Завършва медицина през 1966 г., от 1967 г. постъпва като асистент в катедрата по анатомия на Медицинския университет - София, където работи и досега. Специализирал е в Германия. Преподава в университета вече 52 години! Два мандата е бил ректор на Медицинския университет в София (1999 - 2008 г.).
През 60-те години в катедрата по анатомия работеха учени от световно ниво, спомня си акад. Овчаров. Още във втори курс решава, че ще се отдаде на анатомията, и по-специално на изследванията на човешкия мозък.
Научната му биография обхваща 7 страници. Член (и председател) е на десетки български и чуждестранни научни дружества, изнасял е лекции в много страни, има различни награди, признание от пациенти, студенти и колеги в цял свят, преди броени дни беше предложен и за орден„Св. Св. Кирил и Методий" за особено значимите заслуги за развитието на медицинската наука и образование.
Това, което разбрах за толкова години, е че трябва труд. Приел е мнението на професор от Германия, че работа под 12 часа е изгубен ден.
Смята, че трябва да има мотивирани хора от двете страни на катедрата. Освен добри преподаватели, студентите също трябва да имат отворени очи за знания.
Аз казвам на студентите – който е дошъл в Медицинския университет, трябва да е готов да му бъде трудно. И да учи дълго, да учи цял живот.
Безсмислено е да се занимаваш с наука, ако не ти доставя удоволствие.
Обръща внимание на изтичането на мозъци, на милиардите финансиране на науката в САЩ и връзката с бързото внедряване на откритията в живота.
Основната отговорност за възпитанието на детето е на семейството, смята акад. Овчаров.
Още когато е на 6 месеца трябва да му се чете. Това развива мозъка. Не може и не бива да се оставя сàмо да играе. Мозъкът на човек е генетично конструиран, но може да се подобри многократно. Но са нужни усилия.
Най-големият от тримата синове на акад. Овчаров носи не само неговото име (Владимир), но е тръгнал и по професионалния му път и в момента работи в Института по невробиология в Магдебург (Германия).
Ученият подчертава, че движението е особено важно не само за физическото здраве, но и за по-дълго съхраняване способността да мислим и помним. Самият той всеки ден прави физически упражнения, дари и да се върне в 9 вечерта след работа.
Долна граница – 1 час.
Формулата за доброто стареене на мозъка включва 3 компонента: ментални (умствени) упражнения, физическа активност и социални контакти.
Ако всеки от нас работи активно, с целите си възможности, животът ни щеше да е по-друг, подчертава акад. Владимир Овчаров. И допълва – Не можем да искаме държавата ни да е идеална. И чак тогава да обича родината си.
И близките ни не са идеални, но ги обичаме, нали? Държавата е такава, каквато си я направим ние.
Сдружението на заведенията както и представители на различни асоциации на ресторантьорския бранш организираха протест пред Министерския съвет под мотото „Марш на свободата”. Според Българската асоциация на заведенията фалитите вече са около 30%, като с всеки изминал месец този процент се увеличава. "Ние смятаме, че не трябва да сме изкупителна жертва,..
Нова олимпийска страст може да донесе награда на запалените по книгите. Наистина, не става дума за спорт, а за страст. Въпросната Зимна Олимпиада е по слушане на аудиокниги , а организатор е платформата Storytel . Финалът е на 12 февруари . За приза „Златни слушалки“ вече са минали „състезанието“ в 2 от категориите: Любим жанр и..
Столичната библиотека подготвя книгата “Голямата София” - богато илюстровано двуезично издание на български и английски език, което проследява включването през 1938 г. на близките до столицата села в разрастващата се София. Книгата е издадена по проекта на програма “Култура” на Столичната община и е продължение на един по-стар проект на Столичната..
Туристическата индустрия беше една от най-засегнатите вследствие на мерките срещу разпространението на коронавируса. През 2020 година резервациите у нас са намалели с 50% спрямо 2019 година, което е по-малък спад от очакването, съобщи пред Радио София Тодор Тодоров от eSky България През миналата година българите са пътували най-много до..
Недостигът на места за паркиране и гаражи вече е проблем не само в центъра на София, но в целия град. Затруднения има дори в страничните квартали - "Люлин", "Надежда", където вече също трудно се паркира, каза пред Радио София брокерът Анас Хамид. Наблюдава се постоянно търсене на гаражи под наем, като 60-70 процента от желаещите да наемат..
827 са новите случаи на коронавирус у нас за последните 24 часа. Положителни са 5,3% от направените 15 656 теста, показват актуализираните данни на Единния информационен портал към полунощ. В София случаите са 169. 2 818 души са на лечение в болници от които 281 са в интензивни отделения. Излекувани за този период са 868 души, починали..
Валежите ще отслабнат, след обяд в повечето райони ще спрат, но в Североизточна България ще продължи да вали сняг. Ще духа умерен, в североизточните райони и временно силен вятър от север-северозапад. Максималните температури ще са между минус 2 и 3 градуса. Над планините ще е облачно с валежи от сняг. След обяд снеговалежите ще отслабнат...
Столичната община започна премахването на незаконни гаражи в няколко столични района, сред които е и район "Триадица". На първо време предстои да бъдат..
27 гаражни клетки ще бъдат премахнати в „Младост-4“ и 4 в „Младост-3“ до края на тази седмица, съобщи пред Радио София кметът на едноименния район арх...
Проблемът със затварянето на заведенията и хотелите е сложен и продължава близо година. Прилича на боксов мач. Вече сме във втори рунд. В първия около..