Това обясни в Часът на здравето д-р Захари Зарков, началник на отдел „Психично здраве” в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), цитирайки изследване (ЕПИБУЛ 2), проведено през 2017 г. и друго – 10 години по-рано (ЕПИБУЛ 1, 2003-2007 г.).
Общественото здраве разграничава чести и тежки психични разстройства.
Сред честите са тревожността, депресията, злоупотребата с вещества.
Тежки са тези, които изискват живот с болестта извън кризата (шизофрения, деменция, епилепсия).
Тревожността се изразява в страх, безпокойство и разстроен сън. Най-често те са реакции и последици от остър или хроничен стрес. По данни от 2017 г. 1,8% от тревожните разстройства са паническите, 4,4% са специфичните фобии, а посттравматичните (преживяване на животозастрашаващо събитие) са 2,8%.
За времето между двете проучвания се отчита намаляване честотата на честите психични разстройства. Докато те са реакция на стрес и средата може да влияе, тежките се приемат за константа – шизофренната и биполярната болест са между 1 и 2 процента.
Българинът иска да се слави като Крали Марко, здрав и твърд като кремък. Трудно признава, че психиката му боледува, коментира д-р Зарков. Може би това се отразява и на статистиката (3:1 е съотношението жени: мъже по отношение на психичните разстройства), както и на факта, че от честите увеличение се регистрира при употребата на алкохол.
Необходимо е да се прави разлика между усещането на тревожност или депресия с конкретна стресова причина и заболяването. Ако човек не е учил и се явява на изпит, е нормално да е притеснен. Ако любимият му отбор загуби мач и е потиснат от резултата, не значи, че е с диагноза депресия.
Трябва да имаш понижено настроение, липса на интерес от живота, повишена умора, песимизъм, дори мисли за самоубийство повече от 2 седмици, за да говорим за заболяване (депресия). Има и чисто соматични признаци, израз на заболяването. Затова и в повечето случаи хората търсят помощ от личния си лекар, при кардиолог, пулмолог, а не от психиатрите.
От НЦОЗА са провели онлайн обучение на лични лекари. В момента проектът има продължение със съдействието на СЗО и германски фонд. Д-р Зарков смята, че личните лекари биха могли да преценят кога да изпратят пациента при психиатър, но често нямат достатъчно време за работа с болния.
От всички хора с психични разстройства най-често лекарска помощ търсят хората с паническа атака, тъй като усещането е за получаване на инфаркт, обясни още д-р Зарков. Това е пристъп, който продължава от 2 до 20 минути, има начало и край. Симптомите са чувство на задушаване, болки в гърдите, световъртеж, страх от смърт и от загуба на контрол.
За тревожността ориентир дава Скалата на стреса, съставено от двамата американски учени Холмс и Рае (1967 г.). В нея са изброени различни стресови събития, които в различна степен могат да повишат риска от сериозно заболяване.
Сред събитията в скàлата са: развод, смърт, раздяла, травма или заболяване, уволнение от работа, голям дълг, а също и положителни промени като брак (създаване на семейство), бременност, започване на нова работа, отпуск, празнуване на Коледа.
Причините за честите психични разстройства са мултифакторни: реакция на стрес, генетична предразположеност, телесно заболяване, лоша социална подкрепа и др., обясни експертът. По думите му здравословният живот и доброто образование действат като превантивен фактор за здравето и на човешката психика.
Чуйте целия разговор с д-р Захари Зарков.
Стартира Резидентска програма "StART-Up" за млади творци на Националния студентски дом (НСД). Подробности в ефира на Радио София разказа Християн Даскалов, директор на НСД. По думите му, НСД е културен институт, който е създаден 1932 г. и навършва 90 години. В момента се търсят начини как да продължи да бъда актуален, навършвайки тази достолепна..
Зелен град ли е София и на ниво ли е поддръжката на парковете? Какво е озеленяването на бъдещето, какви са умните технологии в зелените системи, подробности пред Радио София разказа ландшафтният архитект Ивайло Петров, собственик на фирма за озеленяване, която е специализирана в създаването на вертикални градини. Поради липсата на площ..
Още на петия ден от заработването на служебното правителство пред Президентството се проведоха протести. Оценка и коментар за случилото се през последните 8 дни пред Радио София даде Иво Инджов, експерт по политически комуникации и преподавател по журналистика във ВТУ. По думите му, основната задача на служебното правителство е, че то трябва..
От 12 до 14 август 2022 г., в новооткритото пространство Agora, в непосредствена близост до ВЕЦ – Кокаляне, езерото Панчарево, ще се проведе Младежки фестивал MY Sofia, съобщи зам.-кметът Дончо Барбалов. В първото издание на фестивала на модерния млад градски човек са включени артателиета и работилници, баскетбол 3х3, суинг танци, пеене, зумба,..
Ето някои ползи за организма, когато сме отказали употребата на алкохол: 1. Подобряване на съня При употреба на голямо количество алкохол, не достигаме до фазата на бързия сън, който има възстановителен ефект върху организма. Фазата на REM съня (с бързо движение на очите) е най-дълбокият сън. Той осигурява най-голяма почивка. Чрез него мозъкът и..
Английската версия на песента „Давам“ на Маги Джанаварова е готова, а премиерата й в ефира се състоя в Радио София. „Приятелите ми смятат, че е много по-хубава от българската версия“, каза в предаването „Радиокафе“ певицата. Наскоро Маги зарадва феновете си с летния хит „Давам“, а клипът, в който участват с актьора Иво Аръков, до момента има..
Много от болестите е възможно да бъдат предавани по битов път , чрез директен контакт с инфектирания агент, чрез предмети от бита. Това твърди терапевтът Вера Сухова . Тя обясни , че чрез кухненските съдове можем да се заразим с хепатит А и тетанус, инфекция с Helicobacter pylori, херпес, хелминтоза, газова гангрена и бруцелоза . Затова е..