Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат София Разбойникова за правата на човека

Елинор Рузвелт показва Декларацията в испанския ѝ вариант
Снимка: wikipedia.org
През далечната 1948 г. Общото събрание на ООН приема Всеобщата декларация за правата на човека, а от 1950 г. отбелязваме 10 декември като Международен ден за правата на човека.

В областта на правата на човека в Европа основно действат три юридически акта, споменатата Всеобща декларация за правата на човека, Европейската конвенция за правата на човека и Хартата на основните права на Европейския съюз.

“Всеобщата декларация за правата на човека е първоизточникът. Това е актът, в който са закрепени за първи път, след ужаса на Втората световна война. Основните права, около които тогава се обединява светът, че трябва да бъдат неотменими, както и че повече неща като холокоста и военните престъпления не трябва да се случват”, казва адвокат София Разбойникова - член на УС на Фондацията “Български адвокати за правата на човека”.

Декларацията не е правнообвързващ документ, а основата, върху която се стъпва и върху която са изготвени Европейската конвенция за правата на човека, която България ратифицира през 1992 г. и на която Европейския съд по правата на човека в Страсбург постановява своите решения срещу държавите членки на Съвета на Европа.

В нея се набляга на равенството, защитава се трудът, равното заплащане, правото на отдих, на профсъюзна защита, на социални помощи и т.н.
“Това са права, които Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ) не защитава и не гарантира. С развитието на практиката на европейския съд по правата на човека, могат да бъдат коментирани и въздигнати в гарантирани права основно в правото на личен живот, но не и като самостоятелно обособени права, гарантирани от този правно-задължителен документ, какъвто е конвенцията.

Хартата на ЕС е нов международен документ, който е уникален по своята същност. Той е правнообвързващ, но на ниво ЕС, т.е. задължителен е за органите на ЕС и за държавите членки, когато прилагат правото на  ЕС. Хартата гарантира също широк обхват от права, които ЕС трябва да спазва в разпоредбите си и да гарантира за гражданите на страните от ЕС.

Основното новаторство е, че хартата гарантира забраната за дискриминация, въз основа на увреждане, сексуалност, възраст, и др. “Към Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ)можем да се обърнем, когато става въпрос за нарушение на права, които са гарантирани от конвенцията за правата на човека".
Българското законодателство гарантира повече права, от ЕКПЧ. За да се стигне до ЕСПЧ, трябва да са изчерпани всички правни средства за защита в страната и спазване на 4-месечен срок.
  
Още за решенията на Европейския съд за правата на човека, както и за това намаляват ли жалбите срещу България - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 24.04.24: Накъде отива България след 9 юни?

Коментатори във "Форум" в сряда бяха д-р Любомир Стефанов - политолог и преподавател в Нов български университет и Мартин Димитров – рекламист, популярно лице с гражданска позиция по актуалните събития и процеси. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: -   Политическите акценти от деня -..

публикувано на 24.04.24 в 19:05

Добър 3,59 получава държавата в грижата за децата, според новия доклад на НМД

Националната мрежа за децата представи оценката от годишния доклад “Бележник – какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?” . Това е 13-о поред издание на мониторинговия доклад, който оценява напредъка на държавните институции в грижата за децата в 9 области: -   Благосъстояние на децата -   Семейна среда и алтернативни..

публикувано на 24.04.24 в 17:29

Благотворителен концерт и изложба "Христос Воскресе - светла радост донесе!"

В събота, 27 април, Лазаровден от 12.30 ч. пред новостроящия се храм "Св. Патриарх Евтимий" в Люлин в София ще се проведе празничен благотворителен Великденски концерт "Христос Воскресе - светла радост донесе!". Събитието е със специалното участие на Фолклорен ансамбъл "Българе", Калоферски гайдари и ученици. Концертът е кулминацията на..

публикувано на 24.04.24 в 15:17

България вероятно няма да отговори на инфлационния критерий за въвеждане на еврото от 1 януари 2025 г.

България вероятно няма да въведе еврото от 1 януари 2025 г. Пред БТА управителят на БНБ Димитър Радев каза, че по-вероятен сценарий за присъединяване към еврозоната е по-късно през 2025 година. Българската стопанска камара е била част от разширения състав на междуведомствената работна група – нефинансов сектор, чиято цел е била да подготви..

публикувано на 24.04.24 в 14:56
Снимки: divotvortsi.bg

На Дендрариума на Витоша се събират свидетели на събуждането на гората

В края на седмицата приключенците от "ДивоТворци" канят малки и големи да учат и да се забавляват на Витошкия Дендрариум и околните пътеки. Събитието на 27-28 април (събота и неделя, от 09:00 ч. до 16:30 ч.) е предназначено и за родители, и за деца, подчертават организаторите. Сред тях са Петър Будинов и Янко Морунов, които дадоха..

публикувано на 24.04.24 в 13:56

Прокуратурата е отказала наказателно производство срещу директора на "Пирогов"

Прокуратурата е отказала да образува наказателно производство срещу директора на "Пирогов" д-р Валентин Димитров заради липса на данни за престъпление. Това съобщиха от здравното министерство. Преди няколко месеца бившият здравен министър Христо Хинков сезира прокуратурата въз основа на нарушения, констатирани от звеното "Вътрешен одит" на..

публикувано на 24.04.24 в 13:09