Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протакат делото "Хитрино"

| обновено на 30.05.19 в 14:57
Делото "Хитрино"
Снимка: Радио Шумен

С молба към Шуменския окръжен съд за назначаване на нова комплексна експертиза продължи делото за влаковата трагедия в Хитрино от 10 декември 2016 г.

Има разминавания в експертизите за механизма на настъпване на произшествието, обясни пред съда адвокат Ивайло Йорданов от защитата на машинистите. „Разминаването е толкова съществено, че то няма как да бъде туширано. Това е изключително важно за виновността на нашите доверители“, добави Йорданов.

Делото е изяснено от фактическа страна и следва да чуем какво ще каже съдебния състав по твърденията в обвинителния акт, обяви адвокат Николай Димитров, представляващ пострадалите в Хитрино. „Няма какво повече да се изяснява. Другата страна се опитва да прокарва частни и изключително добре платени експертизи, които да ги оневинят. По настоящото дело са изслушани толкова много експертизи, затова считам, че процесът няма защо да продължи със събиране на доказателства“, каза защитникът на пострадалите в Хитрино.

Ако съдът разреши назначаването на нова комплексна експертиза, адвокат Димитров ще представи контра експертиза. Според нея, влакът не е бил управляван в последните 15 – 20 минути преди да навлезе в територията на Хитрино.

Заседанието следобед продължи след 13 ч. Шуменският окръжен прокурор Маргарита Георгиева нарече необосновано искането на защитата за нова комплексна експертиза по делото за влаковата трагедия в Хитрино. „Всички експертни доклади, базирани на обективно събрани данни, са еднозначни, че причината за катастрофата е превишената скорост“, обяви тя в съдебната зала. Георгиева допълни, че единствените експертизи, които оспорват това, са поръчани от фирмата, собственик на влаковата композиция. „Имаме си една народна мъдрост „Който плаща, той поръчва музиката“. Това, че експертизите не се харесват на страна по делото, не е причина да се искат нови. Освен това понятие „нова експертиза“ в Наказателно-процесуалния кодекс няма“, допълни тя.

Адвокатът на защитата Димитър Стефанов се съгласи с цитираната народна мъдрост, но допълни, че Министерството на транспорта плаща на комисията, която разследва влаковите инциденти у нас. „Според тях, причините никога не са в инфраструктурата“, уточни Стефанов.

Напрежението в залата ескалира, а двете страни бяха заплашени с глоби от по 500 лв. за повишен тон.

В края на заседанието съдия Румяна Райкова отхвърли искането на защитата за назначаване нова комплексна експертиза по делото „Хитрино“. Тя обаче допусна изготвянето на допълнителни експертизи. Те трябва да определят дали пробитата цистерна е била годна за експлоатация, възможно ли е напрежение по контактната мрежа да е възпламенило газовия облак и какво е състоянието на печката, от която пожарникарите твърдят, че е тръгнала взривната вълна.

„Механизмът на настъпване на произшествието не е изяснен с оглед на това, че при вчерашния разпит на вещи лица, те даваха различен от първоначалния механизъм на разрушаването на линията. Обърнаха причинно-следствената връзка“, коментира за Радио Шумен адвокат Ивайло Йорданов от защитата на машинистите. „И ние искахме с тази комплексна експертиза да се реши в крайна сметка кое точно е предизвикало разрушаването на инфраструктурата и дерайлирането“, добави адвокатът.

Следващото заседание по делото „Хитрино“ е на 3 юли.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Планово без ток

Прекъсвания на електрозахранването заради ремонти и профилактика на съоръженията ще има днес (25 април) и в петте области в обхвата на Радио Шумен. В Шуменско ток от 9 ч. до 17 ч. няма да има в селата Загориче, Лятно и Веселиново, а от 9 ч. до 16 ч. – в Драгоево. В градовете Шумен и Велики Преслав са възможни временни смущения в..

публикувано на 25.04.24 в 07:49
Антонин Горчев

Отиде си поетът Антонин Горчев

На 72 години почина почетният гражданин на Шумен Антонин Горчев. Авторът на стиховете от химна на Шумен е роден през 1952 г. в Омуртаг, но над шест десетилетия живее и работи в Шумен.  Завършил е ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", специалност "Българска филология", работил е като журналист в Радио Шумен, директор "Реклама" на шуменска фирма, бил е..

публикувано на 25.04.24 в 06:51

Времето се разваля

12 градуса е измерената в 6 ч. тази сутрин температура в Шумен, атмосферното налягане е 979 хектопаскала, относителната влажност на въздуха е 95%.  11 градуса е в Търговище, 12 градуса е в Русе, 13 – в Разград. Най-топло в региона е в Силистра, където термометрите сутринта показват 15 градуса. През деня ще има значителна облачност и по-късно следобед..

публикувано на 25.04.24 в 06:25

Ще плати ли Шумен част от спектакъл в НДК?

19 000 лв. без ДДС поиска от община Шумен продуцентът на ансамбъл „Българе” Христо Димитров. Средствата са нужни за реализирането на спектакъла „Шуменската гара”, който ще се играе на 11 май в голямата зала на Националния дворец на културата в София. Димитров е създал концепцията за мащабен концерт, вдъхновен от 130-годишнината от откриването на..

публикувано на 25.04.24 в 06:05

Дават пари за автобусни карти

Сумата от 90 000 лева в бюджета на Община Шумен да се изразходва за осигуряване на годишни абонаментни карти за вътрешноградски автобусен транспорт на пенсионери над 65-годишна възраст и многодетни майки.  Това е допълнителна точка, която ще обсъждат на сесия утре общинските съветници в Шумен. В предварителния дневен ред на заседанието на..

публикувано на 24.04.24 в 09:54

Профилактика при засилен интерес

Над 12 000 души в България вече са си направили профилактичен тест за рак на дебелото черво. Повече от 2800 са тестваните в Североизточна България. Това показват данните от първите три седмици на кампанията, каза за Радио Шумен Елена Джамбазова от фондацията организатор "Лъчезар Цоцорков". Националният скрининг ще продължи до края на юни. Програмата..

публикувано на 23.04.24 в 16:10

Министър обратно в училище

С песни, цветя и подаръци посрещнаха служебния министър на образованието и науката Галин Цоков в шуменското II ОУ „Д-р Петър Берон”, където е учил и самият той. Министерството следи за ситуацията със заболелите деца от коклюш, но към момента положението се преекспонира основно медийно, коментира Цоков. „В повечето училища, в които има случаи на..

публикувано на 23.04.24 в 13:45