Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба „Д-р Евдокия Петева-Филова - завръщане в Двореца“

Снимка: Facebook
В 9 зали на Националния етнографски музей беше поместена изложба, подготвяна от екип учени на ИЕФЕМ – БАН от близо половин година - „Д-р Евдокия Петева–Филова – завръщане в Двореца“. Д-р Филова е изтъкнат български учен-изкуствовед и философ. Тя е завършила своето образование в Германия, специализирала е във Франция и е учен с международна известност.

От 1925 до 1940 година, когато нейният съпруг Богдан Филов става министър-председател, д-р Евдокия Петева-Филова работи като уредник в Националния етнографски музей. През този период тя изследва българската традиционна култура и изкуство. Принципът на подредба на изложбата е да се покажат нейните трудове и оригиналните експонати, които са на повече от 200 години. Това каза пред микрофона на Радио „София“ д-р Анита Кумитска - един от кураторите на изложбата.

За Евдокия Петева не се говори много, затова от Националния етнографски музей са решили изложбата да остане цяла година, за да бъде видяна от колкото се може повече хора.

Чуйте повече от репортажа на Ана Попова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гиргина и Пламена Гиргинови

Вкусът към бароковата музика и публиката ѝ се възпитават

Гиргина и Пламена Гиргинови, възпитанички на Детския радиохор, за предстоящите си изяви и барокови концерти: "Сезонът бе изключително интензивен и под знака на педагогически успехи, и с концерти. (Гиргина) Вървя по нейните стъпки. (Пламена) Първата проява сега е в петък 20, в музея "Борис Христов" (подробности в звуковия файл). В последните години..

публикувано на 15.06.25 в 12:03

Човешкият талант е нещо необяснимо

Георги Тошев за "Деня на Парцалев": "В живота на всеки един от нас има незабравими. Добрата новина са многото млади хора в залите, където представяме филма и книгата за Парцалев. В живота му има много щастливи и тъжни моменти.  Пътуването ми в живота на Парцалев започна преди 6 години, благодаря на Татяна Лолова и Стоянка Мутафова, които го наричаха..

публикувано на 15.06.25 в 11:25

Петър Пондев: наричам работата си експеримент

„ Берлин. Порто. София “ е визуален дневник на едно артистично пътуване – през градове, материали и лични трансформации. В новата си изложба Петър Пондев представя серия от картини създадени чрез тъфтинг - техника – колкото старинна, толкова и набираща популярност в момента: "Преди няколко години реших да напусна Берлин след 11 години там. Търсех нов..

публикувано на 15.06.25 в 10:53

Билките - опърничави, хитри, благи

В навечерието на Еньовден семинар по холистична медицина „Лечебните билки и влиянието им върху здравето“ с Анна Илиева разкрива влиянието им за човешкото здраве: "В детството си научих за прадядо си, известен билкар в Северна България. В някакъв момент започнах да се занимавам с билки. В цял свят от 30 години се възражда интересът към билките. Много..

публикувано на 15.06.25 в 09:54

Софийски разкази - Сточна гара

Здравко Петров от "Исторически маршрути" разказва историята на Сточна гара, а и на Централна гара. Какво налага строежа ѝ в края на 20-те и какво е интересното на сградата ѝ? Как повлиява тя на околните квартали, както и новопостроената гара Подуене? Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" пък говори за т.н. "Вехтошарски пазар". Коя е тя..

публикувано на 14.06.25 в 16:00
Лондонското евангелие

Адресите на любовта - цар Иван Александър и еврейката Сара

Коя в действителност е главната героиня от Вазовата пиеса “Към пропаст”. Наистина ли любовта на цар Иван Александър към еврейката Сара му е повлияла толкова пагубно, че той губи държавническия си разсъдък? Бракът им е  възприеман и оценяван като безпрецедентен случай в династичната история на България и Средновековна Европа. Всъщност това  е една от..

публикувано на 14.06.25 в 14:00

България като остров на надежда и възможност

Мобилното студио на Радиокафе е на събитието " България на пет океана " - в ИЕЦ от 11 до 17:30: Започваме с Валерия Джукич , оперативен директор и модератор на образователен панел: "Борим се страната да стане по-добро място за стартъпи, дълбоко сме убедени в това. Фалирали сме много компании - без грешката няма как да се научиш. Има възможности..

публикувано на 14.06.25 в 09:52