Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Регистрират кандидати за закрити кметства

Късно снощи Общинската избирателна комисия във Велики Преслав регистрира партия „Европейска сигурност и интеграция” със заявления за общински съветници и кметове на селата Осмар и Златар. Кметството в с.Осмар заедно с това в с.Хан Крум обаче бяха закрити от Общинския съвет, тъй като там живеят под 350 души. Според Изборния кодекс в тези случаи кметове се назначават, а не се избират.
За Радио Шумен председателят на ОИК - Велики Преслав Ваня Пенева коментира, че е допусната техническа грешка и тази вечер комисията ще заседава по случая.
Причината за грешката е натовареността на комисията, изтъкна Пенева. Според депутата от ГЕРБ Ивайло Тошев, един от участниците в изготвянето на Изборния кодекс, решението е законно, ако от общинската избирателна комисия разполага с данни за избираемост в населеното място. При промяна на данните тази регистрация може да бъде отменена –коментира Тошев. Данни за броя на жителите са разлепени в изборателните списъци, откъдето става ясно, че жителите на Осмар са 209.
Снощи бяха изнесени и другите решенията на общинската избирателна комисия във Велики Преслав, с които е регистрирана партия „Евророма” със заявления за кметове на Златар, Кочово, Имренчево и Мостич, както и за общински съветници.
Председателят на ОИК Ваня Пенева е юрист и на ОбС във Велики Преслав.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Профилактика при засилен интерес

Над 12 000 души в България вече са си направили профилактичен тест за рак на дебелото черво. Повече от 2800 са тестваните в Североизточна България. Това показват данните от първите три седмици на кампанията, каза за Радио Шумен Елена Джамбазова от фондацията организатор "Лъчезар Цоцорков". Националният скрининг ще продължи до края на юни. Програмата..

публикувано на 23.04.24 в 16:10

Министър обратно в училище

С песни, цветя и подаръци посрещнаха служебния министър на образованието и науката Галин Цоков в шуменското II ОУ „Д-р Петър Берон”, където е учил и самият той. Министерството следи за ситуацията със заболелите деца от коклюш, но към момента положението се преекспонира основно медийно, коментира Цоков. „В повечето училища, в които има случаи на..

публикувано на 23.04.24 в 13:45

За нулеви злополуки на работа

Правилата не пречат на работата, те спасяват живот. А личният пример на работодателя е много важен за работника. Около това се обединиха днес в Шумен трудови инспектори и фирми, които бдят за безопасността на работното място, синдикалисти и социални партньори.  Дискусията беше приветствана от областния управител на Шумен проф. Добромир..

публикувано на 23.04.24 в 13:04

Доброто съществува

Мъж от силистренското село Брадвари намерил портмоне на 25-годишна жена от Шумен и го предал във Второ Районно управление във Варна. Днес портмонето беше предадено на собственичката. За това съобщават от шуменската полиция. На 14 април Кирилка Кирилова била на разходка в морската столица. Разходила се по крайбрежната алея, поседяла на пейка. Тръгнала..

публикувано на 23.04.24 в 11:32

Инспектират детските площадки

Мащабна годишна проверка на детските площадки ще започне в началото на май, съобщават от Община Шумен. Оглед ще бъде направен на 50 детски площадки в града, около 10 на територията на кварталите  „Макак“, „Мътница“ и „Дивдядово“ , както и около 20 обекта в селата. Освен състоянието на детските съоръжения ще бъдат проверени оградите, настилките,..

публикувано на 23.04.24 в 09:51

Подкрепа по фонд „Инвитро“

Девет семейства с репродуктивни проблеми ще получат финансова подкрепа от фонд „Инвитро“ на Община Шумен. Това решиха на заседание членовете на комисията, която разглежда постъпилите заявления. Общинският фонд осигурява финансова помощ веднъж годишно в размер до 1500 лева. Процедурите могат да бъдат извършени в здравни заведения на територията..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

Няма коклюш в Шумен засега

Към момента няма регистриран случай на коклюш в шуменска област, съобщи д-р Димитричка Радева-началник отдел „Противоепидемичен контрол“ в РЗИ Шумен.  Задължителните ваксини срещу заболяването, познато като „магарешка кашлица“, се правят на 2, 3 и 4 месец, а реимунизацията- на 16 месеца и на 6 години. В шуменска област имунизационният обхват в..

публикувано на 22.04.24 в 14:26