Eмисия новини
от 12.00 часа
Rexhep Erdogan (majtas) dhe Bojko Borisov

Vetëm moti i keq mund t’i ftohë marrëdhëniet Bullgari-Turqi

Gjatë vizitës në Burgas Kryministri Bojko Borisiv ishte pyetur nga BNR-ja për planet e presidentit turk Rexhep Erdogan, i cili para disa ditësh shpalli krijimin e një zone 5-kilometrashe ushtarake përgjatë kufirit bullgar në rajonin e qytezës..

31.05.20 15:06 |

Ministria e Punëve të Jashtme: Zone ushtarake turke pranë kufirit me Bullgarinë nuk prek marrëveshjet dypalëshe

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi për Televizionin Kombëtar Bullgar se nuk disponojnë informacion zyrtar nga pala turke për krijimin e një zone ushtarake nga shkalla e dytë në afërsi me kufirin bullgar. Nga Ministria komentuan se ky është vendim..

29.05.20 19:37 |

Turqia shpalli zonë të ndaluar ushtarake pranë kufirit me Bullgarinë

20 kilometra katror përgjatë kufirit me Bullgarinë Turqia i shpalli zonë të ndaluar ushtarake nga shkalla e dytë. Rajoni përfshin krahinën trake Kërklareli pranë bregdetit dhe shtrihet nja 5 kilometra larg kufirit me Bullgarinë. Vendimi u nënshkrua nga..

28.05.20 12:48 |
Всички новини: днес | вчера