Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 29 юни, събота

На Празника на киселото мляко представят и български рецепти за сирена и кашкавали

Снимка: sabori.bg
Радиоприемница тази седмица предлага посоки за туристически пътувания и интересни преживявания през летните месеци.

В края на този месец град Трън кани гости за Празник на киселото мляко.

В центъра на близкото до Трън село Студен извор е роден д-р Стамен Григоров – откривателят на млечно-киселата бактерия Lactobacillus Bulgaricus, която има заслуга за отличителния вкус на българското кисело мляко.

Днес в родната къща на откривателя се намира Музеят на киселото мляко, който е притегателен център за туристите не само през въпросния Празник.

Самото събитие е в последната събота на юни (29-и).

В последните години трънския край става все по-привлекателно място за туристи – разказа в ефира на Радио София Ирена Иванова. Тя е новият председател на фондацията „Д-р Стамен Григоров“, създадена през 1996 г. от наследниците на откривателя с цел популяризиране дейността му. – Тук има прекрасна природа и много места, които могат да бъдат посетени. Регионът опитва да се запази като екологично чист. Подходящо е за съботно-неделни маршрути, а така също и за еднодневни разходки и почивки.

На празника на 29 юни ще бъдат представени традиционни български рецепти за кисело мляко, за сирена, кашкавали и други млечни продукти.

Фестивалът е създаден през 2007 г. и имаше известно прекъсване.
Възстановен е през миналото лято (2018).

Отличава се със своята автентичност. Държим на екологично чистите, домашно приготвените храни.

Освен това тази година ще изненадаме посетителите с шатра на науката, където ще под микроскоп ще може да се види как изглежда Lactobacillus Bulgaricus. Ще има и шатра на занаятите, в която ще се покаже традиционната на този край керамика.

Сред участниците са и фермери от съседните райони, а така също и от Сърбия. Списъкът се допълва. А сред посетителите и дегустаторите може да бъдете и вие…

Чуйте разговора на Добринка Добрева с Ирена Иванова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Богориди

Историята оживява - Родът Богориди: Атанас, Стефан и Йоанис Богориди

Историята на рода Богориди. Кой е нейният родоначалник? Кой е Атанас Богориди? Арх. Ивелин Любенов, генеалог, разказва: Началото е с няколко спекулации около възможната етимология на името "Богориди". Стефан участва в експедиционния корпус в Египет срещу френския корпус. Получава титлата "княз" и е управител на о-в Самос. Той дарява своя къща в..

публикувано на 15.03.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Оборище

Радиоразходка из квартал Оборище, разположен около Докторския паметник. Разказваме за красиви къщи и важни личности, които са обитавали един от най-известните софийски квартали: Кога е построен един от първите софийски паметници, Докторският паметник и каква е била градината, в която е построен? Какво е имало на мястото на Северното крило на СУ и къде..

публикувано на 15.03.25 в 15:00
Невена и Шарлето

Адресите на любовта – Невена Коканова и Любомир Шарланджиев

Режисьорът реагирал сдържано на  увлечението ѝ по Раде Маркович, но ѝ казвал „Ако ме напуснеш, ще умра!” „Обичам те, но него го обожавам. Не мога да го зарежа и да тръгна с теб, защото много ще го нараня“, споделя в интервю Раде Маркович с какви  думи Невена Коканова се сбогува с него, за да остане при мъжа си, режисьора Любомир..

публикувано на 15.03.25 в 14:00

Дали познаваме човешкия мозък?

Д-р Георги Георгиев , зам. председател на УС на Асоциация за инсулт и афазѝя ни гостува по повод „Седмица на информираност за мозъка“ (10-16.3) и съпътстващата я изложба „Човешкият мозък“ (14-23.3): "Често забравяме, че трябва да полагаме грижи за мозъка си, освен за тялото си. Трябва да сме добре хидратирани и да не изпадаме в прекален глад. Но и да..

публикувано на 15.03.25 в 11:50
Васил Анастасов

На игра в музея

TreasureUP е интерактивна платформа, която превръща музеите в забавно и ангажиращо преживяване чрез персонализирани мисии, добавена реалност и игровизирани награди. Слушаме създателя ѝ Васил Анастасов : "Това е нашият опит да игровизираме музеите. Нещо като допълнителен гид за определени артефакти. Ако потребителите към края се представят..

публикувано на 15.03.25 в 10:51
Живко Джамяров

Стратегия как искаме да живеем

Бестселърът на американският лекар д-р Кейси Мийнс, който прекара над 30 седмици в класацията на „Ню Йорк Таймс“, „Добрата енергия“ –  представен ни от Живко Джамяров, създател на български бранд за биосуперхрани и посланик на книгата и здравословния начин на живот: "За идеите в книгата не се говори много. Масово се сблъскваме със заболявания,..

публикувано на 15.03.25 в 10:07

"Форум", 14.03.25: Младите в социалните мрежи - "геройства" и разстройства

На финала на работната седмица коментаторите на "Форум" не повтаряха въпроси и отговори, не обобщаваха изминалите дни, а анализираха процесите и тенденциите по следните теми: Съдебната реформа – дългогодишна "дъвка". С нея трябва да се заемат специалисти, а не от политически клакьори. Дигиталните навици на младите хора у нас. Комуникации..

публикувано на 14.03.25 в 18:20