Множество учени мечтаеха да видят старопрестолна Плиска отвисоко. Покойният проф. Рашо Рашев направи снимки от самолет, но не успя да разбере колко населена е била първата българска столица.
Ново изследване на Плиска ще извърши доц. д-р Андрей Аладжов от Археологическия институт с музей при БАН. Тази година старините ще бъдат сканирани с лазерен скенер, предстои и облитане със самолет слидар. В момента се извършва геофизично изследване, което позволява да се проникне в дълбочина до 5-6 м в културните пластове на първата ни столица.
Плиска е най-големият ранносредновековен град в Европа, първият каменен град и той се простира на 23 кв. км. Вече шеста година учените от БАН извършват магнитометрично изследване на старопрестолния град, което покрива почти цялата площ на Плиска и в момента това е най-голямото площно геофизично проучване на археологически обект в Европа. С него са заети най-добрите специалисти не само от Стария континент. Това са геофизици и археолози от университета Масарик в Бърно, Чехия и от изследователския институт „Лудвиг Болцман“ във Виена, Австрия.
Проучванията показват, че Плиска е много добре структуриран град. Още от самото начало има зададен градоустройствен план, по който е създаден, казва доц. Андрей Аладжов. С него разговаря Станислав Буковалов.
Украинката Любов Кула-Фердинандова вече 33 години живее в подножието на Шуменското плато. В града, където ражда дъщеря си и работи като учител в най-голямото училище – „Сава Доброплодни“. Любов е родена в укранския Приморск, малко градче на брега на най-малкото море в света – Азовско. Там завършва със златен медал средното си образование със..
За шеста поредна година в Шумен се провежда Националният панаир за занаяти „Майстории“. В него се включват участници от цялата страна, а интересът е голям и всяка година се записват нови творци. Откриването на панаира „Майстории“ е днес - 13 септември, от 11:30 часа. Събитието продължава и на следващия ден, като щандовете на творците ще бъдат..
Първият учебен звънец ще събере след броени дни възпитаниците на Българското неделно училище „Васил Левски“ в Кеймбридж. Повече от 120 деца ще прекрачат прага му, сред тях и такива, на възраст до три години. Директор на училището е Тюркян Али, един от гласовете на Радио Шумен, който вече не звучи в ефира, а разказва на децата, родени в Англия, за..
Цирковото изкуство се промени много през последните четири десетилетия. Свилен Кехайов, който ръководи една от големите трупи у нас, е живата история на това изкуство. „Целият свят се променя. Търсим. Намираме. Голямата атракция сега е нещо, което за първи път се случва в цирка“, разказа той. Каскадите с мотори са много популярни в..
Каква е ролята на вещите лица в съдебния процес? Често чувате в съдебни казуси, че съдът е назначил експертизи или съдът предстои да изслуша вещи лица.. Вещите лица са експерти в различни области и по компетентност се назначават от съда, ако се прецени, че това е нужно за изясняване на обективната истина. Техните заключения понякога са решаващи..
Под това послание за пореден път във Велики Преслав ще премине кампанията за събиране на отпадъци от хартия и картон. Инициативата вече е традиционна и има подкрепата на учениците и техните родители. Тя е част от програмата на община Велики Преслав за възпитаване на отношение и навици у гражданите към разделно събиране на отпадъците от домакинствата..
Ниски добиви и ниски цени –това е най-лошият сценарий в земеделието. Това е поредната тежка година за зърнопроизводители от региона заради сушата. Драстично намаляха площите с рапица, а реколтата от царевицата е компрометирана. Това каза Мариела Йорданова от съюза на зърнопроизводителите в Лудогорието. По думите й, много стопани вече се отказват от..