Но ето историята на експозицията от първо лице - "Когато започнах следването си по архитектура, бях привлечен от площадите, като с учудване установих, че има много книги, изследвания и изложби за конкретни площади, но нито едно не ги разглежда като цяло. И избрах за тема на дисертацията си беше точно това, което показвам в изложбата - градските площади в Европа, представени от архитектурна и културна гледна точка". И тъй като осъзнава, че един площад не може да бъде истински видян в неговата цялост, ако си застанал на него, Каталин Константин си купува дрон и в продължение на близо 10 години обикаля Европа и снима площади - далеч не само най-известните, но и такива, които са далеч от туристическите маршрути.
Прави си и експерименти - "отивах, без да чета нищо предварително, на някой по-неизвестен площад и се опитвах да отгатна историята на града, разчитайки сградите на площада. Защото, знаете, всички важни за един град сгради, се намират на централния площад. Там е цялата история на пластове. " Постепенно се очертава и цялостната история на площадите, които са си съвсем наша, европейска "марка" - "Историята на площадите започва още от Древна Гърция, където реално е създаден площада - Платея, Агора, после римляните взимат модела от гърците и създават форума. След залеза на Римската империя има малка пауза, до 9 век, когато средновековните градове взимат форумите и ги трансформират в площади, около които градят или доизграждат градове. И оттогава до наши дни има непрекъсната история на площада - традиция, която е типично европейска. Не че по света няма площади - има и в Азия, и в Америка, някои много хубави и със сигурност по-големи, но историята им е много по-кратка, реално те се появяват там в колониалните времена - и9наче казано, площадите са внесени от Европа."
Така се формира изложбата, която включва 130 снимки на европейски площади. В момента тя е разделена на три - една част е в София, друга - в красив средновековен замък в Испания, третата - в Истанбул. Само за тази година експозицията е представяна в 10 държави.
"Тук в София можете да видите централния площад на Букурещ, както и Централния площад на Брашов - един приказен град в сърцето на Румъния, построен през 10 век от по немски тертип от немци - така че има един типичен централноевропейски площад. Има площади от Западните Балкани, от крайбрежието на Далмация, където е изключително интересно, защото повечето градове са били колонии на Венеция и венецианското влияние се преплита със славянското, което в крайна сметка доминира. Това е една от най-интересните за разчитане области на Европа поради изключително любопитната смесица от стилове и култури. И разбира се, има много испански площади, защото, по мое мнение, Испания е най-интересната страна по-отношение на площадите. Всяко, и най-малко градче, има място, наречено Плаца Майор, което е пълно с живот от сутрин до вечер, че и през нощта. Така че Испания и Португалия, Иберия тоест, дава най-жива и ясна представа за историята и ролята на площадите".
Чуйте цялото интервю на Лили Големинова с Каталин Константин - ще научите повече и за историята на площадите на Балканите, и за крайбрежието на Далмация (една от най-интересните територии за разчитане на площади, според нашия гост - поради смесицата от венецианско и славянско влияние).
Днес ви разказваме една лична история. Историята на бебето Сара, която има две майки, живеещи в брак. Разликата в законодателствата в Испания, където те са го сключили, в България, където е незаконен, и във Великобритания, където семейството живее, засега лишава малката Сара да има документ за самоличност. Важно е казусът “Сара” да бъде изяснен,..
По повод 200-годишнината от рождението на Георги Раковски издателство „Българска история“ подготви и пусна ново луксозно издание на „Горски пътник“ . Книгата на бележития революционер излиза самостоятелно за първи път от 1958 г. Публикувана в Нови Сад преди повече от век и половина, поемата е първият художествен текст, възпяващ хайдушкото..
На книжния пазар у нас вече може да се намери книгата “Катара” на Мария Лазарова . Това е първата книга на авторката, която обаче не се възприема като писател, защото работи в голяма компания за продажби и маркетинг, където отговаря за пазарите, извън България. Книгата е проект, който тя започва като идея да запази родова история, свързана с магията на..
Има храни, които консумират повече енергия и ако ги консумираме често, има вероятност да се чувстваме уморени, сънливи и понякога дори депресирани. Експертите обясняват, че има храни, които, ако се консумират в големи количества, водят до чувство на изтощение. Ето кои храни да сведете до минимум. Тестени изделия Би било идеално, ако можете..
Започна ремонтът на градината на пл. „Папа Йоан Павел ІІ“ в "Лозенец", съобщиха от Столичната община. Строителните дейности включват пълно обновяване на градината, изграждане на осветление с нови стълбове и осветителни тела, полагане на нова настилка от бетонови плочи и бордюри . Ще бъде изградена и нова детска площадка на мястото на..
Повечето хора обичат квартала си, ако са живели малко повече в него и са изградили връзки, познанства, навици. Независимо къде се намира и какво е реномето му. Това коментира урбанистът Ирина Мутафчийска по повод анкетата на Радио София, която показа предпочитание на хората към „Лозенец“ в сравнение с „Люлин“. Всеки квартал има..
Въпреки че „Лозенец“ е един от най-зелените и чисти квартали на София, жители са организират акция за почистване тази събота (24 април) от 11 часа. Локацията е лесопарк Дъбова гора , между ул. "Кричим" и бул. "Никола Вапцаров", обясни пред Радио София Теодора Христова. Оказва се, че самата Теодора не живее в този квартал, но много го..