Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Засилени проверки в „Синята зона“ около нощните заведения

Масирани проверки около нощните заведения в София ще започнат тази вечер. Причината за мярката са многото получени в общината сигнали от граждани за това, че във вечерните часове собствениците на заведенията ползват местата от „Синята зона” като личен или служебен паркинг. Проверките ще се извършват от Столичния инспекторат и от общинската полиция. В сигналите до общината се посочва, че нощните заведения ползват "Синята зона" във вечерните часове, като си запазват места и след това не ги освобождават.

Проверките ще са по график, навсякъде, където има такива проблеми. Няма обаче предварително да се огласява точното място на акциите. Максималният размер на санкцията за неправомерно ползване на общинска собственост е до 5000 лева - обясни кметът Йорданка Фандъкова. Чуйте какво каза още столичният кмет.

Проблеми със синята зона има и в друго отношение. Както знаете, с началото на новата година тя беше разширена с 450 места и още осем улици, разположени в карето между булевардите „Христо Ботев”, „Сливница”, „Опълченска” и „Тодор Александров. Както можеше да се очаква, живеещите наоколо възнегодуваха от това решение, въпреки че то е взето още миналата година. Приложението му обаче, т.е. глобяването започна на 2 януари. Само в първия ден на проверките инспекторите откриха 22-ма нарушители. Откриха и друго - изтръгнати повече от 20 анти-паркинг колчета и няколко табели със знака „Синя зона”.

Иначе платеното паркиране струва лев на час. При нерегламентирано паркиране в зоната слагането на скоба ще ви струва 10 лева, а паякът - 29 лева. Ако колата ви бъде вдигната, добре е да си я приберете възможно най-бързо, защото престоят на наказателния паркинг се таксува по 2 лева на час. За живеещите в районите със „Синя зона” се изготвя наредба, в която ще се регламентира таксата за нейното ползване. На отстъпка от вече взетото решение обаче не се и надявайте, тъй като според общината платеното паркиране в централната част на града е полезна мярка, която ще доведе до ограничаване на трафика

Наредбата за въвеждането на три зони за паркиране в столицата се очакваше да бъде приета още миналата пролет, но това така и не стана. Зоните бяха определени като "синя", "зелена" и "жълта".

Основната цел на идеята беше не толкова увеличение на общинските приходи, колкото облекчаване на трафика към историческия център на града и по-спокойно придвижване. Според тогавашните изчисления зонирането щеше да облекчи движението в идеалния център с до 25 на сто. Сега обаче, най-вероятно ще се изчака завършването на втория метродиаметър и разширението на първия - в участъка то Младост 1 до Цариградско шосе. С пускането на метрото, ще заработят и буферните паркинги, които ще поемат голяма част от влизащите в столицата автомобили.
По публикацията работи: Красимир Мартинов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34