Eмисия новини
от 20.00 часа

Po mbyllin autostradën drejt Turqisë për shkak të zjarreve në rrethin e Haskovos

Gjendja e jashtëzakonshme po vazhdon të jetë në fuqi në Haskovo për shkak të zjarreve në komunat Harmanli dhe Ljubimec. Ato ende nuk janë lokalizuar për shkak të erës së fortë. Autostrada "Marica" do të mbyllet për të shmangur aksidentet në..

10.08.22 10:19 |

U shua plotësisht zjarri në depot e municioneve pranë qytetit Karnobat

Zjarri që u shpërthye më 31 korrik në depot e municioneve pranë qytetit Karnobat u shua plotësisht, por zona mbetet ende e mbyllur. Pritet që të kalojë një periudhë prej 72 orësh deri sa hetuesit të hyjnë për të kërkuar shkaqet e zjarrit. Një nga..

01.08.22 09:22 |

Vapa e madhe i shqetëson qytetarët dhe zjarrfikësit në Bullgari

Për disa ditë radhazi termometrat në vend kanë shënuar vlerat më të larta për vitin. Paralajmërim për mot të rrezikshëm të nxehtë me temperatura deri në 38 -39 gradë është lëshuar në 24 rajone të Bullgarisë. Dhe me vapën e verës rritet..

26.07.22 12:32 |

U arrestua zjarrvënësi i Qendrës Kulturore Bullgare në Manastir të Maqedonisë së Veriut

Është arrestuar personi që i vuri zjarrin derës hyrëse të Qendrës Kulturore Bullgare “Ivan Mihajllov” në Manastir, në Maqedoninë Veriore. Këtë e bëri të ditur Ministri i Brendshëm i fqinjit tonë perëndimor Oliver Spasovski në profilin e tij në..

07.06.22 15:11 |

Tashmë tre ditë zjarrfikësit janë duke shuar zjarre në pjesët e larta të Parkut Natyror të Rillës

Pajisjet janë duke depërtuar nëpër borë pranë shtëpisë malore "Maqedonia" për t'i arritur zjarret në pjesët e larta në malin Rilla. Zjarri përfshiu 37 hektarë në një lartësi prej 1800 metrash mbi nivelin e detit. 80 zjarrfikës dhe punonjës..

27.05.22 19:04 |

Bullgaria pranoi edhe 2500 refugjatë ukrainas

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, në vendin tonë hyrën 125 500 shtetas ukrainas. Prej tyre 58 000 ukrainas mbeten në territorin tonë. Kjo është me 2500 refugjatë më shumë se sa një ditë më parë. 16 220 persona morën mbrojtje të përkohshme, dhe..

28.03.22 17:17 |

Ndërpriten përkohësisht kërkimet për bullgarët e zhdukur nga zjarri i tragetit

Për arsye sigurie, autoritetet greke po tërheqin tragetin e djegur nga Korfuzi në një port tjetër, pavarësisht thirrjeve të të afërmve të 10 personave të zhdukur, mes tyre 7 bullgarë, për të vazhduar kërkimin e të afërmve të tyre dhe për të mos..

22.02.22 17:48 |

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut vajtojnë së bashku

Sot popujt e Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut përkulin kokën në kujtim të 55 njerëzve të bllokuara në kurthin e flakës. Për më pak se 24 orë dy tragjedi të tmerrshme tronditën gjithë shoqërinë tonë. E para më 22 nëntorin në mbrëmje, mori jetën..

24.11.21 13:42 |

Nëntë persona humbën jetën në një zjarr në një shtëpi pleqsh

Nëntë nga banorët e shtëpisë së të moshuarve në fshatin Rojak, komuna Dëllgopol, humbën jetën pas një zjarri. Këtë e bëri të ditur për BNR Georgi Georgiev, kryetar i bashkisë. Zjarri ka nisur nga një ngrohës uji elektrik në katin e tretë dhe ka..

23.11.21 11:23 |

“Pesë elementet” - një mesazh i fort për një ndryshim në qëndrimin tonë ndaj natyrës

A mundet që muzika e ekzekutuar nga një orkestër dhome me telat’i kundërvihet sjelljes vetë shkatërruese të njeriut ndaj natyrës? Mundet! - thonë në mënyrë kategorike muzikantët , të bashkuar në formacionin e pavarurDrop Down Community. Çdo një prej..

20.11.21 16:05 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера