Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Андрей Галев, ВМА: Превантивната медицина е здраве в аванс

Ние можем да забравим инфекциозните заболявания, но те нас няма да ни забравят. Ваксините са жертва на собствения си успех, коментира националният консултант по епидемиология на инфекциозните болести

Снимка: Ани Петрова, БНР
Ваксините променят човешкия живот, казва експертът в новото издание на Часът на здравето доц. Андрей Галев. Той е нац.  консултант по епидемиология на инфекциозните болести и основоположник на Превантивната медицина в България.

Превантивната медицина се занимава със здравите хора. Тя е на една крачка пред болестите. Тя е здраве в аванс. По тази специалност, както и в сдружението членуват специалисти по епидемиология, микробиология, вирусологията, паразитологията, хигиената.
Тези специалисти работят на тихия фронт, но без тях няма да има нито хигиена, нито безопасни храни, нито здраве, нито при епидемия ще можем да имаме информацията, която ни е нужна.

Ваксините са жертва на собствения си успех. Ние можем да забравим инфекциозните заболявания, но те нас няма да ни забравят. Когато инфекциозните заболявания ги няма, идва недоверието към ваксините. Това води до пропуски и до ново появяване на тези болести. Получава се своеобразен кръговрат.

Преди много години човечеството успя да изкорени едно заразно заболяване – едрата шарка (вариола), което беше антропоноза – среща се само при хората. А това беше бич, повече от 30 на сто от заболелите – умираха. С морбили ситуацията е подобна (антропоноза е) и светът полага усилия някога и тази болест изцяло да бъде премахната като заплаха.
Колективният имунитет може да се създаде само при достигане на достатъчно широк обхват на ваксинираните от населението. Постигането му е трудно, но не невъзможно.

Ваксините също са медикамент, те също могат да имат странични ефекти, откровен е доц. Галев. – Въпросът е да се прецени отношението полза-риск. Да се види процентното съотношение на страничните действия.
Една ваксина се създава средно за 40 до 100 години. Преминава през много изпитвания и проследявания. Още повече, че тя (ще) се прилага върху здрави хора.

Обществеността трябва да има възможност за информиран избор, трябва да се доверява на експертите.
Чуйте целия разговор на Георги Нейков с доц. Андрей Галев.


  • Професионалната кариера на доц А. Галев е тясно свързана с дейността на ВМА.

Началник на Научноприложния център по военна епидемиология и хигиена от 2003 г. През 2004-а е избран за експерт на Р.България към ООН по въпросите на борбата с биотероризма.
Участвал е във военни мисии, както и в събития, посветени на промоцията на имунизациите при ваксинопредотвратими заболявания – хепатит А и В, грип, морбили, паротит. Един от пионерите в страната във въвеждането на имунизация срещу рак на маточната шийка, причинен от папиломавируси.Член на Научното дружество по дерматология и венерология и на дружеството по инфекциозни болести.
Автор и съавтор на повече от 200 научни публикации на няколко езика в областта на епидемиологията, превенцията, клиниката и лечението на инфекциозните и паразитни заболявания със социална и военна значимост. Има разработки в областта на трудовата медицина, касаещи рисковите фактори със социално – здравна значимост и тяхната превенция. Основател и председател на Българското сдружение по превантивна медицина, което издава списание "Превантивна медицина".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покана за 4 часа благотворителност срещу домашното насилие

Благотворителна изложба под наслов "Изкуство срещу насилието" ще се проведе на 25 април от 16.30 до 20:30 ч. в УНСС , съобщиха пред БНР-Радио София организаторите от Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ (ИИСТТ). Техни партньори и съмишленици са НАТФИЗ "Кр. Сарафов" и Българският филмов..

публикувано на 23.04.24 в 11:35

Мисия Зелена София: подготвени за бъдещето

Доклад със 150 идеи за успешна зелена трансформация на София и на останалите общини в България беше публикуван от Move.bg. “Мисия Зелена София: подготвени за бъдещето” обхваща пет ключови направления за успешната зелена трансформация: -   Въвеждане на хоризонтален подход към климатичните политики на ниво местна власт -   Извършване..

публикувано на 23.04.24 в 10:24

Над 5300 души до момента са подписали петицията "За свързани, удобни и безопасни велоалеи"

Петицията на екологично сдружение "За Земята" - "За свързани, удобни и безопасни велоалеи"  е подписана от над 5300 души до момента.  Документът съдържа шест символни искания, сред които такива за изграждане и свързване в смислена мрежа на велосипедни алеи, велосипедни ленти и успокоени зони, съгласно утвърдените нормативни изисквания и..

публикувано на 23.04.24 в 09:53

Отново дъжд, със значителни количества на места в Западна България

Днес ще бъде предимно облачно с валежи от дъжд. На места в Западна България количествата ще са значителни, съобщиха от НИХМ. Вечерта валежите ще отслабват и спират, а облачността ще започне да се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от изток-югоизток, главно в Лудогорието ще е временно силен. Максималните температури ще са между 12° и 17°, в София..

публикувано на 23.04.24 в 07:35
Ротацията във властта не се осъществи, но някои предричат нова сглобка.

"Форум", 22.04.24: Ще има ли второ издание на сглобката?

Тази предпразнична седмица (преди кратка предизборна ваканция) форматът на предаването ще бъде малко по-нестандартен за "Форум". Познатите от предишни коментари  доц. Иво Инджов - експерт по политически комуникации, и журналистът Иво Божков ( ►) този път се спират на следните явления и процеси от последните дни и седмици:..

публикувано на 22.04.24 в 19:35

Богомил Николов: Потребителят е силен преди да купува, не след това

Великденските празници наближават. В предстоящите дни ще пазаруваме повече, ще пътуваме повече.  За какви рискове трябва да внимаваме по време на Великденското пазаруване като потребители? Агенцията за безопасност на храните вече извършва проверки, непосредствено преди празничните дни. С акцент по темата е разговорът с Богомил..

публикувано на 22.04.24 в 18:55