Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Криза, чао!

Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

Глобалната икономика започва да навлиза във фазата на възстановяване. Отчетливото рестартиране след Covid кризата ще продължи през второто полугодие. Това прогнозира за Радио Шумен финансовият експерт Румен Гълъбинов.

„Видимо е, че излизаме от кризата. Увеличи се международната търговия. В момента има дефицит на контейнери. Такива тенденции се забелязват и при цените. Повиши се в началото на годината международната цена на петрола. Това е продиктувано от увеличеното търсене на петролни продукти. Причината за това е оживлението в икономиката. Повишиха се и други производствени цени на хранителни стоки и такива за масова употреба. Повишиха се и цените на индустриални продукти“, каза експертът.

Заради тенденцията на разбуждане на икономиката се наблюдава и повишена инфлация. Този процес ще продължи поне до края на годината, прогнозира Румен Гълъбинов.

Ваксинационните кампании също помагат на икономиката. Те дават усещането, че пандемията е поставена под контрол. Гълъбинов припомни, че амбицията на Европейската комисия е до края на лятото да бъдат ваксинирани 70% от жителите на общността.

Има три основни фактора, които могат да гарантират скоростно възстановяване на икономиката, обясни експертът. „Единият е вътрешното търсене и потребление. Мерките трябва да продължат да помагат на гражданите и на бизнеса, за да се подхранва потреблението. Вторият източник е износът. България трябва да си върне предкризисните нива на износ. Третият е също много важен. Това са инвестициите. Както в публичния сектор, така и в частния. Трябва да се инвестира в бизнеси, които не бяха засегнати от кризата. Това са високотехнологичните сфери. Много е важно България да стане по-атрактивна за инвестиции“, обясни Румен Гълъбинов.

Около 70 милиарда лева са спестяванията на българите. Една много малка част от тях влизат като инвестиции в икономиката. Трябва да се помисли как да се засили желанието на хората и фирмите за предприемачество, призова експертът.

„Във времена на криза инвестиционни убежища са недвижимите имоти, ценните метали, произведения на изкуствата, неща за които се вярва, че не си променят съществено стойността във времето. Това обаче е първоначалната реакция. Ако този сантимент за инвестиции в недвижими имоти продължи прекалено дълго, това може да доведе до претоварване на пазара и насищане на търсенето там. Трябва да има достатъчно стимули да се инвестират парите и в производствена дейност“, уточни Гълъбинов.

Още по темата чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с икономическия експерт Румен Гълъбинов.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Златните ни момичета и момчета

Елитните бойци на Спортния клуб “Шуменска крепост” спечелиха шест златни медала и един сребърен от Европейското първенство по кик бокс “TOP TEN BULGARIA EUROPEAN CUP 2024”, което се проведе в Пловдив.  Шуменският спортист Виктор Иванов, който участва в Европейското първенство по ММА в Белград спечели трето място.  Победите на  спортистите и техните..

публикувано на 24.04.24 в 16:21

Чънар трябва да проходи

Чънар Юлиянов от Търговище е на 4 години, но все още не е проходил. Връстниците му вече бягат, карат колело, а той е в детска количка. Причината – спастична детска церебрална парализа. Диагнозата дошла, когато бил на 1,7 г. и като всяка майка, Севдия Зафирова не искала да повярва. Вече е осъзнала, че е истина и не остава нищо друго..

публикувано на 24.04.24 в 14:13

Инджи, която помага

Инджихан Сюлейманова е с необикновената съдба, която се преобръща още, когато като момиче бяга от дома си в Силистра.  Животът ѝ е поредица от перипетии, но и радости, защото е майка на 5 деца. Три от тях са нейни и две са на втория ѝ съпруг.  В момента Инджихан е медиатор в шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“.  Когато застане пред учениците,..

публикувано на 22.04.24 в 13:51

Опашки за хранителните пакети

В Русе и Шумен започна раздаването на хранителните пакети по програмата за храни и основно материално подпомагане – операция "Подкрепа", съфинансирана от Европейския социален фонд плюс. Тази година броят на хората, които имат право на подкрепата е по-голям - над 2000 в шуменска област и над 5200 в русенска област. Опашка се изви пред сградата на..

публикувано на 22.04.24 в 13:24

За храната на древните хора

Екип от специалисти направи изследване по археоботаника, което проучи органичните находки, открити в ями на територията на крепостта Сексагинта Приста в Русе. Древното светилище на траките се състои от вкопавания, в които са слагани предмети и храна и са извършвани и ритуали. При архелогическите разкопки са открити разнообразни органични находки,..

публикувано на 21.04.24 в 10:00

Деца творят с глина

„Форми на комуникация“ е темата на Национално състезание „Най-добър млад керамик“, което се провежда днес в Шумен. Домакин на проявата е шуменската Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия. Отбори от Русе, Шумен, Силистра, Елин Пелин и Нови пазар мериха творчески сили в залата на Военния клуб в града.  В предизвикателството се..

публикувано на 20.04.24 в 14:06
Шуменски университет

Млади еколози променят света

Традиционна конференция на катедрата по биология към Факултета по природни науки на Шуменския университет се провежда за 12-ти път. Тя е платформа и за представяне на интердисциплинарни изследвания, в която тази година ще участват 63 студенти, ученици и преподаватели.  Всеки от участниците във форума представя своите изследвания, които са правила с..

публикувано на 19.04.24 в 16:22