Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медиите в извънредната ситуация

Какво се промени, кога и как ще се възстанови работата на журналистите - коментира Весислава Антонова

Предприетите мерки в извънредното положение се отразяват на медиите на няколко нива: организационно, финансово, информационно. Журналистите са на първа линия като професионалисти в условията на пандемия и ограничения, защото медиците се грижат за запазване или възстановяване на здравето на хората, но информираността е също така важна. 

Това коментира пред Радио София медийният журналист Весислава Антонова.

Във всички медии екипите работят в намален състав или дистанционно, понякога на смени, въведени по принуда на обстоятелствата. Работата обаче не е намаляла, напротив, понякога работният ден продължава до 12 часа, особено в телевизиите. Сайтовете са на (фронтовата информационна) линия 24/7.

Приходите безусловно са намалели. Това е особено важно за частните медии, които много разчитат на средствата от реклами. А когато настава икономическа криза, първото перо, от което компаниите спестяват, е за медийно присъствие. Най-малкото трябва да преразгледат посланията си, рекламните клипове може да се наложи да се преработят.

Тематичното разнообразие се сви изключително много. Независимо от вида медия съдържанието основно се подчинява на пандемията, дори когато се говори или пише за бизнес, за култура, политика... Това изисква особено внимание с информацията и детайлите. Целта е и те да са полезни.

Ситуацията е и шанс за медиите. Шанс да си върнат доверието на потребителите. В момента те са се увеличили – за телевизиите, за някои сайтове, и ако журналистите подхождат адекватно, могат да се възползват от това. Нерядко предаванията се налага променят начина си на реализация. Много пострада продуцентския бизнес.

Като аномалия Весислава Антонова определи рестрикциите към медийните компании и съответно към журналистите на фона на увеличеното потребление на техни продукти. Работата е в необичайна ситуация, съпроводена е с допълнителни трудности, стресът е повишен, има и риск за здравето им. На места освен числеността на екипите, са намалили и заплатите. И не се знае докога ще продължи всичко това.

Антонова подчерта, че и в тези условия има качествени медии, които се придържат към високите стандарти, но има и жълти издания, които се опитват да се възползват и от тази ситуация на пандемия.


Брифингите са показателни за много от промените и тенденциите в българската журналистика. На тях често попадат колеги, чиито ресори са далеч от здравеопазването и това личи по въпросите.

По мнението на Весислава Антонова възстановяването на нормалната работа в медийния сектор ще стане бавно, и то като следствие на възстановяването на други фундаментални области, каквато е икономиката.

С медийния журналист разговаря Катя Василева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 24.04.24: Накъде отива България след 9 юни?

Коментатори във "Форум" в сряда бяха д-р Любомир Стефанов - политолог и преподавател в Нов български университет и Мартин Димитров – рекламист, популярно лице с гражданска позиция по актуалните събития и процеси. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: -   Политическите акценти от деня -..

публикувано на 24.04.24 в 19:05

Добър 3,59 получава държавата в грижата за децата, според новия доклад на НМД

Националната мрежа за децата представи оценката от годишния доклад “Бележник – какъв е средният успех на държавата в грижата за децата?” . Това е 13-о поред издание на мониторинговия доклад, който оценява напредъка на държавните институции в грижата за децата в 9 области: -   Благосъстояние на децата -   Семейна среда и алтернативни..

публикувано на 24.04.24 в 17:29

Благотворителен концерт и изложба "Христос Воскресе - светла радост донесе!"

В събота, 27 април, Лазаровден от 12.30 ч. пред новостроящия се храм "Св. Патриарх Евтимий" в Люлин в София ще се проведе празничен благотворителен Великденски концерт "Христос Воскресе - светла радост донесе!". Събитието е със специалното участие на Фолклорен ансамбъл "Българе", Калоферски гайдари и ученици. Концертът е кулминацията на..

публикувано на 24.04.24 в 15:17

България вероятно няма да отговори на инфлационния критерий за въвеждане на еврото от 1 януари 2025 г.

България вероятно няма да въведе еврото от 1 януари 2025 г. Пред БТА управителят на БНБ Димитър Радев каза, че по-вероятен сценарий за присъединяване към еврозоната е по-късно през 2025 година. Българската стопанска камара е била част от разширения състав на междуведомствената работна група – нефинансов сектор, чиято цел е била да подготви..

публикувано на 24.04.24 в 14:56
Снимки: divotvortsi.bg

На Дендрариума на Витоша се събират свидетели на събуждането на гората

В края на седмицата приключенците от "ДивоТворци" канят малки и големи да учат и да се забавляват на Витошкия Дендрариум и околните пътеки. Събитието на 27-28 април (събота и неделя, от 09:00 ч. до 16:30 ч.) е предназначено и за родители, и за деца, подчертават организаторите. Сред тях са Петър Будинов и Янко Морунов, които дадоха..

публикувано на 24.04.24 в 13:56

Прокуратурата е отказала наказателно производство срещу директора на "Пирогов"

Прокуратурата е отказала да образува наказателно производство срещу директора на "Пирогов" д-р Валентин Димитров заради липса на данни за престъпление. Това съобщиха от здравното министерство. Преди няколко месеца бившият здравен министър Христо Хинков сезира прокуратурата въз основа на нарушения, констатирани от звеното "Вътрешен одит" на..

публикувано на 24.04.24 в 13:09