Eмисия новини
от 08.00 часа

Presidenti Rumen Radev po kandidon zyrtarisht për një mandat të dytë

Në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje/NDK/ Rumen Radev dhe Iliana Jotova u propozuan nga një Komitet i Iniciativës për një mandat të dytë si kandidatë të pavarur për president dhe nënpresident. Ndër pjesëmarrësit në Komitetin e Iniciativës janë..

27.09.21 19:38 |

Po rritet dëshira e deklaruar e bullgarëve për pjesëmarrje në zgjedhjet më 14 nëntor

Zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare 2 në 1 do të rrisin pjesëmarrjen, tregon një studim i financuar nga bTV dhe Market Links. 77% e të anketuarve kanë deklaruar se do të votonin. 14 për qind kanë thënë se nuk do të shkojnë në zgjedhje dhe 9..

23.09.21 09:58 |
Kostadin Kostadinov

Kreu i partisë “Vëzrazhdane” po kandidon për president

Kreu i partisë “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov do të kandidojë për president. "Sepse ka ardhur koha që Bullgaria të ketë një burrë shteti dinjitoz dhe të pavarur," tha Nikollai Drençev nga partia, e cila njoftoi vendimin e komitetit ekzekutiv...

22.09.21 17:36 |
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Presidenti dhe Nënpresidenti nuk do të jenë kandidatë partiakë

Po krijohet një komitet iniciative për të propozuar kandidaturën presidenciale të Rumen Radevit dhe Ilijana Jotovës, njoftoi vetë Jotova në Svishtov. "Do të ketë njerëz me ngjyra të ndryshme politike, me ide të ndryshme. Midis tyre do të jetë elita..

20.09.21 12:59 |

Partitë po i fshehin kandidatët e tyre presidencial nga frika e komprometimit

Presidenti Rumen Radev shpalli gjatë ditëve të pushimit se zgjedhjet presidenciale dhe ato parlamentare do të zhvillohen njëkohësisht më 14 nëntor. Pavarësisht se deri në datën e shpallur mbeten vetëm 2 muaj, lojtarët kryesorë politikë akoma po..

13.09.21 15:11 |

Më 16 shtator Presidenti do të shpërndajë Parlamentin

Në zbatim të kompetencave të tij kushtetuese, Presidenti Rumen Radev do të emërojë një qeveri të përkohshme më 16 shtator dhe do të shpërndajë Parlamentin, bëri të ditur Presidenca. Kjo do të thotë se seanca plenare e caktuar për 15 shtatorin do..

13.09.21 13:43 |

Ka të ngjarë që Presidenti Rumen Radev të caktojë zgjedhjet për president dhe parlament në një datë

Presidenti Rumen Radev ka njoftuar se do të kërkojë një "zgjidhje racionale" për zhvillimin e zgjedhjeve 2 në 1. “Kam deklaruar jo një herë se zhvillimi i njëkohshëm i zgjedhjeve për president dhe parlament janë në kundërshtim të Kushteturës..

03.09.21 11:47 |

Zgjedhjet 2 në 1, data mbetet e paqartë

Këshilli presidencial i Kuvendit Popullor nuk arriti të marrë një vendim mbi datën e zgjedhjeve presidenciale dhe të zgjedhjeve eventuale të parakohshme. Arsyeja është një problem me makinat e votimit, i cili u njoftua nga kryetarja e KQZ -së..

25.08.21 12:02 |

GERB-SDS bojkotoi konsultimet politike tek Presidenti

Koalicioni GERB-SDS nuk do të marrë pjesë në konsultimet politike me Presidentin Rumen Radev për formimin e një qeverie të re, njoftoi kryetarja e grupit parlamentar të koalicionit Desisllava Atanasova në një konferencë shtypi në Kuvendin Popullor...

23.07.21 11:32 |
Всички новини: днес | вчера