Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 септември - Световен ден на грамотността

Къде висшистите са най-много на глава от населението

Снимка: БГНЕС

Какво означава да си грамотен? В тълковния речник до тази дума пише – който знае да чете и пише. Умения, които научаваме още в първи клас.
Началното и основното образование в Европа са задължителни и се предполага, че европеецът е грамотен.
Във всяка страна, обаче, има различна образователна система и различен процент от населението има висше образование.

От кои държави са някои от най-високо образованите европейци?
За отговора на този въпрос помага статистиката на експертите от InsiderMonkey:

На последно място в този списък се подрежда Исландия. Степента на грамотност на населението там е 99% както за мъжете, така и за жените. Колежът в държавата е безплатен, но се изискват такси за регистрация, които явно не спират жаждата за знание. Защото процентът на населението между 25 и 34-годишна възраст с висше образование е 47.

Жителите с висше образование в Белгия не отстъпват с 47.4%. Може би основната причина е, че посещението на училище от деца на възраст от 6 до 18 години е задължително.

В Швеция висшистите са 47.5 %. Там висшето образование е напълно безплатно. А качеството му е сравнимо с това в останалите водещи европейски държави. Така стартът на всички в живота е един и същ, стига да имат желание да учат…

48.2 е процентът на високо образованите жители на Норвегия. Ако отидете там, ще видите, че дори хората, работещи на съвсем обикновена позиция, имат степен от университет. Държава мечта!

В нашето пътуване из европейските висши заведения стигаме до Швейцария. Вече минаваме 50-те процента на висшистите в страната с 51.2. Като една от най-образованите страни в Европа през 2018 г. Швейцария продължава да поддържа тази тенденция и да заема челни позиции и до днес. Макар и да не са сред най-евтините, университетите в Швейцария са сред най-добрите и предлагат както качествено образование, така и първокласни материални бази.

Отправяме се на север и стигаме до Люксембург, където населението на възраст от 25 до 34 години с висше образование е 54.8%. Изненадващо добра статистика, предвид факта, че в страната има само един публичен университет и няколко други институции, където хората могат да получат висше образование. Но имайки предвид малкото население на Люксембург – близо 614 000 души, явно този брой е повече от достатъчен. Все пак страната е една от най-добре образованите в Европа.

На втора позиция в "състезанието" се класира Литва с 55.6% високо образовано население. От учениците се изисква да ходят на училище до 16-годишна възраст. А степента на грамотност в страната по последни данни достига 99.9 %.

Първо място в тази своеобразна класация заема…Ирландия. Страната, от която произлизат Рекордите на Гинес, може да се похвали с рекорден брой висшисти – цели 55.6% от населението.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.04.24: Парламентът отстрани председателя Росен Желязков

На днешния 25 април 2024 година гости в предаването "Форум" бяха Емил Соколов и Стоян Панчев. Те се спряха на следните теми: Политическите акценти от деня Ден преди да спре да заседава редовно: парламентът отстрани председателя Росен Желязков ПП-ДБ-СС пак поискаха Благовест Георгиев да се оттегли от Столичния общински съвет Повече..

публикувано на 25.04.24 в 18:12

Популяризиране на социалните услуги сред църковната общност

Стартира проект за популяризиране на социалните услуги сред църковната общност озаглавен "Социална свързаност и подкрепа". Началото беше дадено с двудневен семинар на 25 и 26 април 2024 г., като събитието се провежда в село Горна Малина и град Елин Пелин. Домакини на семинара ще са Центровете за социална рехабилитация и интеграция "Свети Йоан..

публикувано на 25.04.24 в 17:34

Информационни сесии в областите Монтана и Русе в полза на сезонните работници

Европейският орган по труда ( ЕОТ) организира Информационни сесии в България с насоченост към български сезонни работници в селското стопанство във Франция. В тях на 24 и 25 април 2024 г. ще вземат участие експерти от администрацията на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), както и местните комисии за борба с трафика на..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

Третото издание на Международния фестивал "Артис" се открива на 30 април

На 30 април ще се открие Третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства "Артис".  В предаването "Радиокафе" с акцент по темата  е разговорът с Ваня Пешева – създател на фестивала, и младата участничка Йоана Милкова . "Преди няколко години стартирах тази идея за фестивал с единствената цел да предоставя възможност..

публикувано на 25.04.24 в 16:15

Какъв ще бъде туристическият сезон тази година

С майските празници се поставя и началото на морския туризъм. Оказва се, че почивката тази година ще ни струва около 10-15% повече. Много от българите ще предпочетат отново да пътуват за празниците, като една от обичайните дестинации е не само Гърция, но и нашето Черноморие. Подробности разказа Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на..

публикувано на 25.04.24 в 15:57
Хари Тончев и Даниеле Феббо

Двама от "Хари Тончев трио" свирят на живо по специфичния си начин

Българският джаз китарист Хари Тончев от 2 седмици е в България и се готви за сценична изява с формацията си, в която участват и контрабасистът Даниеле Феббо и барабанистът Борислав Петров. Китаристът е роден в Пловдив, но от 2019 г. живее в предградията на Чикаго и се изявява в различни американски щати. Пред БНР-Радио София той посочи,..

публикувано на 25.04.24 в 15:40

Село Шишковци ни очаква да празнуваме Лазаровден

Как се празнува Лазаровден в село Шишковци – родното място на художника Владимир Димитров-Майстора? Това може да разберете, ако се отзовете на поканата от кмета Илияна Петрова, и посетите селището на 10-ина километра от Кюстендил тази събота, 27 април. "Спряхме се на този празник, заради позабравените традиции – обясни пред БНР-Радио..

публикувано на 25.04.24 в 14:26