Eмисия новини
от 05.00 часа

Parku natyror “Persina”, ku zotërinjtë janë zogjtë

Një arkipelag jashtëzakonisht i bukur shtrihet në mesë të ujërave të vrullshëm të lumit Danub, midis qyteteve Nikopoll dhe Belene. Ndër këto copa toke lundruese spikat Persin – ishulli më i madh bullgar dhe i katërti për nga madhësia përgjatë..

01.04.22 07:05 |
Kërpudhat e Gurta pranë fshatit Beli Pllast

Fenomenet natyrore Kërpudhat e Gurta dhe Dasma e Ngurtësuar janë të mbështjellë me legjenda

Megalitë mijëvjeçarë, të fshehur në palosjet e malit, shenjtërore trake, ura të vjetra prej guri dhe formime shkëmbore të ngjashme me peizazhe jashtëtokësore, ndezin fantazisë njerëzore në rajonin e qytetit Kërxhali të Bullgarisë Jugore. Rajoni..

06.02.22 11:45 |

Për herë të 46-të Bullgaria numëron shpendët ujor dimërues

Nga 13 deri më 16 janar 2022 Shoqata Bullgare për Mbrojtjen e Zogjve dhe Agjencia Ekzekutive e Mjedisit organizojnë regjistrimin e 46-të me radhë të shpendëve ujorë dimërues në Bullgari. Më se 100 vullnetarë dhe anëtarë të Shoqatës Bullgare për..

13.01.22 08:10 |

Një zog i ri për Bullgarinë u zbulua në Liqenin Atanasovsko

Ornitologët vëzhguan në Liqenin Atanasovsko pranë qytetit bregdetar Burgas një zog të ri për faunën e Bullgarisë. Kjo është shapka me sqep të gjatë (Limnodromus scolopaceus), e cila deri më tani nuk është parë në vend, njoftoi Shoqata Bullgare për..

04.01.22 12:57 |

Në Kopshtin Zoologjik të Sofjes kanë mbërritur shkaba të zeza nga Spanja

Një çift shkabash të zeza (Aegypius monachus), që quhen gjithashtu kartalë, janë banorët e rinj në Kopshtin Zoologjik të Sofjes . Ato quhen Sofia dhe Badahos dhe janë një dhuratë nga Spanja në kuadrin e projektit "E ardhmja e ndritur për..

22.12.21 19:26 |
Pallati në Ballçik

Pallati i mbretëreshës rumune Maria në Ballçik është tërheqës edhe në pandemi

190 mijë persona kanë vizituar “Pallatin” në qytetin Ballçik të Detit të Zi që nga fillimi i vitit 2021, raporton bgtourism.bg. Nga dje deri në fund të marsit 2022 në “Pallat” mund të shihet një ekspozitë interesante e lëvizshme e Muzeut Historik..

03.11.21 06:05 |

Turizmi aventuresk në rajonin e qytetit danubian Nikopoll

Qyteti Nikopoll është i shënuar nga historia. Në një breg shkëmbor lart mbi lumin Danub janë të shpërndara gjurmët e Kalasë së Mbretit Shishman, kala kjo e cila lidhet me një nga momentet më tragjike në historinë bullgare. Pasi sunduesi osman..

18.07.21 13:45 |
Foto: Shoqata Bullgare për Mbrojtjen e Shpendëve

Pelikanët kaçurrelë u kthyen në Belene

Për herë të parë që nga vitet 50, pelikanët kaçurrelë ( Pelecanus crispus ) u kthyen në masë në Parkun "Persina" afër Belene. Deri më tani, zogjtë e bukur, të cilët janë një specie e mbrojtur, bënin fole vetëm në Rezervatin "Srebërna". Parku..

03.07.21 06:05 |

U identifikuan tri vatra të gripit të shpendëve

Vetëm për disa ditë tri vatra e gripit të shpendëve u zbuluan në rajonin e qytetit Pleven (Bullgaria Veriore Qendrore), gjë që u bë shkak për asgjësimin e gati 300 000 shpendëve. Një vatër u regjistrua në një fermë shpendësh me 100 000 pula dhe dy të..

07.02.21 10:43 |

Ka shpresë për kobëzan kokëbardhë në Bullgari

Kamerat në Qendrën e Shpëtimit të Kafshëve të Egra “Ballkan të Gjelbër” në qytetin Stara Zagora të cilat monitorojnë vazhdimisht jetën e çifteve të shumimit, treguan se në folenë e kobëzave kokëbardha ( Gyps fulvus) ka një vezë të hedhur tani,..

31.12.20 11:17 |
Всички новини: днес | вчера