenti Rumen Radev shpalli se cakton zgjedhjet e ardhshme parlamentare për datën 4 prill 2021, një javë pas datës së parë të mundshme pas skadimit të mandatit të Parlamentit, nënvizoi Kreu i Shtetit...

14.01.21 18:28 |

Kush është “hanxhiu” në llogaritë politike të partive

Zgjedhjet parlamentare në Bullgari janë në horizont. Me fillimin e vitit 2021 filloi një dinamikë e ndjeshme në strukturat politike. Presidenti Rumen Radev , i cili duhet me dekret të caktojë datën e zgjedhjeve parlamentare, filloi një seri konsultimesh..

06.01.21 13:44 |

“Trioja Helmuese” dhe “Ngrihu.BG” me deklaratë për pjesëmarrje në zgjedhje

Platforma civile “Ngrihu.BG” me kryetare ish Avokaten e Popullit Maja Manollova dhe bashkimi joformal “Trioja Helmuese” – iniciator i protestave gjatë disa muajve të fundit, nënshkruan një marrëveshje zyrtare për paraqitje të përbashkët në..

29.12.20 13:18 |

Siguria e votës – garanci kryesore për qetësinë politike

Pavarësisht nëse do të jenë përpara afatit ose të rregullta, mënyra në të cilën do të zhvillohen zgjedhjet për Legjislaturën e ardhshme të 45 të Kuvendit Popullor në Bullgari, zgjon frikësime serioze për sinqeritetin dhe për transparencën e tyre..

28.10.20 15:31 |
Kornelija Ninova

Partia Socialiste Bullgare do të përgatitet për zgjedhjet parlamentare me përgjegjësi

“Shkojmë në zgjedhjet parlamentare me përgjegjësi pa premtuar gjëra popullsitë.” Këtë e tha kryetarja e PSB Kronelija Ninova në mbledhjen e parë të Këshillit Kombëtar të partisë. Liderja shtoi se duhet të filloi përgatitja e partisë për hartimin e..

11.10.20 16:29 |
Всички новини: днес | вчера