Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Българската книга по света" - пътят на родната литература към признанието

Снимка: авторите на проекта

„Българската книга по света“ - така се нарича едно ново издание, създадено и написано изцяло от студентите от втори курс "Книгоиздаване" в Софийския университет. Ентусиазираните младежи разказват за пътуването на родната ни литература в търсене на признанието, което заслужава - още от първото английско издание на „Под игото“ през 1893 г. до чуждоезичните преводи на съвременните ни писатели. 

Студентите се надяват да организират премиера на печатното издание на „Българската книга по света“, когато отмине епидемичната обстановка. Електронното издание вече очаква своите читатели на сайта на Софийския университет в секцията „Учебни медии“ на Факултета по журналистика и масова комуникация, обясни пред Радио София Румяна Панджарова - един от младите издатели.

Това е петата книга, която Факултетът по журналистика и масова комуникация на Софийския университет издава като творчески проект към дисциплината „Учебно издателство – майсторски клас“. Студентите са автори на всички текстове, като са извършили изцяло редактирането, корекциите и са изработили дизайна и предпечатната подготовка.


Издателства и фондации, библиотеки и културни институции, онлайн книжарници и литературни музеи – много са отправните точки към срещите с  хората, призвани да популяризират българската литература в чужбина. Който разгърне сборника, ще разбере на кои езици е преведена „История славянобългарска“ и кои са нашите класици, номинирани за Нобелова награда за литература. Ще научи къде по света четат Ботев, Вапцаров, Багряна, Радичков и как приемат международния си успех Георги Господинов, Алек Попов, Здравка Евтимова и Мирела Иванова.

Герои на книгата са и преводачи от различни националности, поели нелеката мисия да прокарват път на българската книга. Студентите срещат читателя с българистите Джузепе дел’ Агата и Мари Врина-Николов, прочути с огромния си принос за разпространението на нашата литература в Италия и Франция. Запознават го с Анджела Родел, превела на английски език десетки литературни творби от всички жанрове, и го отвеждат го в дома на Кристофър и Анна Бъкстон – неуморните посланици на българската култура във Великобритания. Представени са и някои от най-изявените преводачи от български на руски, испански, датски, украински и китайски език. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34