Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Смеда рисува

13
Снимка: Радио Шумен

В полите на Източна Стара планина, в смядовското село Черни връх, вече цяла седмица се твори. 12 художници от няколко държави дойдоха на пленера „Смеда – Черни връх 2019“.

Кулминацията на артсъбитието е днес, когато от 16 ч. ще бъде открита изложбата с картините, създадени през последните седем дни. Те ще бъдат подредени в Художествената галерия в Смядово. Това е пространството, което приюти картините на местния художник Стойчо Преснаков, оставил 35 творби на града си.

  За първи път седмина артисти от Молдова, Украйна и Румъния и петима от България се събраха, за да покажат вдъхновението си от вълшебната природа на Балкана. Куратор и участник в пленера е преподавателят от Шуменския университет проф. Благомир Папазов.

Художникът Стефан Коман пристига от Кишинев, за се срещне с очарованието на смядовското село Черни връх.

„Проф. Папазов ни разказа за местностите в тази вълшебна територия", казва Коман. „Показа ни и църквата в Черни връх, която е съградена от човек, дошъл да се лекува тук. Заведе ни до мястото, където е имало древен манастир, видяхме и чудните скали. По този начин цялото това великолепие чрез нас и социалните мрежи вече стига до много хора. И много от тях ни завиждат, че сме на толкова специална земя“.

Според Стефан Коман, първоначалната му идея е била да рисува българки, възрастни хора, защото само така е можел да влезе в същността на душата ни. В крайна сметка, след като от градината на проф. Папазов е получил купа с прекрасни череши, те са станали главният герой в творбите му.

В пленера участва и етническият българин от Бесарабия Виктор Христов. За съжаление, обаче художникът не е запазил езикът на своите предци от Панагюрище, които бягат в Бесарабия след Априлското въстание. Прадядото на Виктор Христов се установява в Чимишлия и се оженва за местна девойка. Нейният баща е бил най-богатият човек в околията и след смъртта му всичко остава за българския бежанец.

„Прадядо ми има шест деца, сред които е и моят дядо", продължава разказа на фамилната си история Виктор Христов. И в знак на почит и уважение към руските освободители на Балканите, прадядо ми изпраща сина си, моят дядо, да учи в Кадетския корпус в Петербург и да стане част от царската армия. По време на Октомврийската революция, разбира се, моят дядо напуска военните заради репресиите срещу тях“, казва още Виктор Христов. Скоро след събитията от 1917 година дядото на Виктор Христов умира и така се губи българската връзка в семейството. Бащата на художника също се жени за молдованка и това е основната причина художникът да не знае български език.

Галина Бодякова от Украйна е една от малкото жени артисти, които участват в пленера в с. Черни връх. За нея мястото е вълшебно, защото събира красотата на целия ни свят и душата ти лети.

Пленерът в смядовското село Черни връх събира историите и изкуството на художници от България, Румъния, Украйна и Молдова. Сред гостите, е и сценографът от Джордже (Джиджи) Андрееску. Известен в родината си с работата в Националния музикален театър за опера и оперета в Галац, където е сценограф на “Набуко” и “Аида” и десетки класически произведения. С него е съпругата му Жана, акварелист, чиито картини са във фондовете на Музея за визуални изкуства в Галац, Двореца на Парламента в Букурещ, както и в частни колекции във Италия, Германия, Франция, Гърция, САЩ и Израел.

Артистичното събитие се провежда с финансовата подкрепа на община Смядово и се провежда в новия хотелски комплекс „Панорамна гледка“ в с. Черни връх.

Репортаж на Миглена Стефанова.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пролетта в галерията

Тазгодишният Пролетен салон на Дружеството на шуменските художници и на Представителството на Съюза на българските художници в Шумен събира 35 автори. Изложбата вече е подредена на втория етаж в Градската галерия „Елена Карамихайлова“. Откриването е тази вечер от 18:00 часа, тогава ще стане ясно и кои са победителите в най-престижното събитие за..

публикувано на 24.04.24 в 08:37

Виртуози свирят Владигеров

Годишнината от рождението на Панчо Владигеров отново ще намери своя отзвук в Шумен. Тази вечер в музейния комплекс, който носи неговото име, ще прозвучи едно от рядко изпълняваните негови произведения, а именно клавирното трио.  То е и първото българско трио за пиано, цигулка и виолончело. Със задачата да го представят пред публиката се заемат..

публикувано на 23.04.24 в 08:10

„Танцувалня“ на върха в Хасково

С Гранд при от Международното състезание "Вълшебен свят" в Хасково се завръщат децата от шуменската танцова организация „Танцувалня“. Талантите на хореографите Грациела Стоянова и Борислав Стратиев впечатлиха международното 14-членно жури с 13 танца в направленията „Диско поп“, „Мюзикъл“ и „Улични танци“. „Участвахме с 29 млади танцьори във..

публикувано на 22.04.24 в 16:37

Показват съкровищата на Калиакра

Археологическият музей „Велики Преслав“ представя тази вечер знакови находки, намерени на нос Калиакра при проучвания от последните години.  Находките са предоставени от Историческия музей в Каварна и съдържат уникални експонати като „пръстена убиец“ от края на 14 век, напълно запазен кръст за съхранение на частици от мощи на светци, накити, монети и..

публикувано на 22.04.24 в 15:17

Антиутопия на сцената

Дебютният спектакъл на режисьорката Валерия Минева ще гостува в Търговище. Тя и нейните колеги представят пиесата „Астория“ от Юра Зойфер, която преди година беше показана за първи път в България.  Текстът на австрийския драматург, който става класик едва на 27 години разглежда важни и актуални теми като дезинформацията и липсата на достатъчно..

публикувано на 22.04.24 в 14:39

Таланти свързват България и Унгария

Над 100 участници от страната събра в Шумен XXIX издание на Националния конкурс за изпълнение на унгарска и българска литература. В неделя най-добрите бяха отличени от авторитетно жури, под председателството на проф. д-р Пенко Господинов.  Тазгодишното издание на конкурса бе посветено на 95 години от рождението на унгарския писател Имре Кертес и..

публикувано на 21.04.24 в 12:49

"България пее“ в Русе

Концертът "България пее“ събра на една сцена в Русе четири български хо̀ра. В Голямата зала на Доходното здание се състоя хоров концерт, който е част от инициативата „България пее“ и се провежда за осма поредна година.Събитието се организира от Общинския младежки дом и се осъществи с подкрепата на Община Русе. В концерта участваха четири..

публикувано на 21.04.24 в 11:33