Eмисия новини
от 19.00 часа

Ministria e Punëve të Brendshme: Procesi zgjedhor po ecën normalisht

Raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Bullgari po zhvillohet normalisht, pa incidente, njoftoi në orën 15:00 MPB-ja. Rreth 16 000 oficerë po marrin pjesë në ruajtjen e rendit publik. Nga data 14 tetor e deri më sot janë marrë gjithsej..

21.11.21 19:21 |

KQZ: Gati 25% është pjesëmarrja elektorale në orën 16.00.

Një e katërta e votuesve kanë ushtruar të drejtën e votës. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve raportoi 24.12% pjesëmarrje në orën 16:00. Pjesëmarrja më e ulët është në Kërxhali - pak nën 13%, më e larta është në zonën e 23-të zgjedhore në Sofje, ku tashmë..

21.11.21 17:16 |

Qytetarë protestues bllokuan dy herë kufirin me Turqinë

Një protestë bllokoi sot dy herë trafikun në pikën kufitare "Kapitan Andreevo". Protestuesit ndaluan ata që hynin nga Turqia duke u argumentuar se janë kundër të ashtuquajturit “turizëm zgjedhor”. Sipas fjalëve të tyre përmes kufirit kalojnë..

21.11.21 15:51 |
Votimi në Christchurch, Zelanda e Re

Në 68 shtete bullgarët jashtë vendit votojnë për President të Republikës

Votimi përfundoi në seksionin që u hap më herët jashtë vendit - në Christchurch, Zelanda e Re. Për shkak të diferencës kohore, ai hapi dyert në orën 20:00 më 20 nëntor, sipas orës bullgare (7:00 sipas orës lokale më 21 nëntor 2021). Të hënën,..

21.11.21 14:54 |

Bullgaria voton për president

Për të shtatën herë radhazi në historinë e saj demokratike Bullgaria voton për President të Republikës. Zgjedhjet bëhen drejtpërdrejt nga shtetasit bullgarë çdo pesë vjet dhe Presidenti mund të rizgjidhet vetëm një herë. Sot është raundi i..

21.11.21 07:05 |

Përfundon fushata paraelektorale për zgjedhjet presidenciale

Sot përfundon fushata zgjedhore për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të së dielës më 21 nëntor. Të gjitha agjitacionet për dy kandidatët Rumen Radev dhe Anastas Gerxhikov ndërpriten që nga mesnata.

19.11.21 18:43 |
Kryeministri në detyrë Stefan Janev

Kryeministri bëri thirrje për pjesëmarrje të lartë në zgjedhjet më 21 nëntor

Në fillim të seancës së qeverisë Kryeministri në detyrë Stefan Janev bëri apel për pjesëmarrje më të madhe në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. "Pjesëmarrja e ulët në zgjedhjet e fundit është shqetësuese. U bëj thirrje qytetarëve që të..

17.11.21 11:12 |

Pjesëmarrja elektorale më 14 nëntor ka qenë 40.5%

Nisi fushata zgjedhore për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve /KQZ/ shpalli përfundimisht rezultatet e votimit për Kreun e Shtetit. Më 21 nëntor do të garojnë kandidatët për president Rumen Radev - Ilijana..

17.11.21 09:14 |

Me mbi 99% të protokolleve të përpunuara zgjedhore, “Po e vazhdojmë ndryshimin” mbetet forca e parë politike

“Po e vazhdojmë ndryshimin” ruan vendin e parë në zgjedhjet parlamentare pas 99,51% të protokolleve të numëruara të votimit. Rezultatet deri në orën 18.30 të datës 15 nëntor janë: "Po e vazhdojmë ndryshimin" - 25,65 % -..

15.11.21 19:36 |

Shtatë parti në parlament dhe një kërkesë serioze për një qeveri koalicioni

Vetëm pjesëmarrja jashtëzakonisht e ulët elektorale e pengoi Rumen Radevin që të fitojë lehtësisht mandatin e dytë presidencial, ndërsa partia e re “Po e vazhdojmë ndryshimin” mori kryesimin në garën parlamentare – në kundërshtim me parashikimet..

15.11.21 14:30 |
Всички новини: днес | вчера