Eмисия новини
от 03.00 часа
Rosica Mateva

Nuk do të kërkohet certifikatë e gjelbër për zgjedhjet e 14 nëntorit

"Nuk do të kërkohet certifikatë e gjelbër për zgjedhjet e ardhshme parlamentare dhe presidenciale më 14 nëntor." Këtë e deklaroi në një brifing zëdhënësja e KQZ-së Rosica Mateva, transmetoi BGNES. Gjatë votimit jashtë vendit do të respektohen..

21.10.21 15:19 |

Po ulet numri i aplikimeve të paraqitura për votim jashtë vendit

Interesi për të votuar jashtë vendit është dukshëm më i ulët. Janë paraqitur gati 60 000 aplikime. Kjo është më pak sesa për dy zgjedhjet e mëparshme parlamentare, tha për BNR blogeri Bojan Jurukov. Ulja është për shkak të besimit të..

20.10.21 10:46 |

Alpha Research: Fitore për GERB dhe Rumen Radev në zgjedhjet e ardhshme

Një muaj para zgjedhjeve presidenciale, Presidenti i tanishëm Rumen Radev është në krye të garës me 42.6%, i ndjekur nga Prof. Anastas Gerxhikov, i mbështetur nga GERB me 28.1% dhe Llozan Panov me 8.2%, i cili përkrahet nga Bullgaria Demokratike...

12.10.21 15:58 |
Rumen Radev dhe Ilijana Jotova

Rumen Radev dhe Ilijana Jotova u regjistruan për zgjedhjet presidenciale

Komiteti nismëtar për ngritjen e kandidaturës së Rumen Radevit dhe Ilijana Jotovës për president dhe nënpresident për një mandat të dytë parashtroi në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve kërkesën për regjistrimin e kandidatëve. "Pengu në këto..

11.10.21 12:51 |
Profesori Ivajllo Gruev

Figura e shpëtimtarit – ende e kërkuar, pavarësisht nga mësimet e hidhura nga e kaluara

Si duket Bullgaria në prag të zgjedhjeve të treta parlamentare për vitin dhe votimi i rregullt për president dhe nënpresident? Cilat janë shpresat për formimin e një shumice stabilizuese, e cila të jetë në gjendje të emërojë një qeveri? Këto..

10.10.21 10:35 |
Prof. Anastas Gerxhikov

Ministrat në qeverinë teknike janë të shqetësuar për politizimin e arsimit të lartë

Kandidatura e Rektorit të Universitetit të Sofjes, Prof. Anastas Gerxhikov, për President më befasoi dhe më shqetësoi. Këtë e komentoi para Televizionit Kombëtar Bullgar /BNT/ Ministri Arsimit në detyrë Prof. Nikollaj Denkov. “Nga njëra..

04.10.21 11:14 |
Prof. Anastas Gerxhikov

GERB do të mbështesë rektorin e Universitetit të Sofjes për president

GERB do të përkrahë rektorin e Universitetit të Sofjes, Prof. Anastas Gerxhikov, për president në zgjedhjet më 14 nëntor. Kandidatura e tij do të ngrihet nga një Komitet i Iniciativës, bënë të ditur burime të partisë për BNR. Prof. Gerdxhikov..

30.09.21 15:57 |

Bullgarët jashtë vendit mund të aplikojnë për të votuar më 14 nëntor

6 708 189 qytetarë kanë të drejtë vote në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të 14 nëntorit. Ata janë shpërndarë në 11 643 seksione. Ndoshta votimi me makinë do të jetë me një kartë, tha Cvetozar Tomov, nënkryetari i Komisionit Qendror të..

30.09.21 12:25 |

Bullgaria në prag të një fushate zgjedhore 2 në 1

22 parti dhe 7 koalicione do të marrin pjesë në zgjedhjet e ardhshme për përbërjen e Legjislaturës së 47 të Kuvendit Popullor më 14 nëntor. Është e mundur që numri i tyre të pakësohet, pasi nënshkrimet e paraqitura për regjistrimin e tyre duhet të..

30.09.21 12:15 |
Kornelija Ninova

BSP mbështet presidentin dhe nënpresidentin për një mandat të dytë

Ndryshimi do të ndodhë, ne kemi vuajtur në vazhdim të 5 vjetëve. Ne kemi luftuar pa ndërprerje për të ndryshuar modelin e vjetër, tha udhëheqësja e së majtës Kornelija Ninova pasi Partia Socialiste Bullgare /BSP/ u regjistrua në Komisionin Qendror..

29.09.21 11:47 |
Всички новини: днес | вчера