Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Георги Попов: При инфекция на бременна с коронавирус плодът не е застрашен

Бъдещите майки трябва да спазват мерките за дистанция и хигиена, защото са по-податливи към инфекции. Хората с астма не бива да приемат кортикостероиди, обикновени инхалации с гореща вода способстват за унижощаване на вируса!

доц. Георги Попов
Снимка: БГНЕС

В последните седмици след първите случаи на коронавирус у нас си задаваме множество въпроси, свързани със симптомите, протичането на заболяването, за състоянието, при което трябва да потърсим лекарска помощ, има ли по-висок риск за бременните жени и кърмачките и какво трябва да е поведението им, каква е разликата между различните тестове за установяване на инфекция, какви медикаменти може да приемаме и какво наблюдават специалистите при първите пациенти с коронавирус у нас. Отговорите потърсихме от полк. доц. д-р Георги Попов, началник на Катедра "Инфекциозни болести" на ВМА, където в момента се лекуват най-голям брой пациенти с коронавирус:

"Симптомите на заболяването са характерни, приличат на грипните, но имат своите нюанси: температурата се повишава до максимум 38 градуса, а не като при грипа до 39-40 градуса с втрисане; има суха кашлица, дразнене или болки в гърлото, болки в гръдния кош, а не почти по цялото тяло, както е при грип. Ако почувстваме тези симптоми и задух, веднага трябва да се обадим на личния лекар, особено хора, пътували до рискови райони и хората над 60 години, които имат хронични заболявания.

Клиниката по инфекциозни болести на ВМАТой призовава не всички пациенти със симптоми като хрема и кашлица да търсят помощ в болницата, защото така там се създават предпоставки да се струпват хора от рискови групи, насочени от личния лекар със съмнение за инфекция и такива, които нямат коронавирус, но са уплашени и просто искат да се изследват. Изследване на коронавирус се прави само на хора, които имат показания за Covid-19, подчерта доц. Попов. Специалистите са изготвили точкова система, по която оценяват състоянието на болните.

Болните не трябва да приемат медикаменти, които се изписват от лекар

Медикаментът срещу грип с активно вещество оселтамивир, категорично не е показан за коронавируса - лекарството инхибира рецептор, който този вирус няма и е безсмислено да се пие:

"По-скоро лечението е патогенетично и симптоматично - вливане на кристалоидни разтвори, рингер, физиологични разтвори, поддържане на водно-електролитния баланс, приложение на нестероидни противовъзпалителни средства, антипиретици от по-лек клас. Витаминотерапията има своето място с оглед оксидативния стрес, както и микроелементите - цинк, селен. И при показания и още симптоматични средства".

Най-важно е, когато болният е вкъщи, ако има вирусно заболяване - да спазва леглови режим, да почива минимум 8-12 часа дневно с прием на достатъчно питателна храна. Не е задължително да взима витамини и минерали на база химични съединения - по-добре е това да става по естествен начин чрез храната.

Доц. Попов посочи, че в България все още няма хлорохин фосфат, който най-често се препоръчва. За болнично лечение се препоръчва и ритонавир и лопинавир, но специалистът беше категоричен, че не може да се използват за самолечение. 

Плодът при инфекция на бременна жена не е застрашен.Бъдещите майки, обаче трябва да спазват с по-голяма строгост мерките за дистанция и хигиена, защото са по-податливи към инфекции и заболяването при тях може да протече по-тежко, посочи специалистът. Плодът може да се зарази по време на раждането, затова се препоръчва раждане с цезарово сечение. 

При децата с инфекция с коронавирус симптомите са значително по-леки, в сравнение с възрастните. Хората с диабет и високо кръвно трябва да контролират нивата на кръвна захар и кръвното налягане.

