Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старите занаяти - ключ към съхраняване на архитектурното ни наследство

Снимка: Facebook/Мещра
Попадали ли сте в някое изоставено село, прошарено тук-таме от старите си жители, насядали по саморъчно направени пейки на припек, сред къщи, които сякаш безмълвно разказват истории? Къщи, в които всяка керемида има своя собствена история, защото е създадена - грижливо и с много труд, от някой стар майстор, чиито занаят бавно, но сигурно си отива с него. Такива села има и в Родопите, и в Странджа, и в другите чудни планини и долини на България. Такива села са привлекли вниманието и на група млади архитектите, които тръгват по стъпките на губещите се строителни занаяти по нашите земи. Двама от тях - Ирина Аргирова и Мирела Кафкова, ни гостуваха в "Радиоприемница", за да разкажат повече за сдружение "Мещра" и техните странствания из България.

Стартирахме през 2015-та с дейности в архитектурния резерват в село Долен по време на TRANSFIGURATION FESTIVAL, където бяхме поканени и въвлечени в опазването и документирането на старите къщи, разказва Ирина.

В селото те се срещат със собственици на къщи, които искат да съхранят автентичния им вид, но се оказва, че нито младите специалисти, нито те самите имат знанията да го направят. Така архитектите се сблъскват с огромната липса на приемственост на старите строителни техники, която скоро може да доведе до окончателното компрометиране на архитектурното ни наследство.

Съвсем естествено се ражда и сдружение "Мещра", а първият проект на неправителствената организация отвежда архитектите и 12 доброволци в странджанските погранични села. По време на теренните си проучвания там екипът успява да открие трима майстори - зидар от Кости, дърводелец от село Българи и много възрастен кошничар, който дори не вярва, че вече има на кой да предаде уменията си.
Проучванията на сдружението са документирани и онлайн на сайта "Добър ден, майсторе! Как я построи?", а това лято на 3 и 4 юни предстои изследователите отново да се върнат в Кости, където този път ще организират занаятчийски работилници. На тях старите майстори ще покажат майсторлъка си, а всички, които искат да станат посланици на техните умения, могат да се включат в работилниците напълно безплатно. Датите съвпадат и с нестинарските игри в село Българи, което се намира само на няколко километра от Кости.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34