Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За 50-та поредна година

Софийски музикални седмици - от днес до 30 юни

Сериозна история имат Софийските музикални седмици - от първия концерт преди 50 години, та до днес. Затова и поканихме в сутрешното ни Радиокафе Момчил Георгиев, който е артистичен директор и програмен координатор на фестивала. Интересен а фактът, че тази година "Седмиците...", както ги наричат помежду си музикантите, започат и завършват със Софийски солисти - "най-софийският оркестър, най-добрият камерен оркестър у нас... и по този начин отбелязваме едно дългогодишно сътрудничество", казва Момчил Георгиев. И продължава да разказва - за Людмил Ангелов, който е музикант във фокус на тазгодишното издание на фестивала, за виолончелото, което пък е инструментът във фокус и за плеядата виолончелисти, които ще гостуват - като Александър Князев и Кирил Родин, а от българска страна ще се изявят Георгита Бояджиева и Атанас Кръстев. Многото премиери - това е другата характеристика на Софийските музикални седмици. Една от тях ще чуем още довечера на откриването - Вариации върху тема от Бородин на Розенблат, а финалният концерт на фестивала е съставен изцяло от премиери - той така се и нарича, а солисти на "Софийски солисти" ще бъдат Минчо Минчев и Николай Минчев. Премиерните творби ще са от Михаил Големинов, Емил Табаков, Гия Канчели.

"Важно е да кажем, че сега това е фестивал на репертоара и се развива все повече в посока на камерната музика" - акцентира Момчил Георгиев. Разбира се, спомняме си за славните години, когато на Софийски музикални седмици са идвали и Курт Мазур с оркестъра на Гевандхаус, и Бари Дъглас (веднага след като спечели конкурса Чайковски). "Сега сумата, която трябва да се заплати за гостуването на един оркестър, се равнява или е повече от бюджета на целия фестивал" - обяснява Момчил Георгиев и добавя с искрица хумор - "но пък с много пари всеки може да направи фестивал". Е, така се стимулира иозобретателността и създаването на интересни програми...

Разбира се, българският акцент тази година е отбелязването на 120-годишнината от рождението на Панчо Владигеров - "шест концерта има с негови творби, като особено интересен е този, в който Владигерови свирят Владигеров", подчертава Момчил Георгиев.

За още интересни детайли от програмата - чуйте цялото интервю на Лили Големинова с Момчил Георгиев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атентатът в "Крокус" край Москва ще се използва за провоенен импулс в страната

Въпреки неизвестните около атентата в "Крокус сити хол" край Москва, ясно е, че извършителите са от активното в Русия крило на "Ислямска държава" (ИД). Разликата в приемане на фактите е в това, че в Русия проблемите на сигурността се пречупват през войната . Независимо от липсата на доказателства, версията на властите е, че няма начин..

публикувано на 29.03.24 в 15:26

Кое е доброто изкуство?

Какви са кражбите в изкуството и каква е ролята на AI? По темата говориха художникът Иван Мудов и неговата кураторка Бояна Джикова.Мудов отбеляза, че изкуственият интелект е "софтуер за кражба" и проблемът при него е, че не може да създаде контекст. Той може да събере различни парчета, да ги сглоби, но те "седят така празни в нищото". По думите им..

публикувано на 29.03.24 в 14:50

Лицата на фантастиката

Интересни факти за научната фантастика и фантазията разказа Жоро Пенчев. Той е редактор на едно от най-големите онлайн списания за фантастика у нас. Къде се намираме днес между фантастиката и фантазията? "Фантастиката има доста лица и ние я намираме навсякъде в света, в живота, в комуникацията помежду си. Тя има едно доста важно призвание -..

публикувано на 29.03.24 в 13:19

Изкуственият интелект и влиянието му върху живота на човека

Новите технологии и изкуственият интелект промениха света драстично през последните години. Хуманоидните роботи все повече се запътват към домовете на обикновените граждани в Китай, пише в своя статия Никола Папукчиев от HiComm. Пред Радио София той сподели как изкуственият интелект ще повлияе на живота ни от тук нататък. „Преди..

публикувано на 29.03.24 в 12:16

Джип избухна в пламъци в центъра на София

Инцидент в центъра на София – джип избухна в пламъци в района на площад "Руски паметник". Пожарът е възникнал тази сутрин, съобщиха очевидци на стихията, които качиха клип от пожара в социалните мрежи. Към момента няма данни за пострадали.  Очаквайте подробности!

публикувано на 29.03.24 в 10:08

Около 1000 деца годишно остават извън детските градини в столичния район "Триадица"

„Триадица“ е един от столичните районите с най-много чакащи за детските градини. Около 1000 деца годишно не успяват да се класират в детско заведение. Анализ, направен от районната администрация на „Триадица“ показва, че в рамките на следващите 3-4 години най-вероятно проблемът ще се прехвърли и в училищното образование. Тогава няма да достигат и..

публикувано на 29.03.24 в 09:53

Последен ден на хартиените рецепти за антибиотици

Днес е последният ден, в който лекари и зъболекари могат да изписват антибиотик на хартиена рецепта. Ще могат и през почивните дни, но за пациенти, които са потърсили спешна и неотложна медицинска помощ, а от понеделник антибиотиците ще се изписват само по електронен път. От 1 април медицинските специалисти няма да имат право да предписват..

публикувано на 29.03.24 в 08:23