Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мечтаната експозиция

9
Снимка: Радио Шумен

В навечерието на празника на Попово - 10 юни, беше открита новата, постоянна, археологически експозиция в туристическия комплекс „Ковачевско кале“. 

Той се намира на 6 км. от града край едноименната антична крепост. Идеята за изграждането на експозицият зрее 5 години, като създването ѝ става за рекордно кратък срок, само 6 месеца. Екипът подготвил и реализирал концепцията е същият, който прави удивителната експозиция в централната сграда на музея в Попово. Това са дизайнерът Мартина Венкова и сценографките Елена Стумбова и Стела Стойнова. 

Основната част от експозицията е запълнена с находки от Ковачевското кале, зад витрините са показани артефакти и от други обекти на територията на общината. 

Стара мечта, от близо 20 години ми беше тази експозиция да бъде край Коваческото кале, казва Владимир Иванов, директор на поповския музей. Там има и достатъчно площ и възможности, допълва той. Въпреки малкото време от музея решават да рискуват и да опитат.

Експериментът се оказва успешен и на площ от 350 кв. м. вече са разположени десетки артефакти от Праисторията, през Античността, Средновековието, до Османския период. 

Археологическите проучвания в крепостта „Ковачевско кале“ започват преди 35 години от екипа на проф. Казимир Попконстантинов и проф. Иванка Дончева от Великотърновския университет. В резултат са събрани над 6000 находки само от крепостта. Всичко това ни задължава нас археолозите да направим експозицията, казва Симеон Станчев. Той е главният уредник в поповския музей, а също ръцето, ума и сърцето на проекта. 

Съвременните музеи освен информация, нерядко предлагат и различни атракции за посетителите си. В археологическата експозиция на поповския музей забавленията започват още на входа. 

В музея има пясъчник, в който да се търсят фрагменти от съдове, кости и др. За посетителите са предвидени и занимания с игрите от римско време – рота, дама и зарове. 

Купена е и матрица, с която всеки, който отиде да разгледа археологическата експозиция може да си отсече монета за спомен с образа на император Константин Велики, благодарение на когото е построена и крепостта Ковачевско кале.

В откриването на новата експозиция участва I Италийски легион от Свищов.

Чуйте още от репортажа на Миглена Стефанова. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Магията на танца превзе Шумен

Над 700 участници от цялата страна се състезават днес и утре в Шумен, в рамките на 19-тото издание на Националния танцов фестивал "Магията на танца“. Организатор е Общинският младежки дом в Шумен. Събитието е предпочитан форум от танцови формации в цялата страна, защото популяризира детското и младежкото любителско творчество, нови стилове и..

публикувано на 21.06.25 в 12:43

BG-Alert се задейства в Шумен

Регионалните власти задействаха BG-Alert на територията на област Шумен в 15,37 часа. "Забелязан едър хищник в района на Шуменското плато. Достъпът е ограничен. Избягвайте района. При забелязване от хора да се подаде сигнал на телефон 112", се казва в съобщението. То е подписано от областния управител на Шумен Катя Иванова.  Радио Шумен припомня, че..

публикувано на 20.06.25 в 15:49

Работници не достигат

Лятото градовете би трябвало да са пълни с работещи шадравани, чешми и добре поддържани паркове с цветни лехи.  Сигурно е, че ако има национален конкурс за красиви цветни площи, със сигурност Шумен няма да се осмели да кандидатства, а ако го направи, последното място е гарантирано. Поглеждаме обаче от страната на тези, които виждаме всеки..

публикувано на 20.06.25 в 09:01

Да говорим без прегради

Как да завладеем успешно публиката? Това е темата на обучителната програма, която Центърът за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства в партньорство с община Шумен провеждат в два последователни дни в Регионалната библиотека „Стилян Чилингиров“. Обучители в събитията са младежките работници Антонина Димитрова и..

публикувано на 20.06.25 в 08:51

Да запазим селското училище

В месеците на външните оценявания, зрелостните изпити и началото на лятната ваканция за учениците темата образование е на дневен ред. Всяка година обаче биват закривани редица училища в селските региони. Така на все повече ученици им се налага да пътуват десетки километри до по-голямо населено място, за да продължат образованието си...

публикувано на 19.06.25 в 08:05

Какво е важно за специалните деца?

Родители на деца със специални образователни потребности   се притесняват, че  няма да имат водеща роля при избора на формата на обучение за малолетните си и непълнолетни  деца. Това е заради предлагана от МОН промяна в Закона за предучилищното и училищното образование. С предложението за изменение изборът на форма на обучение ще се прави от екипа за..

публикувано на 19.06.25 в 07:52

Соне Борборян от Армения

Соне Борборян е малко над 30-те, родена е в град Ванадзор, Република Армения и носи типичните черти на арменците. Ако не знаеш името и, заради перфектният и български език, няма как да познаеш, че не е родена в България. Соне е с арменски и грузински корени, а семейството и споделя съдбата на други емигранти - търси по-добри условия в чужбина...

публикувано на 18.06.25 в 18:06