Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемията не е променила финансовите навици на българите

Георги Заманов
Снимка: Алианц Банк

Българинът продължава да бъде спестовен и да събира парите си в банка. В същото време делът на отпуснатите кредити, остава относително константен спрямо периода преди кризата и за това има много причини. 

2020 г. може да се раздели на два периода - когато имаше по-активен социален и икономически живот, тогава броят на заявленията за кредити е равен на този през 2019 г., а след периода на локдаун, хората са идвали по-рядко до офисите на банките.

“Има онлайн платформи за кредитиране, но те не поемат и не обработват по-голямата част от исканията, какъвто би бил един ипотечен или фирмен кредит”, казва Георги Заманов, главен изпълнителен директор на "Алианц Банк" и член на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България.      

По думите му броят на отказаните кредити през 2020 г. не се различава съществено от броя на отказаните кредити при предишни години. “Отказ на кредит е, когато кредитополучателят не отговаря на рисковата политика на банката (ако има недобра кредитна история или ако доходите на кредитополучателя не са достатъчни, за да покриват вноските по кредита)”, обяснява той.

Банковият сектор е достатъчно предпазлив след кризата от 2008 г. “Финансовият сектор като цяло, не само в България, но и в цяла Европа науча много от предишната криза и това, което научи беше вкарано от регулаторите - от Централните банки и съответно от политиките на банките. Не мисля, че тази година е с нещо по-различна от това, което сме предлагали през последните пет години”.

Механизмът, който предвижда кредитният мораториум, който се въведе след пандемията предвиждаше две възможности - клиентът да плаща лихва, но да не плаща главница. Втората възможност е да не плаща и лихва, и главница, която съответно да се пренесе в края на периода. В момента има и удължен срок за плащане, плюс допълнително три месеца, т.нар. кредитна ваканция.

Ръстът на депозитната база в България през последните години е значителен. “Ако се направи съпоставяне на депозитната база в България и ръстът на кредитите, то определено депозитната база расте много по-бързо отколкото ръста на кредитите”, казва той.

Между 4 и 5 млрд. е ръстът на депозитната база на годишна база, срещу малко над 1 млрд. ръст на ипотечното кредитиране и около 1 млрд. ръст на потребителското кредитиране, т.е. депозитната база расте 2.5-3 пъти по-бързо като абсолютни стойности, отколкото ръстът на кредитите.   

Чуйте интервюто на Данаил Конов с Георги Заманов. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.04.24: Парламентът отстрани председателя Росен Желязков

На днешния 25 април 2024 година гости в предаването "Форум" бяха Емил Соколов и Стоян Панчев. Те се спряха на следните теми: Политическите акценти от деня Ден преди да спре да заседава редовно: парламентът отстрани председателя Росен Желязков ПП-ДБ-СС пак поискаха Благовест Георгиев да се оттегли от Столичния общински съвет Повече..

публикувано на 25.04.24 в 18:12

Популяризиране на социалните услуги сред църковната общност

Стартира проект за популяризиране на социалните услуги сред църковната общност озаглавен "Социална свързаност и подкрепа". Началото беше дадено с двудневен семинар на 25 и 26 април 2024 г., като събитието се провежда в село Горна Малина и град Елин Пелин. Домакини на семинара ще са Центровете за социална рехабилитация и интеграция "Свети Йоан..

публикувано на 25.04.24 в 17:34

Информационни сесии в областите Монтана и Русе в полза на сезонните работници

Европейският орган по труда ( ЕОТ) организира Информационни сесии в България с насоченост към български сезонни работници в селското стопанство във Франция. В тях на 24 и 25 април 2024 г. ще вземат участие експерти от администрацията на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), както и местните комисии за борба с трафика на..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

Третото издание на Международния фестивал "Артис" се открива на 30 април

На 30 април ще се открие Третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства "Артис".  В предаването "Радиокафе" с акцент по темата  е разговорът с Ваня Пешева – създател на фестивала, и младата участничка Йоана Милкова . "Преди няколко години стартирах тази идея за фестивал с единствената цел да предоставя възможност..

публикувано на 25.04.24 в 16:15

Какъв ще бъде туристическият сезон тази година

С майските празници се поставя и началото на морския туризъм. Оказва се, че почивката тази година ще ни струва около 10-15% повече. Много от българите ще предпочетат отново да пътуват за празниците, като една от обичайните дестинации е не само Гърция, но и нашето Черноморие. Подробности разказа Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на..

публикувано на 25.04.24 в 15:57
Хари Тончев и Даниеле Феббо

Двама от "Хари Тончев трио" свирят на живо по специфичния си начин

Българският джаз китарист Хари Тончев от 2 седмици е в България и се готви за сценична изява с формацията си, в която участват и контрабасистът Даниеле Феббо и барабанистът Борислав Петров. Китаристът е роден в Пловдив, но от 2019 г. живее в предградията на Чикаго и се изявява в различни американски щати. Пред БНР-Радио София той посочи,..

публикувано на 25.04.24 в 15:40

Село Шишковци ни очаква да празнуваме Лазаровден

Как се празнува Лазаровден в село Шишковци – родното място на художника Владимир Димитров-Майстора? Това може да разберете, ако се отзовете на поканата от кмета Илияна Петрова, и посетите селището на 10-ина километра от Кюстендил тази събота, 27 април. "Спряхме се на този празник, заради позабравените традиции – обясни пред БНР-Радио..

публикувано на 25.04.24 в 14:26