В апела за подкрепа на проявата организаторите казват:
...Няма смислен и удовлетворителен отговор на въпроса защо се случва така. Българската нормативна уредба е сред най-добрите за уреждане на материята, свързана с физическата достъпност на градската среда. Законът за устройство на територията предвижда категорично изискване към инвеститорите на обекти за публично ползване, според което те трябва да бъдат достъпни за хора с увреждания. Наредба на министерството на регионалното развитие и благоустройството въвежда технически норми за достъпност - прекрасно разработени, но неприлагани в инвестиционния процес. И най-накрая, Законът за защита от дискриминация в кратък, но съвършено ясен текст, определя за „пряка дискриминация“ поддържането и изграждането на недостъпна среда.
Малко са европейските държави, в които има толкова подробни и логически свързани норми за достъпност… Малко са и европейските градове с кметска управа, в която на високи постове са назначени хора с увреждания, какъвто е случаят със София… И в същото време София е сред градовете с най-много бариери пред мобилността на хората. И тук не става въпрос само за хората в инвалидни колички - онези с временни затруднения, родители с детски колички, възрастни хора, всички те са сериозно затруднени в придвижването си през градовете на България, а за София да не говорим.
Чуйте повече за организацията и повода за този поход от Нина Жишева от Центъра за независим живот.
Веднага след Деня на жената ще започне филмова седмица, наречена „Великолепната женска седморка“ , съобщиха от Българската общност за либерална демокрация (БОЛД) и Сдружение „Маргиналия“. Кинопрограмата предвижда онлайн прожекции от 9 до 14 март, всеки ден от 18:00 до 19:00 ч., последвани от дискусии с авторите, съобщиха организаторите...
В навечерието на 3 март на много места отлагат ежегодните чествания и възстановки в страната. Covid-19 се отрази и на формата на честванията, като много от празненствата и концертите минават онлайн. Освен това поради пандемията, голяма част от организациите, които осъществяват възстановки, не успяват да оцелеят поради финансовата криза, а по-голямата..
"Поход на свободата" организират в Пловдив, въпреки пандемията. За десета поредна година членовете на комитет "Родолюбие" и Община Пловдив организират "Поход на свободата". Това е символично изкачване на връх Бунарджика. Шествието ще бъде водено със знамена, които са копие на знамената, участвали в боевете за Шипка и в Руско-турската война...
Нуждата от устойчива и ефикасна здравна система, ориентирана към здравето и конкретните здравни нужди на отделния човек провокира създаването на инициативата “Заедно за повече здраве” . В нея се включват три организации Български лекарски съюз, Съюзът на фармацевтите и Асоциацията на научноизследователските дружества в лекарствената индустрия,..
От Български център за нестопанско право са се заели с амбициозната задача да събере най-иновативните и впечатляващи предложения на младите хора у нас за подобряване на средата, в която живеем. #Това е конкурс за смели идеи - търси решенията на младите хора за различни проблеми в държавата. “Очакваме в конкурса да се включат младежи между 16 и 24..
За шеста поредна година празникът „Пробуждане с хоро“ ще събере позитивната енергия на българите у нас и по света. Тази година, съпричастни с пандемичната обстановка, организаторите от Сдружение "Азбукари“ щe пренесат празника изцяло в социалните мрежи. Традиционната световна инициатива, посветена на Националния празник на България и организирана..
Независимо от сменящите се времена и кризи домашното насилие продължава да е с тревожна статистика. Може би неслучайно през последната година за социалния феномен се говореше като „епидемия в пандемията“. 2020 г. беше черна и в това отношение – 19 жени изгубиха живота си от домашно насилие, имаше и пострадали деца, припомни пред..