Eмисия новини
от 20.00 часа

Kornelija Ninova: Na pret një parlament edhe më i fragmentuar

"Pjesëmarrja e ulët në zgjedhje është një kambanë shumë e fortë alarmi për të gjithë ne, për mosbesimin ndaj institucioneve. E vështira fillon nesër. Parlamenti do të jetë edhe më i fragmentuar dhe kërkon nga të gjithë ne edhe më shumë mençuri dhe..

14.11.21 23:49 |
Mustafa Karadajë

DPS do të mbështesë qeverinë e partive të reja

Mustafa Karadajë - kandidat i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë /DPS/ për president dhe lider i Lëvizjes tha në konferencën për media se po i pret rezultatet zyrtare të zgjedhjeve që të shpallë qëndrimin e partisë se kë do të mbështesin në balotazhin e..

14.11.21 23:40 |
Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova

Presidenti Rumen Radev bëri thirrje për formimin e një qeverie me shumicë transparente

Zgjedhjet treguan vendosmërinë e shoqërisë për të asgjësuar paligjshmërinë dhe korrupsionin. Siç duket, dështuan përpjekjet që njerëzit të ngatërrohen dhe të mos votojnë. I përshëndes të gjitha partitë që po hyjnë në parlamentin e ri. Ata duhet të..

14.11.21 22:12 |

Gallup: Rumen Radev dhe Anastas Gerxhikov po vazhdojnë në garën për president

Sipas rezultateve të Exit poll-it të agjencisë sociologjike Gallup, partner mediatik i Radios Kombëtare Bullgare, në orën 20 të datës 14 nëntor 2021, votuesit i kanë renditur çiftet e kandidatëve për president dhe nënpresident si më poshtë:..

14.11.21 20:28 |
Maria Cvetkova

Maria Cvetkova nga Bazeli i Zvicrës: "Këtë herë ka shpresë"

Bullgarët në Zvicër votojnë për president dhe për parlament në 12 qendra votimi të shpërndara në të gjithë vendin. Në Bazel dita e zgjedhjeve po shkon normalisht, mësojmë nga bashkatdhetarja jonë Maria Cvetkova. Prej shumë vitesh ajo jeton në..

14.11.21 17:32 |

Probleme me votimin me makina 2 në 1

Është shumë serioz problemi me kuptimin e logjikës nga faqja e parë, që shfaqet në makinat zgjedhore, komentoi për BTV Stoill Stoillov nga Këshilli Publik në KQZ. “Ka konfuzion tek personat mbi 40 vjeç, por edhe tek të rinjtë. Nganjëherë është..

14.11.21 16:59 |

Në fshatin Glluhar njerëzit janë të lodhur nga zgjedhjet, por votojnë me shpresën se do të kthehen të rinjtë nga jashtë

Njerëzit në fshatin e vogël Glluhar (Bullgari Jugore) kanë një qëndrim të përgjegjshëm ndaj zgjedhjeve të ardhshme, të tretat për këtë vit. Por ata nuk besojnë se ndryshimi për një jetë më të mirë varet nga ato. Të gjithë janë të mendimit se..

14.11.21 10:15 |

Bullgarët jashtë shtetit do të votojnë në 68 vende

Për zgjedhjet 2 në 1 janë hapur 751 seksione votimi jashtë vendit në 68 vende. Ka një ndryshim serioz në krahasim me votën e parakohshme parlamentare të korrikut për sa u përket qendrave të votimit në Gjermani. Do të ketë seksione vetëm në 40..

14.11.21 07:35 |

23 kandidatë garojnë për postin e Presidentit

Sot garojnë 23 çifte kandidate për President dhe Nënpresident të Republikës së Bullgarisë. Zgjedhjet e rregullta presidenciale përkojnë me zgjedhjet e parakohshme për Legjislaturën e 47 të Kuvendit Popullor . 12 prej kandidatëve për President..

14.11.21 07:15 |

Bullgaria voton

Në votimin e tretë të paprecedentë radhazi parlamentar brenda një viti, për votat e bullgarëve konkurrojnë 5016 kandidatë nga 20 parti dhe 7 koalicione . Numri i seksioneve në vendin tonë është mbi 11.600, ndërsa të drejtën e votës e kanë..

14.11.21 07:10 |
Всички новини: днес | вчера