PCR тестовете са най-надеждни

По отношение на тестовете, доц. Попов каза, че т. нар. бързи тестове за коронавирус не са достатъчнно надеждни. Ако има положителен резултат категорично трябва да се потвърди с т. нар. PCR тест, който се прави чрез изследване на гърлен секрет. А ако резултатът с бърз тест е отрицателен, това не винаги означава, че няма инфекция. По думите на специалиста, положителният резултат от бърз тест по-скоро е положителен, а отрицателният не е отрицателен. По отношение на необходимостта от прием на антипиретици за понижаване на температурата при болните, доц. Попов заяви:

"Вирусът-причинител на Covid-19, е доста чувствителен на топлина. Той издържа до 56 градуса и над тази температура неговата липопротеинова обвивка се стапя и вирусът се деструктира. Не бих могъл да кажа, че не е редно да се въздейства с антипиретици, за да се понижи температурата, но все пак това е защитна реакция на организма за борба с вирусите и в определени стойности би могло да послужи като средство за унищожаване на вируса. Доказано е, че той "обича" студените места в тялото - носните конхи и синусите, където няма добро кръвообращение и е малко по-хладно. И при повишаване на температурата на тези места, например чрез сауна (или инхалация с гореща вода) , вирусът се унищожава".

Още за симптомите, диагностиката, лечението и поведението при пациенти с хронични заболявания - чуйте в разговора с доц. Георги Попов!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34
Част от творбите на Теодор Лулчев

Дизайнът и естетиката преди AI

Не е далеч епохата преди изкуствения интелект (Before AI), но тя е много обширна, многообразна и трудна за пресъздаване. Затова е особено предизвикателството, с което под това заглавие се е заел да привлече и фокусира вниманието ни дизайнерът Теодор Лулчев . Експозицията му може да се види в концептуално пространство „Дом“ до 30 април ...

публикувано на 19.04.24 в 14:20

Спектакълът "Джобове, пълни с хляб" забавлява и задава въпроси за смисъла

Двама мъже стоят надвесени над изоставен кладенец, от чието дъно вие куче. Разбира се, първо нахлува хаосът от неизбежни въпроси: Защо? Кой? Как е възможно? И най-сетне: „И сега какво да правим?“ . След тази върволица от съмнения, които сякаш искат да попитат нещо много по-голямо, им остава едно единствено – да спасят кучето. Двамата мъже..

публикувано на 19.04.24 в 13:50

"Грийнпийс" подкрепя зелено възстановяване на Украйна

"Грийнпийс" увеличава подкрепата си за зелено възстановяване на Украйна. От самото начало на руската инвазия "Грийнпийс" се стреми да подкрепя украинския народ. Само няколко месеца след началото на войната от организацията започнаха работа по възстановяване на разрушени от военните действия болници, училища и детски градини – по нов, зелен,..

публикувано на 19.04.24 в 13:31
Крис Илиев с част от екипа на

"Мъртвешки танц" по Стриндберг - сложната връзка любов-омраза в човешките отношения

За постановката "Мъртвешки танц“, с отзвук от неотдавна състоялата се премиера разговаряхме в предаването "Добър вечер, София"с актьорите Християна Стоименова и Михаил Иванов, както и с режисьора Ивелина Колева. Режисьорът Ивелина Колева,  за която това е дипломен спектакъл сподели, че за нея особено вълнуваща е била първата среща с..

публикувано на 19.04.24 в 12:59

Або представя втората си книга с разкази "Тука е така"

На книжния пазар излезе втората книга с разкази на Або "Тука е така". Историите са написани с много чувство за хумор и съдържат автобиографичен елемент. Пред Радио София Або сподели, чес интерес се връща в своето детство, именно когато се случва Прехода. Книгата е споменик на десетина години от неговото съзряване и порастване. „Аз..

публикувано на 19.04.24 в 12:15

Българският проект "Паркът" беше отличен на наградите "Нов европейски Баухаус"

Българският проект „Паркът“ беше отличен на наградите „Нов европейски Баухаус“. Той се осъществява от месец февруари 2023 г. в столичния район „Младост“, където след пандемията екипът на фондация „Колективът“ решават, че искат да върнат гражданите на място, на което да се забавляват и да споделят. Един от хората, които работят по проекта, е арх...

публикувано на 19.04.24 в 10:37