Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тийнейджърите и пандемията: Гняв, страх, носталгия и зов за преосмисляне на ценностите

Снимка: https://pixabay.com/

Какво чувстват, мислят и как действат българските тийнейджъри в ситуацията на COVID-19? Как се справят с физическата изолация и какво се случва с тях онлайн? Какви са очакванията и авторитетите за тийнейджърите при криза? Какво казват, че им липсва и от какво се нуждаят?  

Отговорите на тези въпроси потърси онлайн изследване, организирано от Детския фонд на ООН (УНИЦЕФ), с автори Ивайло Спасов, директор отдел Комуникации за социална промяна на УНИЦЕФ - България и доц. Маргарита Бакрачева, психолог и преподавател в Софийския университет.

По време на пандемията родителите са се очертали като водещи авторитети в съзнанието и представите на тийнейджърите, които, точно в тази възраст, се опитват да се еманципират. В ситуацията, в която изпитват страх най-вече за здравето на близките си, те сближават отношенията си с тях. Хората, на които най-много са вярвали за съвет, информация и споделени практики, са родителите и здравните власти - не толкова медиите, инфлуенсъри в социалните мрежи и дори учителите, това е един от ясните резултати от изследването, посочи пред Радио София Ивайло Спасов, единият от авторите на проучването.

Установено е и много голямо разместване на емоционалните пластове. Основните чувства и вълнения, които битуват в душите на тийнейджърите, са гняв, страх, паника, скука, носталгия към периода преди пандемията. Има и малък процент тийнейджъри, които казват, че се чувстват по-добре, когато са сами или нямат много социални контакти. Социалната изолация и стоенето вкъщи започна да се отразява на психичното здраве на младежите и те намираха средствата, с които да имат отдушник от този стрес - най-често това са онлайн заниманията. Търсено е обаче и общуването под форма на общи чатове и колективно гледане на филми, нови хобита или включване в домашните задължения, изтъкна Спасов и добави:

"Анкетираните младежи са посочили, че част от властите и медиите са внасяли паника и са ”раздували балон”около коронавируса. Тийнейджърите са били особено чувствителни и към нарушаването на наложените мерки именно от техните ролеви модели - възрастните. Харакерна особеност при мненията на тийнейджърите, която ги отличава от тези при възрастните, е факторът 5G във връзка с коронавируса. За тях той по никакъв начин не придобива смисъл, тъй като те са тясно свързани с технологиите. За сметка на това те са склонни да вярват в конспиративни теории, като тази, че коронавирусът е биологично оръжие, с което се цели намаляване на населението на планетата или че има противоборство между големи държави и надпревара за завладяване на нови пазари."

Важен извод от изследването е, че младежите вярват и се надяват, че изпитанието “коронавирус” ще бъде житейски повод хората да преосмислят част от ценностите си, да се обърнат към вътрешния си свят, да заздравят отношенията помежду си, особено в семейството и между приятелите, така че човешкият фактор да не се загуби и живия контакт, тогава, когато е възможен, да бъде пълноценен.

Още изводи от проучването можете да чуете в интервюто на Гергана Пейкова с Ивайло Спасов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.04.24: Парламентът отстрани председателя Росен Желязков

На днешния 25 април 2024 година гости в предаването "Форум" бяха Емил Соколов и Стоян Панчев. Те се спряха на следните теми: Политическите акценти от деня Ден преди да спре да заседава редовно: парламентът отстрани председателя Росен Желязков ПП-ДБ-СС пак поискаха Благовест Георгиев да се оттегли от Столичния общински съвет Повече..

публикувано на 25.04.24 в 18:12

Популяризиране на социалните услуги сред църковната общност

Стартира проект за популяризиране на социалните услуги сред църковната общност озаглавен "Социална свързаност и подкрепа". Началото беше дадено с двудневен семинар на 25 и 26 април 2024 г., като събитието се провежда в село Горна Малина и град Елин Пелин. Домакини на семинара ще са Центровете за социална рехабилитация и интеграция "Свети Йоан..

публикувано на 25.04.24 в 17:34

Информационни сесии в областите Монтана и Русе в полза на сезонните работници

Европейският орган по труда ( ЕОТ) организира Информационни сесии в България с насоченост към български сезонни работници в селското стопанство във Франция. В тях на 24 и 25 април 2024 г. ще вземат участие експерти от администрацията на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), както и местните комисии за борба с трафика на..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

Третото издание на Международния фестивал "Артис" се открива на 30 април

На 30 април ще се открие Третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства "Артис".  В предаването "Радиокафе" с акцент по темата  е разговорът с Ваня Пешева – създател на фестивала, и младата участничка Йоана Милкова . "Преди няколко години стартирах тази идея за фестивал с единствената цел да предоставя възможност..

публикувано на 25.04.24 в 16:15

Какъв ще бъде туристическият сезон тази година

С майските празници се поставя и началото на морския туризъм. Оказва се, че почивката тази година ще ни струва около 10-15% повече. Много от българите ще предпочетат отново да пътуват за празниците, като една от обичайните дестинации е не само Гърция, но и нашето Черноморие. Подробности разказа Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на..

публикувано на 25.04.24 в 15:57
Хари Тончев и Даниеле Феббо

Двама от "Хари Тончев трио" свирят на живо по специфичния си начин

Българският джаз китарист Хари Тончев от 2 седмици е в България и се готви за сценична изява с формацията си, в която участват и контрабасистът Даниеле Феббо и барабанистът Борислав Петров. Китаристът е роден в Пловдив, но от 2019 г. живее в предградията на Чикаго и се изявява в различни американски щати. Пред БНР-Радио София той посочи,..

публикувано на 25.04.24 в 15:40

Село Шишковци ни очаква да празнуваме Лазаровден

Как се празнува Лазаровден в село Шишковци – родното място на художника Владимир Димитров-Майстора? Това може да разберете, ако се отзовете на поканата от кмета Илияна Петрова, и посетите селището на 10-ина километра от Кюстендил тази събота, 27 април. "Спряхме се на този празник, заради позабравените традиции – обясни пред БНР-Радио..

публикувано на 25.04.24 в 14:26