Eмисия новини
от 20.00 часа

Radio Bullgaria - në ditën e zgjedhjeve

Më 14 nëntor, kur në Bullgari zhvillohen zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale, Radio Bullgaria do të ofrojë lajme dhe informacione për votimin në dhjetë gjuhë. Ju ftojmë të ndjekim së bashku rrjedhën e ditës së zgjedhjeve dhe të mësojmë..

13.11.21 16:05 |

Dita e reflektimit na jep mundësinë të “shohim” brenda vetes

Sot, 13 nëntori, është një ditë reflektimi para zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare në Bullgari. Kjo do të thotë se kandidatët, partitë dhe koalicionet, por edhe qytetarët nuk lejohen të bëjnë agjitacion. E njëjta gjë vlen edhe për ditën e..

13.11.21 05:50 |
Ministri Bojko Rashkov

Ministri i Brendshëm: Është përjashtuar mundësia e abuzimit me makinat e votimit

Veprimet e Ministrisë së Brendshme po vazhdojnë për të garantuar drejtësinë e votimit të ardhshëm për President dhe Parlament dhe për parandalimin e krimeve kundër të drejtave të votimit të qytetarëve. Këtë e deklaroi në një konferencë për mediat..

12.11.21 19:18 |
Cvetozar Tomov

Nuk do të lejohet përdorimi i makinave të parregulluara në zgjedhjet më 14 nëntor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve /KQZ/ nuk ka dhënë leje dhe nuk do të lejojë që makinat shtesë të votimit të dorëzuara jashtë prokurimit publik të përdoren në zgjedhjet e 14 nëntorit, qoftë edhe në formën e pjesëve të këmbimit. Këtë e bëri të ditur..

11.11.21 17:46 |

Mediana: Do të jetë e vështirë të formohet një qeveri e re

Presidenti Rumen Radev është shumë afër fitores së zgjedhjeve në raundin e parë, ndërsa në rast balotazhi kundërshtari i tij do të jetë prof. Anastas Gerxhikov. Këtë e tregon një studim i agjencisë sociologjike “Mediana”, i realizuar me mjete të..

10.11.21 16:15 |
Kryeministri në detyrë Stefan Janev

Kryeministri në detyrë Stefan Janev beson se po spekulohet me ndershmërinë e zgjedhjeve të ardhshme

Bullgarët të jenë aktivë dhe të ushtrojnë të drejtën e tyre të votimit ditën e diel, për këtë bëri thirrje Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev në fillim të seancës së qeverisë. Pretendimet se ka parregullsi në përgatitjen e zgjedhjeve janë..

10.11.21 10:55 |

Sipas agjencisë Market Links do të ketë balotazh për president

Sipas agjencisë Market Links aktiviteti elektoral në zgjedhjet më 14 nëntor do të jetë 58%. Studimi është financuar dhe realizuar nga bTV dhe agjencia. Është zhvilluar mes 1112 personave në moshën mbi 18 vjeç deri më 7 nëntor përmes intervistave..

09.11.21 12:11 |

Njoftuan për akoma 150 makina shtesë votimi

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve /KQZ/ shpalli akoma 150 makina shtesë votimi, të cilat i janë dorëzuar Bullgarisë jashtë numrit të makinave të porositura nga Komisioni për zgjedhjet e 14 nëntorit. 150 pajisjet janë ruajtur në një magazinë doganore..

09.11.21 09:26 |

Pritet një pjesëmarrje më e ulët e bullgarëve jashtë vendit në zgjedhjet e ardhshme

Bullgarët jashtë vendit do të votojnë në zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale në 760 qendra votimi në 68 vende, bëri të ditur Ministria e Punëve të jashtme. Votimi do të zhvillohet me makina në të paktën 200 seksione, tha Ivan Kondov, kryetar i..

22.10.21 16:41 |

Gallup: GERB-SDS, BSP dhe "Po e vazhdojmë ndryshimin" janë tre të parët në garën për parlamentin

56,4% e bullgarëve thonë se do të votojnë me siguri në zgjedhjet presidenciale, dhe 54,2% - se do të votojnë në zgjedhjet parlamentare. Këtë e tregojnë të dhënat e një studimi të agjencisë sociologjike Gallup International Balkan të..

21.10.21 17:27 |
Всички новини: днес | вчера